Wydarzenia
-
Dodano: 30.01.2014"Szafa"- Szkolna Akademia Filmowa
17 stycznia uczniowie klas młodszych oraz 10 stycznia uczniowie klas 4-6 wzięli udział w Szkolnej Akademii Filmowej. Podczas spotkania obejrzeliśmy filmy, które omawiały tematy pozwalające zrozumieć siebie i otaczający nas świat. Spotkanie poprzedzone było prelekcją, podczas której udało nam się również przyswoić dużą porcję wiedzy wymaganej w szkole.
-
Dodano: 30.12.2013Pan Wilson na lekcji klas trzecich
W dniu 18.12.2013r. klasy trzecie gościły na lekcji języka angielskiego pana Wilsona. Podczas tej lekcji uczniowie zadawali panu pytania ( o pracę, o ulubiony kolor, o wiek itp.) oraz zagadki o zwierzętach. Prowadzący przygotował dla dzieci także kilka atrakcjim.in. czytanie opowiadania, zagadki oraz pogawędkę o ulubionych zwierzątkach. Było to nowe, inspirujące doświadczenie, ponieważ była to pierwsza tego typu lekcja. Większość uczniów była zaangażowana w lekcję i śmiało zadawała pytania w języku angielskim. Na koniec zajęć dzieci zaśpiewały piosenkę Feliz Navidad, co bardzo ucieszyło i zaskoczyło prowadzącego, gdyż piosenka jest śpiewana w dwóch językach: hiszpańskim oraz angielskim, czyli w językach którymi porozumiewa się pan Wilson na co dzień.
Klasy młodsze na spektaklu "HOPS OTO DROPS"
W przedświątecznym tygodniu uczniowie klas 0-3 obejrzeli spektakl "Hops oto Drops"- wierszowane opowiadanie Jana Brzechwy.. Bohaterem historii jest Drops, który opuszcza dom rodzinny i wyrusza w podróż po świecie. Po drodze tworzy trupę teatralną składającą się z bociana, wiewiórki, ślimaka, myszki i stonogi. Grupa odnosi wielki sukces! Młodej publiczności bardzo spodobała się historia, która opowiada o tym, że życie daje różne możliwości i należy działać, a nie poddawać się.
Szkolna Wigilia
W dniach 17 i 18 grudnia spotkaliśmy się w gronie uczniów, rodziców, nauczycieli i przyjaciół naszej szkoły.O godzinie 17.00 wszyscy goście zebrani na sali gimnastycznej usłyszeli wyjątkowy koncert. Każda z klas przygotowała przepiękną staropolską kolędę lub zaśpiewała w języku łacińskim. Wśród zaprezentowanych utworów znalazły się m.in.: "Adeste Fideles", "Puer Natus in Bethlehem", "Zdrów Bądź, Królu Anielski" i "Bogurodzica". Cudowne wykonanie wprowadziło zebraną publiczność w świąteczny nastrój. Następnie odbył się kiermasz pięknie udekorowanych przez uczniów domków z piernika. Dochód z kiermaszu zostanie przeznaczony na bal szkolny, który odbędzie się w lutym. Po uroczystej części szkolnej wigilii spotkaliśmy się przy wspólnym stole, gdzie na wszystkich czekał świąteczny poczęstunek. Każdy uczeń otrzymał świąteczny pierniczek ze swoim imieniem. W świątecznej atmosferze złożyliśmy sobie życzenie i zatopiliśmy się w miłej rozmowie.
"Tajemnica Wigilijna"- spektakl w Teatrze Guliwer
12 grudnia uczniowie klas 0m, 1j, 2a, 2j oraz 3i obejrzeli w Teatrze Guliwer spektakl "Tajemnica Wigilijna"- opowieść, której tematem jest odwieczna walka dobra ze złem. Główny bohater spotyka w dzień Wigilii Anioły, które schodzą z nieba, aby przywrócić na ziemi rozgwieżdżone niebo. Publiczność żywo zaangażowała się w pomoc Aniołom przy wykonaniu ich zadaniach. Po zakończonej pracy Anioły odleciały, jednak jeden z nich został na ziemi, ponieważ bardzo chciał poznać ludzi i przeżyć z nimi Święta Bożego Narodzenia. Podczas tego pobytu bohaterowie przedstawienia przeżywają przygody i wiele komicznych sytuacji. W rezultacie tych nieporozumień Anioł musi wracać do nieba, a po głównego bohatera, Jana Niebieskiego, przychodzi diabeł. Na szczęście publiczności udało się uratować bohatera poprzez wypowiedzenie magicznego zaklęcia. Przybycie Świętego Mikołaja zakończyło spektakl i było dla wszystkich wspaniałą niespodzianką.
Wewnątrzszkolne eliminacje do konkursu piosenki "Act and sing in winter" w języku angielskim
11 grudnia odbyły się w naszej szkole eliminacje do konkursu "Act and Sing in Winter". Zadaniem uczestników było zaśpiewanie piosenki lub odegranie krótkiej scenki w języku angielskim. Tematyka prezentacji była bardzo różnorodna. Ocenie podlegała oryginalność, poprawność językowa, poziom artystyczny występu oraz zgodność z zasadami konkursu. Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się w najbliższą środę.
Dekoracje świąteczne
Tradycyjnie już na początku grudnia naszą szkołę ozdobiły dekoracje świąteczne. Na korytarzu stanęła piękna choinka na której pojawiły się ozdoby własnoręcznie zrobione przez uczniów wszystkich klas. Różnobarwne dekoracje sprawiły, że nasza choinka przybrała bardzo radosny wygląd. Klasy ozdabiały domki z piernika oraz wykonały pierniczki i ozdoby na kiermasz świąteczny. W każdej z klas znalazła się dekoracja, co wprowadziło naszą szkołę w świąteczną atmosferę.
Świąteczna zbiórka prezentów dla dzieci z Ośrodka Wsparcia Dziecka i Rodziny
Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas, kiedy pomagamy innym. Tradycyjnie już w naszej szkole została zorganizowana świąteczna zbiórka prezentów dla dzieci z Ośrodka Wsparcia Dziecka i Rodziny. W akcję zaangażowali się uczniowie wszystkich klas, rodzice i nauczyciele. Zebrane upominki zostały dostarczone 6 grudnia przez uczniów klasy 4z i wychowawcę. Za pomoc w zbiórce prezentów z okazji mikołajek uczniowie otrzymali podziękowanie z przesłaniem: "Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest. Nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi".
Klasy szóste na spektaklu "Mały Książę" w Teatrze Roma
5 grudnia uczniowie klasy 6a oraz 6m wybrali się do Teatru Roma na przedstawienie "Mały Książe". Szóstoklasiści poznali historię chłopca z małej planety- opowieść wypełnioną mądrymi refleksjami nad otaczającym nas światem uczuć, poruszającą bardzo ważne dla każdego nastolatka problemy: przyjaźni i miłości. Historia Małego Księcia przypomniała nam również, że wszyscy dorośli byli kiedyś dziećmi.
Poruszane tematy zostały przedstawione w bardzo ciekawy sposób, na scenie nie zabrakło tańca i piosenki. Szóstoklasistom spektakl bardzo się spodobał i niewątpliwie skłonił do refleksji.
Konkurs piosenki francuskiej
W dniu 3 grudnia 2013 odbyły się eliminacje do konkursu piosenki francuskiej. Jury miało za zadanie wyłonić z licznego grona kandydatów najlepszego wykonawcę. Nasi młodzi miłośnicy piosenki francuskiej zaprezentowali cały wachlarz utworów, poczynając od melodyjnych wyliczanek poprzez piosenki młodzieżowe, sięgając po utwory klasyczne Edith Piaf. Po wykonaniu utworu został nagrodzony gromkimi brawami . Następnie na wszystkich czekały francuskie ciasteczka i cukierki z napisem MERCI. Po wysłuchaniu wszystkich wykonawców jury przystąpiło do burzliwych obrad, w wyniku których jednogłośnie została wyłoniona laureatka naszego konkursu oraz wyróżnienia. Wyniki zostały ogłoszone w czwartek. Jury wręczyło laurki z wyróżnieniami następującym uczniom: Daria z kl. III m, Antoni , Maurycy oraz Lidia z kl. 5k. Nagrodę główną otrzymała Milena z kl. 6a. Tym samym została zakwalifikowana do międzydzielnicowego Konkursu Piosenki Frankofońskiej, organizowanego przez Dom Kultury Bemowo. W ramach nagrody Milena otrzymała symboliczną, ręcznie wykonaną wieżę Eiffel 'a. Serdecznie gratulujemy!
-
Dodano: 20.11.2013Ogłoszenie wyników pleneru malarskiego
28 listopada odbyło się ogłoszenie wyników pleneru malarskiego oraz fotograficznego, który w tym roku odbył się na Zamku Książąt Mazowieckich w Czersku. Poziom zaprezentowanych prac był bardzo wysoki, dlatego wśród wyróżnionych młodych artystów znalazło się wielu uczniów. Autorzy najlepszych prac otrzymali dyplomy oraz drobne upominki. Wyróżnione prace, przedstawiające średniowieczną budowlę, już wkrótce będzie można podziwiać na wystawie w szkole.
Andrzejki
28 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Andrzejki. Uczniowie klasy 3m przygotowali dla swoich koleżanek i kolegów z klas 0-3 wróżby, z których można było dowiedzieć się, co czeka nas w przyszłości. Natomiast uczniowie klas 5k oraz 6m przepowiadali przyszłość klasom 4-6. W magicznie udekorowanej sali gimnastycznej , która na ten dzień zamieniła się w zaczarowaną salę wróżb, nie zabrakło tradycyjnego lania wosku czy też wróżby przepowiadającej imię drugiej połówki.
Klasa 3i na lekcji w Muzeum Narodowym
27 listopada klasa 3i odwiedziła Muzeum Narodowe. Uczniowie wzięli udział w zajęciach poświęconych prawdziwej historii Świętego Mikołaja. Podczas lekcji można było uzyskać informacje gdzie i kiedy żył Święty oraz poznać najważniejsze wydarzenia z jego życia. Zwiedzanie zabytków z różnych epok stało się pretekstem do omówienia tradycji i obrzędów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. Podczas lekcji uczniowie dowiedzieli się również jak w malarstwie przedstawiani są Trzej Królowie. Przyglądając się obrazom i rzeźbą trzecioklasiści zastanawiali się, jak historię Bożego Narodzenia ukazywali malarze i rzeźbiarze z różnych epok.
Obchody Światowego Dnia Filozofii
Filozofia uczy krytycznego myślenia, rozważa problemy współczesnego świata oraz odpowiada na pytania nurtujące ludzkość. W naszej szkole zajęcia filozofii są zawsze bardzo ciekawe, dlatego nie mogliśmy zapomnieć o Światowym Dniu Filozofii obchodzonym pod koniec listopada.W poniedziałek, 25.11, na sali gimnastycznej odbyła się lekcja, w której wzięli udział najwięksi filozofowie. W ich rolę wcielili się uczniowie klas starszych. Mogliśmy posłuchać o ideach m.in. Platona, Sokratesa, Talesa czy Pitagorasa. Święto bardzo nam się podobało, a zebraną publiczność uczniów klas 0-3 zachęciło do zainteresowania się filozofią jako dyscypliną nauki.
Klasa 4z na warsztatach "Piramida zdrowego żywienia"
Dnia 15 listopada kl.4z uczestniczyła w warsztatach pt. "Piramida Zdrowego Żywienia" poświęconych zasadom prawidłowego odżywiania, aktywności fizycznej i zdrowemu stylowi życia. Z uwagą słuchaliśmy, że nasze ciało składa się w tak dużej ilości z wody i powinniśmy wypijać jej od 1,5 do 2litrów dziennie, a sałata zielona jest zielona dzięki chlorofilowi, który ma działanie bakteriobójcze, przyspiesza gojenie ran i pomaga pokonywać infekcje. Odkryliśmy, że mamy ogromne zdolności malarskie, kiedy mogliśmy zbudować własną piramidę zdrowia z wybranych produktów spożywczych. Otrzymaliśmy karty do samodzielnego uzupełniania i kolorowania oraz ciekawostkami zabawnie opracowanymi, które pomogły utrwalić zdobytą wiedzę. Po zajęciach udaliśmy się do Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich i zwiedziliśmy piękne zabytkowe komnaty. Ponieważ pogoda dopisała wracaliśmy spacerkiem po urokliwym Parku Łazienkowskim, spotkaliśmy wiewiórki, pawie i kaczki.
Szkolna Akademia Filmowa, klasy 4-6
Kolejne spotkanie w ramach Szkolnej Akademii Filmowej, które odbyło się 14 listopada, poświęcone było trudnemu, ale jednocześnie bardzo nam bliskiemu tematowi dorastania. Projekcja filmu "Krokodyle z przedmieścia" poprzedzona była prelekcją poruszającą kwestie trudnych wyborów nastolatka. Film opowiadał historię prawdziwej przyjaźni, pokazywał jak zachować własne zdanie, być z siebie dumnym, a jednocześnie potrafić dostrzec to, co w innych dobre i wartościowe. Historia niepełnosprawnego chłopca, który w gronie rówieśników odnajduje prawdziwych przyjaciół bardzo nam się spodobała.
Szkolna Akademia Filmowa, klasy 0-3
Co zrobić, aby nieruchomy obraz zaczął się poruszać? Jak wygląda taśma filmowa? Z czego składa się film? Jak działa stary projektor? Na te oraz inne pytania uczniowie klas 0-3 szukali odpowiedzi podczas drugiego już spotkania Szkolnej Akademii Filmowej, które odbyło się 13 listopada w kinie "Wisła". Podczas zajęć odbyła się projekcja filmu króla komedii, Charlesa Chaplina "Pieskie życie". Pochodzący z 1918 roku film bardzo różnił się od współczesnego kina, dlatego dla młodej publiczności wydał się niezwykle zabawny i ciekawy.
Święto Niepodległości w naszej szkole
Z okazji Święta Niepodległości w naszej szkole został zorganizowany konkurs, którego temat brzmiał: "Za co kocham Polskę?". Uczniowie stworzyli ciekawe prace przedstawiające morze, góry, ważne wydarzenia historyczne oraz osoby, które w szczególności zasłużyły się dla naszego kraju.
Prace można było podziwiać tuż przed wejściem do szkoły. Uczniowie wyróżnionych projektów otrzymali biało-czerwone lizaki w kształcie flagi narodowej. Podczas spotkania podsumowującego konkurs mieliśmy okazję przeprowadzić wywiad z Polską- przebrana w biało-czerwony strój uczennica odpowiadała na pytania dotyczące naszej ojczyzny.
"Jak zostałem powstańcem?" - lekcja klas drugich w Muzeum Powstania Warszawskiego
7 listopada uczniowie klasy 2a oraz 2j wybrali się do Muzeum Powstania Warszawskiego na lekcję "Jak zostałem Powstańcem?".
Dowiedzieliśmy się, że niewiele starsi od nas harcerze pełnili podczas powstania ważne funkcje- obsługiwali pocztę, byli sanitariuszami i sanitariuszkami, przenosili meldunki i zaopatrzenie. Drugoklasistom bardzo zaimponowała odwaga małych powstańców. Lekcji towarzyszyło zwiedzanie muzeum oraz zajęcia plastyczne.
Klasa 1j na zajęciach w poświęconych książce
7 listopada klasa 1j odwiedziła Empik, gdzie wzięła udział w zajęciach przedstawiających trudny proces tworzenia książek.
Uczniowie mogli również posłuchać opowieści czytanej specjalnie dla nich.
Następnie uczyli się jak rozpoznawać różne typy książek. Podczas zajęć wzięli udział w konkursach, których tematem była oczywiście. książka.
Klasa "O" m na przedstawieniu w Teatrze Guliwer
"Stoi na stacji lokomotywa"- to przedstawienie, które 7 listopada w Teatrze "Guliwer" obejrzała klasa "O"m. Poezja Juliana Tuwima bardzo spodobała się najmłodszym odbiorcom. Wiersze przedstawione zostały poprzez wizualizację teatralną oraz urozmaicone oryginalną muzyką. Ciekawe kostiumy aktorów były dodatkową atrakcją, a tematyka wierszy wielokrotnie rozśmieszyła zebraną publiczność.
Lekcja przyrody w ZOO
W czwartek, 7 listopada, uczniowie klas 4z oraz 6m wzięli udział w warsztatach, których tematem były bezkręgowce.
Poznawaliśmy zwyczaje świerszczy, karaczanów, krabów, szarańczy, żuków, patyczaków, krocionogów, a nawet pająka ptasznika. Jako że Zoo jest miejscem, gdzie można miło spędzić czas poznając życie zwierząt, po lekcji udaliśmy się na poznawczo - naukowy spacer, przyjrzeliśmy się orangutanom, gorylom, niedźwiedziom i ptakom... Na pewno jeszcze tu wrócimy:)
Samba w naszej szkole
4 listopada gościliśmy w naszej szkole zespół Sambalanga. Muzycy, wśród których znaleźli się Eric Folly, Maciej Szczyciński, Leo Vilhena oraz Mikołaj Wielecki zagrali tradycyjną sambę (pagode, partido alto, enredo), która bardzo spodobała się zebranej publiczności.
Nie tylko wsłuchaliśmy się w żywy rytm muzyki, ale również aktywnie uczestniczyliśmy w zabawach towarzyszących koncertowi. Mogliśmy również przyjrzeć się egzotycznym instrumentom, dzięki którym samba ma wyjątkowy rytm i energię.
Klasa 3 m na lekcji w Muzeum Powstania Warszawskiego
W poniedziałek 4 listopada uczniowie klas szóstych uczestniczyli w lekcji w Muzeum Powstania Warszawskiego. Podczas zajęć uczniowie szukali odpowiedzi na pytania: kim byli Powstańcy, co przeżywali, czym było tajne nauczanie i jak funkcjonowało.
Podczas wykonywania zadań wykorzystany został materiał źródłowy- zdjęcia z okresu Powstania. Interpretacja zdjęć ukazała problemy codzienne powstańców. Uczniowie zastanawiali się, co mogło cieszyć mieszkańców Warszawy latem 1944 roku oraz jak radzili sobie z trudnościami.
-
Dodano: 24.10.2013Przed Dniem Wszystkich Świętych
31 października, tuż przed dniem Wszystkich Świętych, w gronie uczniów naszej szkoły wybraliśmy się na Cmentarz Powązkowski, aby uczcić pamięć tych, których wśród nas już nie ma. Odwiedziliśmy groby osób bliskich, zasłużonych, ale również te, które sprawiały wrażenie opuszczonych i zaniedbanych. Wizyta na cmentarzu była dla wszystkich chwilą refleksji i zadumy.
Klasa 0m w bibliotece dla dzieci i młodzieży
31 października klasa 0m odwiedziła bibliotekę dla dzieci i młodzieży. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach na których zdobywali umiejętności docierania do infomacji. Pani prowadząca lekcję szczegółowo wyjaśniła jak należy poprawnie korzystać ze zbiorów bibliotecznych i w jaki sposób najszybciej dotrzeć do potrzebnych informacji. Podczas lekcji uczniowie dowiedzieli się jak wypożyczać książki oraz jak należy się z nimi obchodzić. Mieli również okazję posłuchać opowieści czytanej przez bibliotekarza. Wycieczka była okazją do wprowadzenia uczniów zerówki do pięknego świata książek.
Jak zostałem "Zawiszakiem"-lekcja w Muzeum Powstania Warszawskiego
W Muzeum Powstania Warszawskiego 31 października odbyły się warsztaty "Jak zostałem/am Zawiszkiem" w których wzięły udział klasy 4z oraz 5k. Lekcja poświęcona była harcerskiej poczcie polowej. Uczniowie dowiadzieli się, kto podczas Powstania roznosił listy oraz poznali zasady obowiązujące w korespondencji powstańczej. Po zakończonej lekcji uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli ekspozycję muzeum.
Klasy drugie na zajęciach "W średniowiecznym skryptorium"
29 października klasy 2a oraz 2j odwiedziły Muzeum Archeologicznego. Uczniowie wzięli udział w lekcji "W średniowiecznym skryptorium", która w szczegółowy sposób przedstawiała trudną pracę tworzenia ksiąg w epoce średniowiecza. Podczas zajęć uczniowie poznawali pracę średniowiecznego skryby poprzez samodzielne wykonanie inicjałów ozdobionych złotymi iluminacjami.
Warsztaty przyrodnicze
Klasy 4z oraz 5k wybrały się 29 paźdzernika do Łazienek Królewskich, gdzie odbyły się warsztaty "R JAK RECYKLING". Lekcja poświęcona była przedstawieniu konieczności segregowania śmieci. Uczniowie przeprowadzili ciekawe doświadczenia oraz wykonali oryginalne prace plastyczne, które miały na celu udowodnić, że niepotrzebne rzeczy można powtórnie wykorzystać. Podczas zajęć uczniowie dyskutowli na tematy zawiązane z ekologią opisując znane i stosowane przez nich sposoby dbania o czystość naszej planety.
Klasa 1j na Zamku Królewskim
25 października wybraliśmy się do Zamku Królewskiego, aby poznać legendę o Warszawskiej Syrence. Pani przewodniczka bardzo ciekawie opowiadała o mitycznych syrenach i trytonach mieszkających w morzach całego świata, i ,naturalnie, o bohaterce warszawskiej legendy. Rozwiązywaliśmy również zagadki związane z morskim i podwodnym światem. Po wizycie w Zamku, korzystając z przepięknej pogody, poszliśmy zobaczyć "dzwon życzeń" na ulicy Kanonii, przy którym każdy pomyślał o swoim marzeniu, a na koniec pożegnaliśmy się z królem Zygmuntem. Wróciliśmy do szkoły bardzo zadowoleni i pełni wrażeń.
Warsztaty z Native Speakerem
23 października klasa 5k uczestniczyła w warsztatach "Halloween Fun and Games." Zajęcia prowadzone były przez native speakera, który w bardzo ciekawy sposób przedstawił nam nowe słówka związane ze świętem Halloween. Myślą przewodnią warsztatów jest nauka poprzez zabawę dlatego już na początku zajęć przełamaliśmy barierę językową i zaczęliśmy korzystać wyłącznie z języka angielskiego. Lekcja okazała się bardzo ciekawym doświadczeniem, nauką i jednocześnie zabawą.
Klasy trzecie na warsztatach w Łazienkach Królewskich
18 października klasy trzecie wybrały się do Łazienek Królewskich. Odbyły się tam warsztaty, których tematem był układ kostny człowieka oraz serce. Podczas zajęć dowiedzieliśmy się ile kości ma człowiek i do czego są mu potrzebne. Znaleźliśmy odpowiedź na pytania jak możemy wpływać na rozwój naszego układu kostnego oraz dlaczego nasze kości się łamią. Dzięki interesującym pomocom dydaktycznym poznaliśmy również podstawy funkcjonowania układu krążenia. Po zakończonej lekcji każdy z nas poczuł się jak młody medyk.
17 października klasy 2j i 2a wybrały się na zajęcia do Empiku
Podczas zajęć dzieci poznały historię alfabetu, pisma oraz druku, a także dowiedziały się jak powstają książki. Podczas krótkiego spaceru po Empiku uczniowie ćwiczyli rozpoznawanie różnego typy książek. Pani prowadząca warsztaty przeczytała wybrane fragmenty publikacji, wprowadzając drugoklasistów w baśniowy świat książki. Zajęcia wypełnione były różnego rodzaju konkursami oraz zgadywanki. Na zakończenie lekcji uczniowie otrzymali dyplom Dzielnego Czytelnika oraz wyjątkową książkę o... książkach.
Deutsch Wagen Tour
17 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w niezwykłym spotkaniu w ramach Projektu Deutsch -Wagen -Tour. Na zajęcia z lektorem uczniowie przygotowali niemieckie flagi oraz stroje w kolorach: czerwony, żółty i czarny. Tematem przewodnim zajęć były pory roku, które uczniowie poznawali poprzez animacje językowe, gry i zabawy. Przy pomocy kolorowych plakatów ćwiczyli poznane na lekcjach języka niemieckiego słownictwo, ale także uczyli się nowych słów. Były nawet babeczki z flagami Niemiec oraz taniec w rytm rodzajników: der/ die/ das! Na zakończenie warsztatów uczniowie upamiętnili dzień z językiem niemieckim robiąc pamiątkowe zdjęcie przy samochodzie z logo projektu, który wzbudził ogromne zainteresowanie.
Pierwsze spotkanie w ramach Szkolnej Akademii Filmowej dla klas 4-6
16 października klasy 4-6 wzięły udział w pierwszym spotkaniu w ramach Szkolnej Akademii Filmowej "SZAFA". Uczniowie poznali historię wynalezienia kinematografu służącego do zapisywania i odtwarzania obrazu, dowiedzieli się czym jest camera obscura czyli prototyp aparatu fotograficznego oraz w jaki sposób po raz pierwszy utrwalono obraz. Zajęciom towarzyszył pokaz rekwizytów takich jak magiczna latarnia z końca XIX wieku, projektor filmowy na korbkę oraz praxinoskop. Po części teoretycznej odbyła się projekcja filmów należących do światowej klasyki. Obejrzeliśmy komedię Charlesa Chaplina oraz dwa filmy Bustera Keatona. Zajęcia bardzo nam się podobały i już czekamy na drugie spotkanie!
Klasa 3m na warsztatach "O! Matejko!" w Muzeum Narodowym
16 października klasa 3m uczestniczyła w warsztatach poświęconych osobie i dziełom Jana Matejki. Podczas zajęć uczniowie zapoznali się nie tylko z twórczością artysty, ale również z ciekawą historią jego życia. Trzecioklasiści dowiedzieli się w jaki sposób Jan Matejko zdobywał wiedzę historyczną, którą następnie wykorzystywał w swoich obrazach. Uczniowie odkryli do czego był mu potrzebny "Skarbczyk" oraz jak wyglądało życie rodzinne w XIX wieku. Ponieważ obrazy Jana Matejki przedstawiają najważniejsze wydarzenia z historii Polski, warsztaty okazały się również bardzo ciekawą lekcją historii.
Pierwsze spotkanie w ramach Szkolnej Akademii Filmowej dla klas 0-3
15 października uczniowie klas 0-3 uczestniczyli w pierwszych zajęciach Szkolnej Akademii Filmowej. Spotkanie, na którym ukazana została historia kinematografii, zostało zorganizowane w bardzo ciekawy sposób. Obejrzeliśmy prawdziwe rekwizyty związane z tworzeniem filmów oraz poznaliśmy wiele faktów ukazujących drogę od pierwszych fotografii do stworzenia ruchomego obrazu. Duże wrażenie wywarł na nas pokaz pierwszych filmów braci Lumi'ere, które bardzo różnią się od znanych nam filmów współczesnych.
Ślubowanie klas
Tradycją naszej szkoły jest uroczyste przyjęcie pierwszoklasistów do grona naszej szkolnej społeczności. W tym roku szkolnym na uroczystości ślubowania spotkaliśmy się 14 października. Wśród zaproszonych gości znaleźli się rodzice, dziadkowie, a nawet- prababcie. Pierwszoklasiści przedstawili ciekawy program artystyczny złożony z recytacji wierszy oraz piosenek. Po występie pani dyrektor pasowała pierwszoklasistów na uczniów. Dzieci, w biretach i strojach galowych, prezentowały się bardzo poważnie. Po oficjalnej części na uczniów czekała w klasie słodka niespodzianka przygotowana przez rodziców.
Klasy szóste na Festiwalu Ad Libitum
W sobotę, 12 października klasy 6a oraz 6m uczestniczyły w międzynarodowym festiwalu sztuki improwizacji. Uczniowie wysłuchali wspaniałego koncertu w wykonaniu London Jazz Composers Orchestra, którą tworzą najwybitniejsi europejscy muzycy. Podczas koncertu formacja kierowana przez Barry'ego Guy'a korzystała z awangardowych technik tworzenia muzyki, posługując się nie tylko dźwiękiem, ale też słowem i formami teatralnymi. Wykonawcy zachwycili publiczność swoim niekonwencjonalnym podejściem do tworzenia muzyki. Szóstoklasiści zgodnie stwierdzili, że był to wspaniały koncert który dostarczył im niesamowitych wrażeń.
Konkursy kuratoryjne
W minionym tygodniu uczniowie z klasy piątej oraz klas szóstych wzięli udział w konkursach kuratoryjnych organizowanych odpowiednio 8 października (konkurs przyrodniczy) oraz 10 października (konkurs polonistyczny).Trzymamy kciuki, aby wzorem lat ubiegłych konkursy przyniosły wiele satysfakcji laureatom.
Plener malarski i fotograficzny w Czersku
W dniu 8 października uczniowie z klas O-3 wzięli udział w plenerze malarskim i fotograficznym w Czersku. Zajęciom towarzyszyła lekcja poświęcona życiu codziennemu w średniowiecznej wsi i mieście. Podczas zwiedzania zamku w Czersku przewodnik zaciekawił uczniów opowieściami o odległej epoce, która jest tematem naszego tegorocznego projektu szkolnego. Powstałe na plenerze prace będzie można podziwiać na naszym szkolnym korytarzu.
Wręczenie indeksów uczniom klas czwartych
W poniedziałek, 7 października, odbyła się uroczystość na której uczniowie klasy czwartej otrzymali indeksy. Podczas spotkania piątoklasiści przekazali swoim młodszym kolegom cenne wskazówki dotyczące życia w klasach starszych. Indeksy towarzyszą nam w klasach 4-6 i są bardzo ważne ponieważ na bieżąco dokumentują nasze szkolne osiągnięcia.
Klasa 2a oraz 2j w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie
1 października klasy drugie odwiedziły Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach warsztatowych, podczas których poczuli atmosferę stadionu oraz stworzyli własny klub kibica. Przy pomocy własnoręcznie wykonanych transparentów i różnych gadżetów kibica drugoklasiści jako fani sportu ,,przenieśli się" na stadion sportowy dopingując swoją ulubioną drużynę. Młodzi kibice świetnie wywiązali się ze swego zadania: ich gorący doping poniósłby do zwycięstwa niejedną drużynę!:) ,,POLSKA-WARSZAWA TO DUMA I SŁAWA" to jedno z haseł zagrzewających sportowców do walki, które dało się słyszeć podczas zajęć. Do szkoły klasy drugie wróciły w doskonałych humorach, a o tym, że były na ,, stadionie'' przypominały wymalowane na twarzach barwy narodowe.