Logo SKiE Szkoła Podstawowa nr 86 SKiE

Wydarzenia

LEKCJA MUZEALNA DLA 8 KLAS: EKSPERYMENTY Z PICASSEM

Dodano: 17.11.2023

Uczniowie z klasy 8m i 8mm uczestniczyli dzisiaj w lekcji muzealnej: Eksperymenty z Picassem.

Picasso lubił eksperymentować! Poszukiwał nowych rozwiązań zarówno w treści dzieła, jak i w jego formie. Stworzył nowy kierunek malarski – kubizm, który zrewolucjonizował sztukę. Od tej pory Picasso postrzegany był jako artysta nowatorski 

Tworzył nieprzerwanie przez całe życie, stosując różne style, techniki i materiały. W czasie zajęć, na wzór Picassa, poddaliśmy się wolnej ekspresji twórczej i stworzyliśmy prace inspirowane jego dokonaniami 

Zajęcia są realizowane na wystawie czasowej "Picasso" w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Wystawa realizowana jest z okazji 50. rocznicy śmierci artysty oraz objęcia przez Hiszpanię prezydencji Rady Unii Europejskiej.

OPOWIEŚĆ "LALA. HISTORIA PEWNEGO CUDU"

Dodano: 16.11.2023

Klasa 3a i 3j wybrały się dzisiaj na spektakl „Lala. Historia pewnego cudu” w ramach 18. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania „Podaj dalej”.

LALA. HISTORIA PEWNEGO CUDU"
Beata Frankowska, Robert Lipka

Opowieść na podstawie autobiografii ocalałego z Holokaustu Romana Kenta "Jedynym wyjściem była odwaga" (Biblioteka Centrum Dialogu im M. Edelmana, Łódź, 2020) i książeczki dla dzieci „Mój pies Lala” tego samego autora. Historia niezwykłej przyjaźni chłopca i psa w trudnych czasach trafiła do opowiadaczki Beaty dzięki Marianowi Turskiemu, który był przyjacielem Romana Kenta ze szkolnej ławy i z łódzkiego getta. Według autora, „jest to opowieść o dzieciach i ich ukochanym psie, lecz przede wszystkim... w rozumieniu dziecka, którym byłem, historia Lali jest historią cudu".

Dzięki sile opowieści przeniesiemy się do przedwojennej Łodzi i będziemy przeżywać małe radosne przygody z Romkiem, jego rodzeństwem i Lalą. A kiedy przyjdzie trudny czas wojny, to Lala nauczy małego Romka, czym jest prawdziwa miłość i czym jest doświadczenie utraty. Gdy rodzina znajdzie się w getcie, Lala da małemu chłopcu nadzieję i siłę na przetrwanie. 

Dlatego, choć minęło już tyle lat od tamtych wydarzeń, Lala wciąż żyje w rodzinnej pamięci dzieci i wnuków Romana Kenta. Posłuchajcie jej historii i wy, by zagościła również w waszych sercach i przyniosła Wam wzruszenie i siłę, których wszyscy potrzebujemy.

Scenariusz i opowiadanie: Beata Frankowska
Muzyka (akordeon i śpiew): Robert Lipka

CZYM JEST TOLERANCJA?

Dodano: 16.11.2023

16 listopada 2023 obchodziliśmy po raz drugi w naszej szkole Światowy Dzień Tolerancji. Obchody tego Święta zaczęliśmy już tydzień temu. Na lekcjach etyki uczniowie dowiedzieli się: czym jest tolerancja, jakie są jej rodzaje, co jest symbolem tolerancji oraz jak być tolerancyjnym na codzień.

Uczniowie (zwłaszcza klas młodszych) byli bardzo zainteresowani tą tematyką i problematyką.

Miejmy nadzieję, że wiedza zdobyta na temat tolerancji zostanie na długo w głowach naszych uczniów.

"MIĘDZY ŚWIATEM A ZAŚWIATEM" - SPEKTAKL NARRACYJNY Z MUZYKĄ NA ŻYWO

Dodano: 15.11.2023

Zerówkowicze wybrali się na spektakl "Między światem a zaświatem" w ramach 18. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania „Podaj dalej”.

"MIĘDZY ŚWIATEM A ZAŚWIATEM"

Katarzyna Jackowska-Enemuo, Mateusz Szemraj

Czym jest świat – to wszyscy wiemy. A czym jest zaświat? I gdzie on jest? Na ten temat tyle jest odpowiedzi, ile gwiazd na niebie. W tradycji zaświat nie jest jakimś oddalonym miejscem. Jest tuż obok, obecny, choć niewidzialny, oddzielony od naszego świata granicą cienką jak pajęcza nitka. Bramami do zaświata są ciemne źródła, stare drzewa i sny. I wiele jest istot, które tych bram strzegą, umieją je przekraczać i są naszymi przewodnikami. Wśród opowieści znajdzie się ta o Żmiju, strażniku źródła i jego trzech bardzo dziwnych pytaniach. A także o chłopcu, który musiał w środku zimy jechać za trzeci las po ziele, co w noc najciemniejszą świeci. O tym, się może zdarzyć, kiedy nakarmimy głodnego i zdrożonego wędrowca. Albo o Dziecku, które znalazło Drzewo – Drzewo Śniące Świat, i o dziewczynie, którą na tamten świat i z powrotem poprowadziła złota Pszczoła.

„Między Światem a Zaświatem“ to spektakl narracyjny, z muzyką na żywo, w którym jest miejsce i na zasłuchanie, i na wspólne śpiewanie, i na zgadywanie. 

Oparty jest na książce o tym samym tytule (tekst: Katarzyna Jackowska-Enemuo, obrazy: Nika Jaworowska-Duchlińska, wyd. Albus 2022), nagrodzonej w Plebiscycie Blogerów Lokomotywa i na cyklu podcastów dla II Programu Polskiego Radia.

Katarzyna Jackowska-Enemuo: opowieść, śpiew, akordeon, daf
Mateusz Szemraj: saz, oud, cymbały