Szkolna Akademia Filmowa SZAFA
Powrót >>W tym roku szkolnym bierzemy udział w Szkolnej Akademii Filmowej SZAFA
Szkolna Akademia Filmowa SZAFA to edukacja poprzez kino. Są to spotkania z wartościowymi filmami i wybitnymi twórcami. Organizatorzy zapewniają wysoki poziom artystyczny utrzymany w magicznym klimacie kina.
Uczestnicy poznają zarówno początki kina, zobaczą cuda filmowej techniki z przełomu XIX i XX wieku, jak i dowiedzą się, co ciekawego i ważnego dzieje się we współczesnej kinematografii. Obejrzą, m.in.: znakomite filmy fabularne, poruszające dokumenty, niezwykłe filmy animowane. Perły i perełki filmowego archiwum wyobraźni, które rozwijają nie tylko intelekt, ale i wrażliwość. Przed każdą projekcją odbędzie się multimedialna prelekcja przybliżająca odbiorcy wybrane zagadnienia z zakresu filmu (szczegóły w programach).
KINO WISŁA
KLASY 4-6 I SPOTKANIE
16.10.2013 godz.9.00
ZANIM POWSTAŁO KINO, CZYLI PREHISTORIA FILMU
Szalony wiek XIX – wiek fotografii, zabawek optycznych i kinematografu. Multimedialna prelekcja ukazująca drogę od wynalezienia fotografii do ruchomego obrazu.
POKAZ FILMÓW:
Policja, reż. Buster Keaton, Edward F. Cline USA 1922, 18 min
Tydzień, reż. Buster Keaton, Edward F. Cline, USA 1920, 7 min
Pieskie życie, reż. Charles Chaplin, USA 1918, 17 min
Prelekcja przybliży nieco początki fotografii i jej znaczenie dla późniejszego wynalezienia kinematografu. Ciekawostki i niezwykłe historie z dziejów XIX-wiecznych wynalazków kinematograficznych.
Rekwizyty: latarnia magiczna, projektor filmowy z początku XX wieku, zootrop,
zdjęcia, rzutnik multimedialny, laptop.
UWAGA: do filmów muzyczny podkład na żywo wykonuje taper.
Czas trwania (razem z prelekcją): ok. 70 min
KLASY 0-3 I SPOTKANIE
15.10.2013 godz.9.00
CO MOŻNA BYŁO ROBIĆ W WOLNYM CZASIE, KIEDY JESZCZE NIE BYŁO KINA ITELEWIZJI?
Magiczna multimedialna podróż pokazująca, jak żył świat uprogu epoki wynalezienia filmu. Pokaz na żywo niezwykłych przedmiotów sprzed 100 lat – latarni magicznej (laterna magica), praksinoskopu, kolorowych slajdów zbajkami naszych praprapradziadków oraz patefonu ze starymi płytami zszelaku.
POKAZ FILMÓW:
Filmy braci Lumière,
reż. Auguste iLouis Lumière,
Francja 1895, 13 min
Chory kotek,
reż. George Albert Smith,
USA 1903, 3 min
Film Georgesa Mélièsa,
ok. 4 min
Pierwsze spotkanie dzieci zkinematografią ma za zadanie przybliżyć świat, wktórym nie znano jeszcze filmu. Za pomocą starych zdjęć rzucanych na ekran oraz wynalazków techniki pochodzących zprzełomu XIX iXX wieku dzieci dowiedzą się, ile zmieniło się od tamtej pory.
Taper: podkład muzyczny na żywo wykonuje do filmów taper.
Rekwizyty: latarnia magiczna, praksinoskop, ręcznie malowane na szkle kolorowe slajdy, stary patefon, stare płyt szelakowe, laptop, rzutnik multimedialny, zdjęcia. Czas trwania (razem zprelekcją): ok. 60 m