Logo SKiE Szkoła Podstawowa nr 86 SKiE

Wydarzenia

PLANETARIUM SYRIUSZ DLA KLAS 0-6

Dodano: 24.11.2023

To było kosmiczny piątek! Dzisiaj mieliśmy ogromną przyjemność gościć Pana z Planetarium Syriusz. Co to takiego? To mobilne planetarium, dzięki któremu przeżyć można niezapomnianą podróż w najdalsze zakątki kosmosu. Planetarium jest jedną z czterech placówek w Polsce, posiadających certyfikat jakości Polskiego Towarzystwa Astronomicznego. Zajęcia z astronomii prowadzone są przez dyplomowanego nauczyciela z wykształceniem astronomicznym.

Astronomia jest jednym z działów na lekcji fizyki. Dzięki wizycie w Planetarium uczniowie uzyskują wiedzą na temat orientacji na niebie, ruchu strefy niebieskiej, gwiazdozbiorów, ruchu Słońca i planet, eliptyki, współrzędnych na niebie. Poznaliśmy także Kopernikańską wizję układu słonecznego w ramach naszego rocznego projektu renesansowego.

Mieliśmy okazję, choć na chwilę zagłębić się w szerokiej i pięknej nauce jaką jest astronomia. Od dzisiaj zupełnie inaczej będziemy patrzeć w górę i oglądać niebo.

Dziękujemy za niezwykle interesujące zajęcia z astronomii!

LISTOPADOWE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 7-8

Dodano: 24.11.2023

Co to jest opera współczesna?

Specjalnie na dzisiejsze zajęcia przybył pan Jerzy Kornowicz - kompozytor, pianista, animator życia muzycznego, od 6 lat dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień”. Wspólnie obejrzeliśmy „Album rodzinny” - operę dla dzieci na sopran, kontratenor, orkiestrę smyczkową i według libretta Michała Rusinka. 

Dyrygent: Marek Moś

Wykonawcy:
AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy
Ewa Biegas – sopran
Jan Jakub Monowid – kontratenor
Natalia Babińska – reżyseria
Tomasz Strojecki – animacje

W drugiej części spotkania obejrzeliśmy film dokumentalny „BUENA VISTA SOCIAL CLUB” w reżyserii Wima Wendersa. Obraz zdobył nominację do Oscara za najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny.

W 1996 roku legendarnych muzyków kubańskich odwiedził w Hawanie kompozytor Ry Cooder. Powstał wtedy słynny album „Buena Vista Social Club”, który został nagrany w ciągu zaledwie 7 dni w Hawanie. Zafascynowany nim reżyser Wim Wenders pojechał na Kubę z ekipą filmową i przez wiele miesięcy towarzyszył muzykom podczas koncertów. 

LISTOPADOWE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 4-6

Dodano: 22.11.2023

Nic co ludzkie nie jest mi obce” - Terencjusz

W tym roku tematem przewodnim jest renesans. Dzisiejsze Centrum Kultury było zatem wprowadzeniem do renesansu.

Pierwsza część zajęć poświęcona była architekturze i sztuce renesansu, którą poprowadziła pani Agnieszka Bocianowicz, znana dobrze naszym Uczniom z zajęć Historii sztuki.

Na przykładach renesansowych budowli i architektury szukaliśmy wzorców starożytnych w interpretacji artystów renesansowych. Mitologię odnaleźć także można w malarstwie i rzeźbie takich artystów: Botticelli, Michał Anioł, Rafał Santi i oczywiście Leonardo da Vinci.

Druga część spotkania dotyczyła muzyki. Pani Marta Kornowicz zaprezentowała przykłady muzyczne charakterystyczne dla renesansu. W przeciwieństwie do poprzedniej epoki, muzyka stała się wielogłosowa, była muzyką dworską i do tańca.

Najważniejsi kompozytorzy renesansu to: Jasquin des Prez, Giovanni Pierluigi da Palestrina oraz Orlando di Lasso.

LISTOPADOWE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 0-3

Dodano: 20.11.2023

Jak to się zaczęło? Muzyka starożytna i średniowieczna.
Powtórzenie informacji z poprzednich lat.

Muzyka w starożytnej Grecji pełniła bardzo ważną rolę w życiu publicznym, towarzyszyła również uroczystościom prywatnym i umilała spędzanie wolnego czasu.

Najciekawszymi instrumentami epoki starożytnej były instrumenty szarpane, takie jak: kitara, lira, harfa, magedis, monochord. Do instrumentów blaszanych zaliczyć można trąbę oraz  róg, a do dętych: aulos, flet oraz fletnia Pana.

Kolejną epoką, którą omawialiśmy pod kontem muzyki było średniowiecze. We wczesnym okresie średniowiecza muzyka służyła do chwały Boga. Najczęściej wykonywanym rodzajem śpiewu był chorał gregoriański, jednogłosowy śpiew liturgiczny. Najstarszą polską pieśnią religijną, która powstała w epoce średniowiecza jest „Bogurodzica".