Wydarzenia
STONOGA I SPÓŁKA – SPEKTAKL DLA DZIECI KLAS 0-3
Dodano: 06.11.2023100-noga i spółka to interaktywne miniprzedstawienia dla dzieci. Spektakl ma formę teatralnego spotkania z dziećmi, opartego na wybranych fragmentach polskiej i światowej literatury dziecięcej (m. in. twórczości Jana Brzechwy, Bolesława Leśmiana, Katarzyny Żytomirskiej).
Skonstruowany jest w taki sposób, by uruchomić aktywność dzieci i włączyć je w akcję przedstawienia poprzez dialog, śpiew, wspólne muzykowanie na podstawowym poziomie (np. wygrywanie rytmu) i wspólne czynności (np. poszukiwanie zagubionego bohatera).
Reżyseria i scenografia: Dariusz Kunowski
Fundacja Sceny Lubelska 30/32
***
Zadanie zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku.
KLASY 4-6 NA SPEKTAKLU "ANIA Z ZIELONEGO WZGÓRZA" W TEATRZE KAMIENICA
Dodano: 06.11.2023Ania, kultowa bohaterka powieści Lucy Maud Montgomery, zawitała do Teatru Kamienica!
Ania Shirley, nastoletnia bohaterka powieści Lucy Maud Montgomery, romantyczna, osobliwa dziewczynka walcząca o swoje marzenia, roztaczająca wokół siebie wielką radość i miłość. Jej przygody od lat zachwycają, bawią i wzruszają czytelników.
Obsada: Olga Sarzyńska/Dominika Majewska/Martyna Bazychowska, Joanna Pach-Żbikowska, Joanna Węgrzynowska, Anna Zagórska, Witold Bieliński/Karol Stępkowski/Cezary Morawski.
Reżyseria: Karol Stępkowski
Więcej o spektaklu na stronie Teatru Kamienica: https://teatrkamienica.pl/pl/spektakle/26/ania-z-zielonego-wzgorza
PAŹDZIERNIKOWE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 7-8
Dodano: 31.10.2023
Co się działo w renesansie?
Pierwsza część spotkania poprowadzona przez panią Beatę Chwedorzewską poświęcona była najwybitniejszemu przedstawicielowi renesansu i wszechstronnemu geniuszowi - Leonardo da Vinci. Mieliśmy okazję obejrzeć świetny dokument BBC z 2013 roku „Tajemnice Leonarda da Vinci”.
Leonardo da Vinci był prawdziwym człowiekiem renesansu. Mimo to wiemy o nim stosunkowo niewiele, a o jego życiu krąży wiele legend...
Leonardo artysta pozostawił nam „Mona Lisę” oraz „Ostatnią Wieczerzę”, jako naukowiec przeprowadzał sekcje zwłok i badał skamieliny, w roli inżyniera budował katedrę i zawracał bieg rzek.
Podążmy zatem śladami Leonarda, odwiedzając malownicze miasta Włoch: Florencję, Wenecję, Mediolan i Rzym. Wirtualna rzeczywistość pozwoli nam dosłownie zajrzeć w głąb jego malarskich dzieł, poznamy również sekrety jego umiejętności, a z pomocą inżynierów NASA skonstruujemy nawet robota, zaprojektowanego przez mistrza 500 lat temu…
W drugiej część spotkania o muzyce renesansowej i jej największych kompozytorach, takich jak: Jordi Savalla, Jacob Obrecht, Josquin dés Prés opowiedziała nam pani Marta Kornowicz.
PAŹDZIERNIKOWE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 0-3
Dodano: 30.10.2023Czy muzyka nowa jest dla dzieci?
Muzyka współczesna może czasem kojarzyć się z hałasem, skrzypieniem, zgrzytami, różnymi nieprzyjemnymi, abstrakcyjnymi świstoszumami. A jednak na jej obszarze rodzą się nieustannie nowe idee, pomysły i rzeczy, dzięki którym możemy głębiej i na coraz ciekawsze sposoby odwiedzać całkiem nowe, brzmiące światy.
Wsłuchując się w utwory i fragmenty spektakli z Festiwalu Mała Warszawska Jesień szukaliśmy muzycznych odniesień do przyrody i zwierząt.
"Mysie trele z kotem w tle" na dwa głosy żeńskie, fortepian i prawie fortepian
Pewnie wszyscy zastanawiamy się wciąż, jak będzie wyglądał świat po pandemii. Zastanawia się też myszka, która opuszcza swoją norkę i przygląda się światu na nowo. Myszka postanawia odnaleźć w sobie nowe talenty i zacząć śpiewać jak diva operowa. Co przydarza jej się już na początku nowej drogi twórczej?
Wykonawcy:
Joanna Freszel - sopran
Dorota Miśkiewicz - mezzosopran jazzowy
Kwadrofonik w składzie:
Emilia Sitarz i Bartek Wąsik - fortepiany
Anna Szawiel - scenariusz i reżyseria
„Owady i motyl” na dwa głosy, czterech muzyków i osiem odnóży
Bzzzyczą, brzrzrzęczą, buuuczą, trzrzrzepoczą…a czasami po prostu milczą. Od owadów możemy się wiele nauczyć. Ich spektrum dźwięku jest spektakularne! Ale czy żeby być zauważonym, zawsze trzeba dać głos? „Podczas pisania tej miniatury przeniosłem się w czasy dzieciństwa, kiedy to dzięki owadom letnie łąki były pierwszymi salami koncertowymi, które odwiedzałem regularnie” – tak pisze autor kompozycji miniatury „Owady i motyl”.
Wykonawcy:
Joanna Freszel - sopran
Dorota Miskiewicz - mezzosopran jazzowy
Kwadrofonik w składzie:
Emilia Sitarz i Bartek Wąsik – fortepiany
Magdalena Kordylasińska-Pękala, Piotr Maślanka – perkusja
Anna Szawiel - scenariusz i reżyseria
Lulabaje - współczesna improwizacja na temat melodii tradycyjnych
Sercosztika - improwizacja na podstawie kołysanki azteckiej / meksykańskiej
BASTARDA:
Paweł Szamburski - klarnet
Michał Górczyński - klarnet kontrabasowy
Tomasz Pokrzywiński - wiolonczela
Anna Szawiel - scenariusz, reżyseria, prowadzenie
Więcej o fetiwalu Muzyki Współczesnej Mała Warszawska Jeasień:
https://warszawska-jesien.art.pl/portal/aktualnosci/mala-warszawska-jesien