Logo SKiE Szkoła Podstawowa nr 86 SKiE

Wydarzenia

MARCOWE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 7-8

Dodano: 21.03.2024

MARCOWE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 7-8

W pierwszej cześci spotkanie, które poprowadziła pani Beata Chwedorzewska najpierw porozmawialiśmy o życiu i twórczości Aleksandra Fredry, następnie obejrzeliśmy film”Zemsta” w reżyserii Andrzeja Wajdy w rewelacyjnej obsadzę: Janusz Gajos, Daniel Olbrychski, Andrzej Seweryn, Roman Polański, Agata Buzek, Katarzyna Figura, Rafał Królikowski.

Do filmu muzykę skomponował Wojciech Kilar.

W części muzycznej spotkanie, które należało do pani Marty Kornowicz poznaliśmy lepiej twórczość właśnie Wojciecha Kilara, kompozytora muzyki poważnej, pianisty oraz twórcy muzyki do ponad 120 filmów, m.in. „Pana Tadeusza”, „Zemsty”, „Ziemi obiecanej”, „Pianisty” czy „Drakuli” Francisa Forda Coppoli.

Wojciech Kilar skomponował muzykę filmową do wielu obrazów Andrzeja Wajdy i do wszystkich filmów Krzysztofa Zanussiego. Obaj reżyserzy niezwykle miło wspominają współpracę z kompozytorem.

 

Wojciech Kilar, Walc z filmu "Ziemia obiecana”

Wojciech Kilar, Walc z filmu „Trędowata”

Wojciech Kilar, Polonez z filmu „Pan Tadeusz”

Andrzej Wajda o Wojciechu Kilarze 

Krzysztof Zanussi o Wojciechu Kilarze

Wojciech Kilar, "Vampire hunters" - temat z muzyki do filmu "Dracula" F.F.Coppoli

WITAJ WIOSNO!

Dodano: 21.03.2024

Nadejście wiosny klasy 2jj, 3a i 3j powitały w Gospodarstwie Agroturystycznym „Dolina Bobrów”, które znajduje się w pobliżu Rezerwatu Doliny Świdra i Wólczańskiej Góry. 

Nie mogliśmy sobie wymarzyć lepszej pogody na zabawy i gry sportowe na świeżym powietrzu.

Nie zabrakło także warsztatów kulinarnych, podczas których upiekliśmy czekoladowe babeczki.

Wyjazd zakończyliśmy wspólnym ogniskiem.

DZIEŃ JĘZYKA OBCEGO DLA KLAS 7-8

Dodano: 20.03.2024

DZIEŃ JĘZYKA OBCEGO DLA klas 7-8

Porównamy sobie język japoński i język mandaryński pod względem pisowni i wymowy.

Zobaczymy na czym polega tonalność języka mandaryńskiego (występowanie 4 różnych tonów + piąty ton neutralny).

Dowiemy się także ile należy znać znaków kanji, by swobodnie operować językiem japońskim i mandaryńskim.

Uczniowie zapoznają się z dwoma typowo japońskimi sylabariuszami - hiraganą i katakaną, których używa się w japońskim zapisie obok znaków kanji.

Dowiemy się także jak skonstruowany jest znak kanji: rdzeń wskazujący na znaczenie i część fonetyczna wskazująca na wymowę.

Nauczymy się kilku prostych znaków oraz zastanowimy się czy jakieś słowa z tych języków weszły do języka polskiego. Pobawimy się trochę w odgadywanie treści zapisanych hiraganą i katakaną.

 

Dzisiejsze spotkanie poprowadzi pan Paweł Łukaszewicz, nauczyciel języka angielskiego w naszej szkole. Prywatnie absolwent geografii i studiów regionalnych, znawca kultury chińskiej i języka mandaryńskiego, ale też i japońskiego. Studiował na Szanghajskim Uniwersytecie Jiao Tong. 

POWITANIE WIOSNY W LESZCZYNOWYM ZACISZU

Dodano: 20.03.2024

Żegnamy zimę, a witamy wiosnę! Klasy 0m, 5a oraz 6z wybrały się do gospodarstwa agroturystycznego „Leszczynowe Zacisze” w Rozalinie, gdzie wzięły udział warsztatach edukacyjnych i kulinarnych. Nauczyliśmy się słodkich wielkanocnych wypieków oraz własnoręcznie wykonaliśmy marzannę, którą wrzuciliśmy do rzeki, żegnając tym samym zimę. Mieliśmy także okazję zobaczyć, jak wygląda codzienna praca w gospodarstwie przy zwierzętach, takich jak krowy, króliki, alpaki i konie.

To był dzień pełen atrakcji i niezapomnianych wrażeń. Z utęsknieniem czekamy na ciepłe i słoneczne dni!