Logo SKiE Szkoła Podstawowa nr 86 SKiE

Wydarzenia

SIÓDMA KLASA Z NOWYMI INDEKSAMI

Dodano: 11.10.2023

Klasa 7m otrzymała dziś nowe zielone indeksy, które obowiązywać będą w klasie siódmej i ósmej szkoły podstawowej.

Na wzór tych studenckich, indeks potwierdza bycie Uczniem SKiE!

Uczeń, ma obowiązek prawidłowo prowadzić swój indeks, a na zakończenie semestru i roku szkolnego otrzymać wpis od Nauczyciela, który jest potwierdzeniem zaliczenia przedmiotu. To z indeksu Uczniowie i Rodzice dowiedzą się o osiągniętym poziomie, a także o końcowej ocenie z danego przedmiotu.

Indeks jest symbolem tradycji w naszej szkole, oddaniem hołdu i szacunku wyższym uczelniom, na których za parę lat będziecie kontynuować edukację. 

UROCZYSTE WRĘCZENIE INDEKÓW KLASOM CZWARTYM

Dodano: 09.10.2023

Jak co roku, na początku października klasa czwarta otrzymuje swoje pierwsze roczne indeksy.

Koleżanki i koledzy z piątej klasy opowiedzieli klasie 4m oraz 4mm, jak prawidłowo prowadzić indeks, jak zbierać podpisy od nauczycieli i dlaczego nie można go zgubić ani zniszczyć. 

Indeksy w naszej szkole traktujemy bardzo poważnie.

Wraz z otrzymaniem indeksu, od teraz każdy czwartoklasista stał się pełnoprawnym Uczniem SKiE! 

PLENER MALARSKI W CHRZĘSNEM DLA KLAS 0-3 ORAZ 4-6

Dodano: 05.10.2023

To już tradycja, że nowy rok szkolny rozpoczynamy wyjazdem na plener malarski. W tym roku tematem przewodnim jest RENESANS, dlatego wybraliśmy jeden z najstarszych zabytków architektury mazowsza, pałac renesansowy w Chrzęsnem.

***

Pierwsza wzmianka dotycząca Chrzęsnego pochodzi z 1525 roku z czasów panującego wówczas na Mazowszu księcia Janusza.

Od początków swojego istnienia do okresu II wojny światowej Chrzęsne było własnością bądź pozostawało pod opieką dwunastu właścicieli lub zarządców. Wśród nich postaciami godnymi zapamiętania byli Wincenty Koskowski, który nabył dobra w roku 1859 oraz jego najmłodsza córka Wincentyna Koskowska, która przejęła pałac po śmierci ojca.

Najważniejszy element pozostałego do dziś zabytkowego zespołu, to dobrze zachowany późnorenesansowy pałac. Dekorację elewacji stanowią ciekawie opracowane narożniki budowli, obramienia okien, pilastry i ząbkowy gzyms nad fryzem. Interesująco prezentują się również pomieszczenia wewnątrz budynku z oryginalnie zachowanymi detalami architektonicznymi.

W skład całego zespołu oprócz pałacu wchodzi budynek administracyjny (dawny czworak) i przebudowany spichlerz. Niegdyś były tu jeszcze drewniane stajnie i obszerne piwnice, a całość otaczał park krajobrazowy.

Więcej o historii tego miejsca: https://palacwchrzesnem.pl/historia/

WRZEŚNIOWE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 7-8

Dodano: 28.09.2023

Wrześniowe Centrum Kultury - Kartka z historii, II wojna światowa w filmie i muzyce.

Krzysztof Penderecki - przybliżenie postaci  wybitnego muzyka, dyrygenta, pedagoga muzycznego oraz jednego z najważniejszych kompozytorów muzyki współczesnej.

Skomponował cztery opery, osiem symfonii i szereg innych utworów orkiestrowych, koncertów instrumentalnych, oprawę chóralną głównie tekstów religijnych, a także utwory kameralne i instrumentalne. Wśród jego najbardziej rozpoznawalnym utworem wykonywanym na całym świecie jest utwór z 1960 roku  - „Tren Ofiarom Hiroszimy”.

W drugiej części spotkania obejrzeliśmy film biograficzny z 1990 roku w reżyserii Andrzeja Wajdy, nakręcony na podstawie scenariusza Agnieszki Holland z wybitną rolą Wojciecha Pszoniaka - „Korczak”. 

Rok 1936. Doktor Korczak, który prowadzi popularne pogadanki radiowe, zostaje wezwany do szefa i dowiaduje się, że jego audycja została zdjęta z anteny. Rozczarowany tym przejawem antysemityzmu, poświęca się całkowicie pracy wychowawczej. Prowadzi sierociniec dla dzieci żydowskich, wykłada w Akademii Medycznej.

Wrzesień 1939. Wybucha wojna. W czasie obrony Warszawy doktor Korczak pełni funkcję lekarza wojskowego. Po kapitulacji wraca do swego sierocińca, który wkrótce zostaje przeniesiony do getta. Doktor Korczak trwa przy „swych” dzieciach, aż do końca, do wywózki do obozu koncentracyjnego w Treblince.

Scenariusz Agnieszki Holland powstał na podstawie dzienników i listów Korczaka oraz relacji ludzi, którzy się z nim stykali.

Film był polskim kandydatem do Oscara w 1991 roku.

 

Prowadzenie CK: pani Marta Kornowicz oraz pani Beata Chwedorzewska