Wydarzenia: Październik 2024r
"SEKRETY RADIA" CZYLI POZNAJEMY HISTORIĘ POLSKIEGO RADIA
Dodano: 30.10.2024Dzisiejsza wycieczka „Sekrety radia” była wspaniałą przygodą dla klasy 8, która miała okazję zgłębić historię Polskiego Radia oraz poznać jego funkcjonowanie we współczesnym świecie. Uczniowie dowiedzieli się, jak Polska rozgłośnia publiczna popularyzuje swoje audycje i jakie ma znaczenie w dzisiejszym społeczeństwie.
Podczas wizyty mieliśmy okazję obserwować realizację audycji „na żywo” w studiach Czwórki, Polskiego Radia Kierowców oraz Polskiego Radia Dzieciom.
Zobaczyliśmy, jak wygląda jedno ze studiów nagraniowych Polskiego Radia, studio im. Władysława Szpilmana.
Uczniowie wzięli udział w sondzie do wieczornego programu Czwórki „Młode głowy”, odpowiadając na pytanie: „Gdybyście mogli coś zmienić w swojej szkole, co by to było?”
Chcielibyśmy serdecznie podziękować panu Zbigniewowi Kozłowskiemu, pani Marcie Hoppe, pani Bogumile Wójcik oraz panu Robertowi Kilenowi za oprowadzenie nas po radiu, pokazanie swojej pracy „na żywo”, a także za barwne opowieści i anegdoty związane z radiem. Dzięki Wam uczniowie mieli możliwość zaistnienia na antenie.
Jeszcze raz dziękujemy!
I TURNIEJ BRYDŻA SPORTOWEGO W SKiE
Dodano: 30.10.202430 października 2024 roku, w szkole SKiE odbył się 15 rozdaniowy I turniej brydża sportowego. Co ciekawe na tych samych rozdaniach grany był też turniej w Hoffmanowej.
W naszej szkole zwyciężyli ex aequo:
Zosia A. - Piotr S. z Krzysiem i Marysią z innej szkoły. Trzecia była Ania K. grająca z instruktorem Marią Turant.
Wyniki z naszej szkoły:
http://akademiabrydza.pl/241030/2/
Zbiorcze wyniki z dwóch szkół:
http://akademiabrydza.pl/241030/
Wyniki z Hoffmanowej:
http://akademiabrydza.pl/241030/1/
Wszystkim dziękujemy za zaangażowanie i udział w turnieju i gratulujemy wspaniałych wyników!!!
POZNALIŚMY ZWYCIĘZCÓW SZKOLNEGO KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO Z JĘZYKA ANGIELSKEIGO
Dodano: 29.10.2024Dziś ogłosiliśmy zwycięzców konkursu ortograficznego „Spelling Bee” dla klas 4-6, który odbył sie 26 września 2024 roku.
Serdeczne gratulacje dla: Ani z klasy 4, Marysi Ł. z klasy 5 oraz Tymona z klasy 6.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i udział w konkursie.
Już teraz zapraszamy na kolejną edycję za rok!
ECO WARSZTATY DLA KLASY 7
Dodano: 29.10.2024Po przywitaniu w EcoCentrum Punkt Zwrotny uczniowie zostali podzieleni na podgrupy, które miały za zadanie rozwiązanie kolejnych zagadek związanych ze zrównoważonym obiegiem ubrań
Każda grupa otrzymała zestaw zagadek, które zachęciły do myślenia krytycznego oraz kreatywnego podejścia do tematów związanych z ekologią, recyklingiem i odpowiedzialnym konsumpcjonizmem
Warsztaty pozwoliły uczniom lepiej zrozumieć, jak można wprowadzać zasady zrównoważonego rozwoju w codziennym życiu.
***
EkoCentrum Punkt Zwrotny
Pozytywne emocje, ekscytacja i niesztampowe ujęcie tematów eko – to nasze wyróżniki.
To nowoczesna przestrzeń pełna multimedialnych zagadek i wyzwań na czas, w której młodzież odkrywa tajemnice fast fashion.
NHEF DLA KLAS 1-3: SMOK DIPLODOK
Dodano: 24.10.2024
"Smok Diplodok"/ reżyseria: W. Wawszczyk/ Polska/ 2024
To epicka historia dla całej rodziny w reżyserii Wojtka Wawszczyka z głosami plejady polskich aktorów. Porywająca polska animacja o podążaniu za głosem własnego serca.
Żądny przygód Diplodok marzy, by życie nabrało odrobiny koloru. Na rodzinnym bagnie jest szaro i wieje nudą. Kiedy spokojne życie przerywa pojawienie się tajemniczej mgły, Diplodok wyrusza w niezapomnianą podróż, by odnaleźć zaginioną rodzinę i przywrócić utracony porządek. Zwiedza magiczne miejsca, spotyka osobliwe stwory i poznaje niebywałych mieszkańców najdziwniejszych światów. Razem z niezdarnym czarodziejem Hokusem Pokusem, zakręconym Profesorkiem Nerwosolkiem i bystrą pilotką Entomologią odkryją wielki sekret.
Wspólnie przekonają się, że ich rzeczywistość to tak naprawdę… strona w komiksie pogrążonego w kryzysie twórczym rysownika Tadka. Spróbują uratować rodziców Diplodoka i rozwikłać zagadkę podstępnej mgły.
WYCIECZKA KLASY 7 PLENEROWO - GEOGRAFICZNA NAD WISŁĘ
Dodano: 16.10.2024Dzisiejsza wycieczka klasy 7m na Wisłę była niezwykle udana!
Mieliśmy okazję odkryć nie tylko malownicze widoki nad rzeką, ale także poznaliśmy fascynujące tajemnice Lasku Bielańskiego i Skarpy Warszawskiej.
W Lasku Bielańskim odkryliśmy bogactwo przyrody, podziwiając różnorodne gatunki drzew i krzewów. Od prezesa Fundacji Ja Wisła, pana Przemysława Paska dowiedzieliśmy się o unikalnym ekosystemie tego miejsca oraz jego znaczeniu dla lokalnej fauny.
Skarpa Warszawska z kolei zachwyciła nas swoimi pięknymi widokami na Wisłę oraz okoliczne tereny. Dowiedzieliśmy się o znaczeniu tego miejsca w kontekście historii miasta oraz o procesach geologicznych, które ukształtowały ten obszar.
Na koniec wycieczki zorganizowaliśmy wspólne ognisko.
Dzisiejszy dzień był wspaniałą przygodą, którą na długo zapamiętamy!
MISTRZOSTWA POLSKI MŁODZIKÓW W BRYDŻU SPORTOWYM
Dodano: 15.10.2024Przyszedł czas na podsumowanie udziału reprezentacji SKiE w Mistrzostwach Polski w Brydżu Sportowym.
Wszyscy dali radę - w ciągu 4 dni zagrali aż 151 rozdań. Nabrali cennego doświadczenia, poznali kolegów i koleżanki z innych szkół oraz miast.
Szkoła SKiE zajęła 11 miejsce w klasyfikacji szkół na 44 szkoły (7 w szkołach podstawowych)!!!
Klub AZS UW zajął 1 miejsce, a w tej kategorii nie zawsze tak bywało. Nasi uczniowie dołożyli swoją cegiełkę do sukcesu
W turnieju par dziewcząt najwyższe miejsce z naszej szkoły zdobyły: Maria Sz.i Barbara Z. - 12 miejsce.
W turnieju chłopców najwyższe 18 miejsce zdobył Piotr S. grający z Oliverem z Bydgoszczy.
W długim 50 rozdaniowym turnieju open na 34 miejscu znaleźli się Zofia A. i Piotr S.
Turniej teamów:
18 miejsce - Maria Sz., Basia Z., Anna K. oraz Julia B.
19 miejsce - Stefan Z. z Tymonem T. grający z koleżankami ze Staszica.
20 miejsce - Zofia A., Piotr S., Leon W., Karol Ch.
Turniej mikstów:
18 miejsce - Maria Sz. z Tomkiem (z innej szkoły),
28 miejsce - Zofia A. z Piotrem S.,
29 miejsce - Basia Z. z Janem (z innej szkoły),
30 miejsce - Julia M.-B. z Pawłem (z innej szkoły),
32 miejsce - Anna K. ze Stefanem Z.
W tym samym czasie cenne doświadczenie w turnieju zdobywali Leon W., Tymon T. oraz Karol Ch. Niektórzy grający dopiero miesiąc.
Wszystkim serdecznie gratulujemy debiutu na Mistrzostwach Polski!
Zmierzyliście się z innymi uczestnikami grającymi po parę lat w brydża, a nawet z reprezentantami Polski! Bardzo to doceniamy i gratulujemy odwagi!
Byliście świetni!!!
PAŹDZIERNIKOWE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 7-8. FESTIWAL WARSZAWSKA JESIEŃ
Dodano: 15.10.2024W pierwszej części spotkania honorowym gościem był Jerzy Kornowicz, dyrektor Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień. Tematem 67. edycji festiwalu były „Przenikania”, które odnosiły się do wpływu muzyki współczesnej czerpiącej z baroku, renesansu, jazzu, wolnej improwizacji oraz muzyki tradycyjnej. Omówiliśmy twórczość kompozytorów takich jak Simon Steen Andrersen, Alexander Schubert czy Xenakis.
W drugiej części gościliśmy niezwykle utalentowaną młodą skrzypaczkę, Ola Kornowicz. Razem zastanawialiśmy się nad tym, co łączy muzykę klasyczną z muzyką współczesną, oraz jakie znaczenie ma dźwięk i odbiór muzyki. Na przykładach muzycznych zobaczyliśmy, jak młodzi kompozytorzy czerpią inspirację z tradycji, tworząc nowoczesne interpretacje.
Dziękujemy za dzisiejsze spotkanie i pokazanie nam jak ważne jest dostarczanie dialogu między tradycją a nowoczesnością w muzyce!
PLENER RYSUNKOWY DLA KLAS 4-6 W OTWOCKU WIELKIM
Dodano: 10.10.2024Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim to malownicze miejsce, które zachwyca nie tylko swoją architekturą, ale także otaczającą przyrodą.
Zespół pałacowo-parkowy, zlokalizowany na wyspie otoczonej jeziorem Rokola, stanowi prawdziwą perłę polskiego baroku. Wiekowe drzewa, zadbane aleje oraz wiewiórki biegające po parku tworzą niepowtarzalny klimat, idealny do twórczej pracy.
W programie pleneru malarskiego przewidziano zwiedzanie pałacu z przewodnikiem, który odkryje przed uczestnikami bogactwo historii i sztuki tego miejsca. Lekcja muzealna „Muzeum - co to takiego?” pozwoli zrozumieć rolę muzeów w zachowaniu dziedzictwa kulturowego, co może stać się inspiracją dla młodych artystów.
Obserwowanie architektury barokowej oraz bogactwa przyrody stworzy doskonałe warunki do twórczej ekspresji!
WRZEŚNIOWE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 4-6: WPROWADZENIE DO BAROKU
Dodano: 09.10.2024W tym roku tematem przewodnim jest barok, epoka niezwykle bogata w różnorodne formy artystyczne, w tym muzykę. Aby lepiej zrozumieć kontekst baroku, warto przyjrzeć się wcześniejszym epokom, które miały znaczący wpływ na rozwój muzyki.
Muzyka Starożytnej Grecji była zapisywana literami, a nie w notacji nutowej, co sprawia, że wiele z jej aspektów pozostaje dla nas tajemnicą.
Zachowało się jedynie sześć hymnów ku czci zmarłych, które dają nam wgląd w ówczesne praktyki muzyczne. W Gardzienicach, zespole teatralnym, podejmowane są próby odwzorowania starożytnej muzyki, wykorzystując instrumenty takie jak lira, lutnia, aulos oraz bębny. Muzyka w tym okresie łączyła w sobie elementy wokalne i instrumentalne, a także recytację oraz taniec, tworząc bogate widowiska.
W kontekście antycznym warto wspomnieć o Teatrze Ghorea, który zorganizował koncert „Antyk”/„Trans/Fotmacja” w Łazienkach Królewskich, oraz o Teatrze Chore, który zajmuje się muzyką antyczną, celebrując jej znaczenie i wpływ na sztukę.
Średniowiecze przyniosło ze sobą muzykę służącą do czci Boga, gdzie dominował śpiew. W tym okresie nie używano instrumentów – zachował się jedynie chorał gregoriański, wykonywany przez mnichów w kościołach, w języku łacińskim. Przykładem jest pieśń „Bogurodzica” z XIII wieku, która ma ogromne znaczenie w polskiej tradycji.
W renesansie muzyka zaczęła ewoluować. Pojawiły się instrumenty takie jak lutnia, a śpiew wielogłosowy stał się powszechny. W tym czasie tańce zyskały na popularności, co wprowadziło nowe formy wyrazu artystycznego.
Barok to epoka, w której podjęto próby odtworzenia sztuki i muzyki greckiej, prowadząc do powstania opery barokowej. Jednym z pionierów tego gatunku był Jacopo Peri, uważany za twórcę opery.
W baroku nastąpił również powrót do tematyki mitologicznej, a fragmenty pierwszych oper Periego i jego współczesnego, Giulio Cacciniego, stały się fundamentem dla rozwoju opery jako formy artystycznej.
KOLEJNE MEDALE SPORTOWE DLA UCZNIÓW SKiE
Dodano: 09.10.2024Dzisiaj wzięliśmy udział w LVIII Warszawskiej Olimpiadzie dla Młodzieży w Biegach Przełajowych, z której wracamy z fantastycznymi osiągnięciami!
Reprezentacja SKiE z rocznika 2013 i 2012 zaprezentowała się znakomicie na zawodach w Warszawie, które były na naprawdę wysokim poziomie.
W roczniku 2013 wyróżniła się:
Marysia W. zdobywając wspaniałe 3 miejsce!
Ula Ch. zajęła 40 miejsce, również reprezentując nas z dumą.
W roczniku 2012:
Antonina B. zdobyła 39 miejsce, co również jest godne uznania.
Z kolei w roczniku 2013:
Ignacy W. zajął 5 miejsce
Jacek D. zajął 8 miejsce
To niesamowity wynik, biorąc pod uwagę rywalizację na poziomie Warszawy!
Ale to nie wszystko! Kolejni uczniowie SKiE zakwalifikowali się do zawodów na Mazowszu!
Marysia, Jacek i Ignacy będą mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności na jeszcze wyższym poziomie
Brawo dla wszystkich uczestników! Jesteśmy z Was niezwykle dumni!
WRZEŚNIOWE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 0-3
Dodano: 07.10.2024Zanim zagłębimy się w fascynujący świat baroku (tegoroczny temat przewodni), warto przypomnieć sobie kluczowe cechy wcześniejszych epok w historii muzyki.
Muzyka starożytnej Grecji koncentrowała się głównie na instrumentach takich jak lira i bębenek, a także na wokalu. To właśnie w tym okresie muzyka była ściśle związana z życiem codziennym oraz religią, a jej funkcje obejmowały zarówno rozrywkę, jak i rytuały.
W średniowieczu muzyka stała się mocno zintegrowana z kościołem. Muzykę śpiewano głównie w liturgii, a jej forma skupiała się na chórze mnichów. W tym czasie dominował śpiew gregoriański, który charakteryzował się jednogłosowością i brakiem towarzyszenia instrumentalnego, co podkreślało duchowy wymiar muzyki.
Renesans przyniósł ze sobą nową jakość w muzyce. Pojawiła się muzyka wielogłosowa, w której wokale harmonijnie współbrzmiały ze sobą, a instrumenty zyskiwały na znaczeniu. Muzyka stała się bardziej zróżnicowana, a taniec zyskał specjalne miejsce w repertuarze muzycznym, co odzwierciedlało zmiany społeczne i kulturalne tamtej epoki.
Barok to czas niezwykłej ekspresji, dramatyzmu i złożoności w muzyce. To właśnie w tej epoce tworzyli wielcy kompozytorzy, tacy jak Johann Sebastian Bach, Antonio Vivaldi czy Georg Friedrich Händel. Muzyka barokowa charakteryzowała się bogatą ornamentyką, kontrastami i emocjonalnym wyrazem, a także wprowadzeniem nowych form, takich jak koncert, opera czy oratorium. Barok zdefiniował wiele elementów, które do dziś kształtują współczesne rozumienie muzyki.
Przygotujmy się zatem na odkrywanie tej niezwykłej epoki, która z pewnością zainspiruje nas do dalszych poszukiwań w historii muzyki!
PLENER RYSUNKOWY DLA KLAS 0-3 W OTWOCKU WIELKIM
Dodano: 03.10.2024Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim to malownicze miejsce, które zachwyca nie tylko swoją architekturą, ale także otaczającą przyrodą.
Zespół pałacowo-parkowy, zlokalizowany na wyspie otoczonej jeziorem Rokola, stanowi prawdziwą perłę polskiego baroku. Wiekowe drzewa, zadbane aleje oraz wiewiórki biegające po parku tworzą niepowtarzalny klimat, idealny do twórczej pracy.
W programie pleneru malarskiego przewidziano zwiedzanie pałacu z przewodnikiem, który odkryje przed uczestnikami bogactwo historii i sztuki tego miejsca. Lekcja muzealna „Muzeum - co to takiego?” pozwoli zrozumieć rolę muzeów w zachowaniu dziedzictwa kulturowego, co może stać się inspiracją dla młodych artystów.
Uczestnicy pleneru będą mieli okazję rysować pałac oraz otaczający go park w ramach rocznego projektu barokowego.
Praca w tak inspirującym otoczeniu z pewnością pobudzi wyobraźnię i pozwoli na rozwijanie umiejętności artystycznych.
WRĘCZENIE INDEKSÓW KLASOM CZWARTYM
Dodano: 02.10.2024Wręczenie indeksów to z pewnością wyjątkowy moment w życiu każdego Ucznia SKiE!
To symboliczne przejście do nowego etapu w nauce. Wraz z otrzymaniem indeksu stajecie się pełnoprawnymi Uczniami naszej szkoły.
Dziś otwieracie drzwi do świata wiedzy i odkryć. Indeks to nie tylko miejsce na wpisywanie zaliczeń, ale także pamiątka, która towarzyszyć Wam będzie przez kolejne szkolne lata w SKiE.
W nim zapisane będą nie tylko zaliczenia przedmiotów i prace semestralne, ale także kategorie uprawnień, czyli zachowanie. Dbajcie o swój indeks, który będzie Wam towarzyszył do szóstej klasy.
Pamiętajcie, że nauka to nie tylko obowiązek, ale także przygoda. Bądźcie ciekawi, zadawajcie pytania i nie bójcie się marzyć!
Dziękujemy naszym Uczniom z klasy piątej za wprowadzenie swoich młodszych koleżanek i kolegów w tajniki prowadzenia indeksu SKiE.
FESTIWAL MAŁA WARSZAWSKA JESIEŃ ZA NAMI!
Dodano: 01.10.2024Nasz szkoła w tym roku również uczestniczyła w wydarzeniach przygotowanych dla dzieci w ramach festiwalu Mała Warszawska Jesień.
Uczniowie z klasy 2m i 2mm wzięli udział w operze binauralnej „Barwki i Słyszki”. To opowieść o znikających kolorach i kształtach, ukazująca uniwersalne emocje, takie jak smutek, radość i humor. Muzyczna warstwa opery opiera się na improwizacji i współczesnych formach wokalnych, co nadaje jej wyjątkowy klimat.
Inne klasy, takie jak 1a, 1j i 3j, uczestniczyły w performansie „Space®opera”, w którym wzięli również udział uczniowie klasy 6c Szkoły Podstawowej nr 231 im. gen. M. Zaruskiego w Warszawie. To wydarzenie wprowadzało widzów w interaktywny świat sztuki.
Dzieci z zerówki miały okazję wysłuchać przedstawienia „Co schody słyszały”, stworzonego we współpracy z grupą dzieci z klasy 3a Szkoły Podstawowej nr 143 im. S. Starzyńskiego w Warszawie. Historia opowiedziana z perspektywy schodów stawiała pytania o ich emocje i oczekiwania, co pobudzało wyobraźnię i skłaniało do refleksji.
Festiwal był świetną okazją do odkrywania sztuki w różnych formach i zachęcania dzieci do twórczego myślenia.