Logo SKiE Szkoła Podstawowa nr 86 SKiE

Wydarzenia

-

Dodano: 24.10.2013

Przed Dniem Wszystkich Świętych

31 października, tuż przed dniem Wszystkich Świętych, w gronie uczniów naszej szkoły wybraliśmy się na Cmentarz Powązkowski, aby uczcić pamięć tych, których wśród nas już nie ma. Odwiedziliśmy groby osób bliskich, zasłużonych, ale również te, które sprawiały wrażenie opuszczonych i zaniedbanych. Wizyta na cmentarzu była dla wszystkich chwilą refleksji i zadumy.


Klasa 0m w bibliotece dla dzieci i młodzieży

31 października klasa 0m odwiedziła bibliotekę dla dzieci i młodzieży. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach na których zdobywali  umiejętności docierania do infomacji. Pani prowadząca lekcję szczegółowo wyjaśniła jak należy poprawnie korzystać ze zbiorów bibliotecznych i w jaki sposób najszybciej dotrzeć do potrzebnych informacji. Podczas lekcji uczniowie dowiedzieli się jak wypożyczać książki oraz jak należy się z nimi obchodzić. Mieli również okazję posłuchać opowieści czytanej przez bibliotekarza. Wycieczka była okazją do wprowadzenia uczniów zerówki do pięknego świata książek.


Jak zostałem "Zawiszakiem"-lekcja w Muzeum Powstania Warszawskiego

W Muzeum Powstania Warszawskiego 31 października odbyły się warsztaty "Jak zostałem/am Zawiszkiem" w których  wzięły udział klasy 4z oraz 5k. Lekcja poświęcona była harcerskiej poczcie polowej. Uczniowie dowiadzieli się, kto podczas Powstania roznosił listy oraz  poznali zasady obowiązujące w korespondencji powstańczej. Po zakończonej lekcji uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli ekspozycję muzeum.


Klasy drugie na zajęciach "W średniowiecznym skryptorium"

29 października klasy 2a oraz 2j odwiedziły Muzeum Archeologicznego. Uczniowie wzięli udział w lekcji "W średniowiecznym skryptorium", która w szczegółowy sposób przedstawiała trudną pracę tworzenia ksiąg w epoce średniowiecza. Podczas zajęć uczniowie poznawali pracę średniowiecznego skryby poprzez samodzielne wykonanie inicjałów ozdobionych złotymi iluminacjami.


Warsztaty przyrodnicze

Klasy 4z oraz 5k wybrały się 29 paźdzernika do Łazienek Królewskich, gdzie odbyły się warsztaty "R JAK RECYKLING". Lekcja poświęcona była przedstawieniu konieczności segregowania śmieci. Uczniowie przeprowadzili ciekawe doświadczenia oraz wykonali oryginalne prace plastyczne, które miały na celu udowodnić, że niepotrzebne rzeczy można powtórnie wykorzystać. Podczas zajęć uczniowie dyskutowli na tematy zawiązane z ekologią opisując znane i stosowane przez nich sposoby dbania o czystość naszej planety.


Klasa 1j na Zamku Królewskim

225 października wybraliśmy się  do Zamku Królewskiego, aby poznać legendę o Warszawskiej Syrence. Pani przewodniczka  bardzo ciekawie opowiadała o mitycznych syrenach i trytonach mieszkających w morzach całego świata, i ,naturalnie, o bohaterce warszawskiej legendy. Rozwiązywaliśmy również zagadki związane z morskim i podwodnym światem. Po wizycie w Zamku, korzystając z przepięknej pogody, poszliśmy zobaczyć "dzwon życzeń" na ulicy Kanonii, przy którym każdy pomyślał o swoim marzeniu, a na koniec pożegnaliśmy się z królem Zygmuntem.  Wróciliśmy do szkoły bardzo zadowoleni i pełni wrażeń.


Warsztaty z Native Speakerem

23 października klasa 5k uczestniczyła w warsztatach "Halloween  Fun and Games." Zajęcia prowadzone były przez native speakera, który w bardzo ciekawy sposób przedstawił nam nowe słówka związane ze świętem Halloween. Myślą przewodnią warsztatów jest nauka poprzez zabawę dlatego już na początku zajęć przełamaliśmy barierę językową i zaczęliśmy korzystać wyłącznie z języka angielskiego. Lekcja okazała się bardzo ciekawym doświadczeniem, nauką i jednocześnie zabawą.


Klasy trzecie na warsztatach w Łazienkach Królewskich

18 października klasy trzecie wybrały się do Łazienek Królewskich. Odbyły się tam warsztaty, których tematem był układ kostny człowieka oraz serce. Podczas zajęć  dowiedzieliśmy się ile kości ma człowiek i do czego są mu potrzebne. Znaleźliśmy odpowiedź na pytania jak możemy wpływać na rozwój naszego układu kostnego oraz dlaczego nasze kości się łamią. Dzięki interesującym pomocom dydaktycznym poznaliśmy również podstawy funkcjonowania układu krążenia. Po zakończonej lekcji każdy z nas poczuł się jak młody medyk.


17 października klasy 2j i 2a wybrały się na zajęcia do Empiku

Podczas zajęć dzieci poznały historię alfabetu, pisma oraz druku, a także dowiedziały się jak powstają książki. Podczas krótkiego spaceru po Empiku uczniowie ćwiczyli rozpoznawanie różnego typy książek. Pani prowadząca warsztaty  przeczytała wybrane fragmenty publikacji, wprowadzając drugoklasistów w baśniowy świat książki. Zajęcia wypełnione były różnego rodzaju konkursami oraz zgadywanki. Na zakończenie lekcji uczniowie otrzymali  dyplom Dzielnego Czytelnika oraz wyjątkową książkę o... książkach.


Deutsch Wagen Tour

IMG_126817 września uczniowie naszej szkoły wzięli udział w niezwykłym spotkaniu w ramach Projektu Deutsch -Wagen -Tour.  Na zajęcia z lektorem uczniowie przygotowali niemieckie flagi oraz stroje w kolorach: czerwony, żółty i czarny. Tematem przewodnim zajęć były pory roku, które uczniowie poznawali poprzez animacje językowe, gry i zabawy. Przy pomocy kolorowych plakatów ćwiczyli poznane na lekcjach języka niemieckiego słownictwo, ale także uczyli się nowych słów. Były nawet babeczki z flagami Niemiec oraz taniec w rytm rodzajników: der/ die/ das! Na zakończenie warsztatów uczniowie upamiętnili dzień z językiem niemieckim robiąc pamiątkowe zdjęcie przy samochodzie z logo projektu, który wzbudził ogromne zainteresowanie.


Pierwsze spotkanie w ramach Szkolnej Akademii Filmowej dla klas 4-6

16 października klasy 4-6 wzięły udział w pierwszym spotkaniu w ramach Szkolnej Akademii Filmowej "SZAFA".  Uczniowie poznali historię wynalezienia kinematografu służącego do zapisywania i odtwarzania obrazu, dowiedzieli się czym jest camera obscura czyli prototyp aparatu fotograficznego oraz w jaki sposób po raz pierwszy utrwalono obraz. Zajęciom towarzyszył pokaz rekwizytów takich jak magiczna latarnia z końca XIX wieku, projektor filmowy na korbkę oraz praxinoskop. Po części teoretycznej odbyła się projekcja filmów należących do światowej klasyki. Obejrzeliśmy komedię Charlesa Chaplina oraz dwa filmy Bustera Keatona. Zajęcia bardzo nam się podobały i już czekamy na drugie spotkanie!


Klasa 3m na warsztatach "O! Matejko!" w Muzeum Narodowym  

16 października klasa 3m uczestniczyła w warsztatach poświęconych osobie i dziełom Jana Matejki. Podczas zajęć uczniowie zapoznali się nie tylko z twórczością artysty, ale również z ciekawą historią jego życia. Trzecioklasiści dowiedzieli się w jaki sposób Jan Matejko zdobywał wiedzę historyczną, którą następnie wykorzystywał w swoich obrazach. Uczniowie odkryli do czego był mu potrzebny "Skarbczyk" oraz jak wyglądało życie rodzinne w XIX wieku. Ponieważ obrazy Jana Matejki przedstawiają najważniejsze wydarzenia z historii Polski, warsztaty okazały się również bardzo ciekawą lekcją historii.


Pierwsze spotkanie w ramach Szkolnej Akademii Filmowej dla klas 0-3

15 października uczniowie klas 0-3 uczestniczyli w pierwszych zajęciach Szkolnej Akademii Filmowej. Spotkanie, na którym ukazana została historia kinematografii, zostało zorganizowane w bardzo ciekawy sposób. Obejrzeliśmy prawdziwe rekwizyty związane z tworzeniem filmów oraz poznaliśmy wiele faktów ukazujących drogę od pierwszych fotografii do stworzenia ruchomego obrazu.  Duże wrażenie wywarł na nas pokaz pierwszych filmów braci Lumi'ere, które bardzo różnią się od znanych nam filmów współczesnych. 


Ślubowanie klas

P1130730Tradycją naszej szkoły jest uroczyste przyjęcie pierwszoklasistów do grona naszej szkolnej społeczności. W tym roku szkolnym na uroczystości ślubowania spotkaliśmy się 14 października. Wśród zaproszonych gości znaleźli się rodzice, dziadkowie, a nawet- prababcie.  Pierwszoklasiści przedstawili ciekawy program artystyczny złożony z recytacji wierszy oraz piosenek. Po występie pani dyrektor pasowała pierwszoklasistów na uczniów. Dzieci, w biretach i strojach galowych, prezentowały się bardzo poważnie. Po oficjalnej części na uczniów czekała w klasie słodka niespodzianka przygotowana przez rodziców. 

 


Klasy szóste na Festiwalu Ad Libitum

W sobotę, 12 października klasy 6a oraz 6m uczestniczyły w międzynarodowym festiwalu sztuki improwizacji. Uczniowie wysłuchali wspaniałego koncertu w wykonaniu London Jazz Composers Orchestra, którą tworzą najwybitniejsi europejscy muzycy. Podczas koncertu formacja kierowana przez Barry'ego Guy'a korzystała z awangardowych  technik tworzenia muzyki, posługując się nie tylko dźwiękiem, ale też słowem i formami teatralnymi. Wykonawcy zachwycili publiczność swoim niekonwencjonalnym podejściem do tworzenia muzyki. Szóstoklasiści zgodnie stwierdzili, że był to wspaniały koncert który dostarczył im niesamowitych wrażeń.

 


Konkursy kuratoryjne

W minionym tygodniu uczniowie z klasy piątej oraz klas szóstych wzięli udział w konkursach kuratoryjnych organizowanych odpowiednio 8 października (konkurs przyrodniczy) oraz 10 października (konkurs polonistyczny).Trzymamy kciuki, aby wzorem lat ubiegłych konkursy przyniosły wiele satysfakcji laureatom.

 


Plener malarski i fotograficzny w Czersku

W dniu 8 października uczniowie z klas O-3 wzięli udział w plenerze malarskim i fotograficznym w Czersku. Zajęciom towarzyszyła lekcja poświęcona życiu codziennemu w średniowiecznej wsi i mieście. Podczas zwiedzania zamku w Czersku przewodnik zaciekawił uczniów opowieściami o odległej epoce, która jest tematem naszego tegorocznego projektu szkolnego. Powstałe na plenerze prace będzie można podziwiać na naszym szkolnym korytarzu.

 


Wręczenie indeksów uczniom klas czwartych

W poniedziałek, 7 października, odbyła się uroczystość na której uczniowie klasy czwartej otrzymali indeksy. Podczas spotkania piątoklasiści przekazali swoim młodszym kolegom cenne wskazówki dotyczące życia w klasach starszych. Indeksy towarzyszą nam w klasach 4-6 i są bardzo ważne ponieważ  na bieżąco dokumentują nasze szkolne osiągnięcia.


Klasa 2a oraz 2j w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie

1 października klasy drugie odwiedziły Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.  Uczniowie uczestniczyli w  zajęciach  warsztatowych, podczas których  poczuli atmosferę stadionu oraz stworzyli własny klub kibica. Przy pomocy własnoręcznie wykonanych transparentów i różnych gadżetów kibica drugoklasiści jako fani sportu ,,przenieśli się" na stadion sportowy dopingując swoją ulubioną drużynę. Młodzi kibice świetnie wywiązali się ze swego zadania: ich gorący doping  poniósłby do zwycięstwa niejedną drużynę!:) ,,POLSKA-WARSZAWA TO DUMA I SŁAWA" to jedno z haseł zagrzewających sportowców do walki, które dało się słyszeć podczas zajęć. Do szkoły klasy drugie  wróciły w doskonałych humorach, a o tym, że były na ,, stadionie'' przypominały wymalowane na twarzach barwy narodowe.


 

-

Dodano: 24.09.2013

 


Mała  "Warszawska Jesień"

29 września uczniowie klas szóstych oraz klasy piątej wzięli udział w wieczornej wyprawie muzycznej "Godzina przemian"-  Echo, Król Midas i Łabędzie.  Przedstawienie odbyło się w ramach Małej "Warszawskiej Jesieni" w przepięknej scenerii Łazienek Królewskich. Muzyczna opowieść oparta na wątkach "Metamorfoz" Owidiusza ukazała nam świat mitów, starożytnych bogów, nimf i herosów.


Klasy szóste na zajęciach w Muzeum Narodowym

W ramach Festiwalu Nauki 27 września w Muzeum Narodowym uczniowie klas 6a oraz 6m uczestniczyli w zajęciach "Swawole kolorów, linii i plam, czyli nie taki obraz straszny". Podczas warsztatów przeprowadzone zostały eksperymenty i ćwiczenia, które w interesujący sposób przedstawiały sposoby ukazywania ruchu i przestrzeni. Zapoznaliśmy się z różnorakimi technikami stosowanymi przez artystów, poznaliśmy również narzędzia, którymi posługują się twórcy dzieł. 


Wokół Odsieczy Wiedeńskiej 1683

26 września klasa 5k wybrała się  do Archiwum Akt Dawnych. Uczniowie, w ramach Festiwalu Nauki, wzięli udział w lekcji "Wokół odsieczy wiedeńskiej".  Zajęciom towarzyszyła wystawa przedstawiająca na szerokim tle historycznym rolę naszego państwa w rozpoczętym w 1683 r. konflikcie imperiów osmańskiego i habsburskiego. Najbardziej spodobały nam się oryginalne dokumenty archiwalne, pokazujące historię z 1683 r.


Klasy 6a oraz 6m w Centrum Nauki Kopernik

26 września klasy szóste wybrały się do Centrum Nauki Kopernik, gdzie odbył się pokaz filmu "Jesteśmy astronomami". Szóstoklasistom bardzo podobała się filmowa forma zdobywania wiedzy o Wszechświecie. Film odzwierciedlał efekty najnowszych badań i eksperymentów naukowych oraz dostarczył inspirujących zagadnień. Być może w przyszłości ktoś z nas zostanie astronomem?


Plener malarski na zamku w Czersku

24 września klasa 3m oraz klasy 4-6 uczestniczyły w plenerze malarskim, który odbył się w Czersku, na terenie gotyckiego Zamku Książąt Mazowieckich. W zwiedzaniu towarzyszył nam przewodnik, który swoją opowieścią wprowadził nas w czasy średniowiecza- epoki, której poświęcony jest tegoroczny projekt szkolny. Podczas zwiedzania zapoznaliśmy się z replikami średniowiecznych maszyn oblężniczych znajdujących  się na zamkowym dziedzińcu. Zobaczyliśmy jak wyglądał m.in. taran, trebusz czy perrier. Wspięliśmy się również  na basztę skąd mogliśmy podziwiać przepiękną panoramę pradoliny Wisły. Podczas pleneru powstały prace, które swoim charakterem przenoszą nas w epokę średniowiecza oraz ukazują część  historii Mazowsza.

 


Zajęcia w ogrodzie botanicznym w Powsinie

19 września klasy 4z oraz 6a uczestniczyły w zajęciach przyrodniczych poświęconych bogactwu świata roślin. Zajęcia odbyły się w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie. Pośród wielu omawianych zagadnień uczniowie poznawali przede wszystkim zagadnienia związane z zielarstwem, rozpoznawali zioła lecznicze dostępne w Polsce oraz ich zastosowanie.

 

 


Klasa 1j na warsztatach w Muzeum Archeologicznym

13 września klasa 1j wybrała się do Muzeum Archeologicznego na lekcję "W średniowiecznym skryptorium". Pierwszoklasiści mieli szansę posmakować pracy skryby- samodzielnie wykonali inicjały i pięknie ozdobili je złotymi iluminacjami. Teraz prace dumnie prezentują się w klasie. Przyjdźcie zobaczyć!


Warsztaty ekologiczne "zielona energia"

12 września klasa 4z uczestniczyła w warsztatach ekologicznych "Zielona energia". Podczas zajęć uczniowie zdobywali informacje dotyczące alternatywnych źródeł energii.  Dowiedzieliśmy się skąd się bierze prąd w ścianie, po co nam wiatraki oraz dlaczego należy oszczędzać energię. Teraz już wiemy jak prawidłowo korzystać ze sprzętów domowych i alternatywnych źródłach energii.


Zielona Szkoła - Spała 2013

P1130327


Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2013/2014

32