Logo SKiE Szkoła Podstawowa nr 86 SKiE

Wydarzenia: Marzec 2023r

MARCOWE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 7-8

Dodano: 23.03.2023

Muzyka wiosny i przykłady muzyczne:

- Antonio Vivaldi „Cztery Pory Roku/ Wiosna”

- Edvard Grieg „Morning Mood” (Poranek), pierwsza suita ”Peer Gynt" skomponowana w 1875 r. jako muzyka towarzysząca do sztuki Henrika Ibsena o tym samym tytule

- Claude Debussy - „Nuages” (Chmury), inspiracją do napisania tego utworu były impresjonistyczne obrazy Jamesa Abbotta McNeill Whistlera.


Pokaz filmu krótkometrażowego „WSZYSTKO MOŻE SIĘ PRZYTRAFIĆ” z 1995 roku, w reżyserii Marcela Łozińskiego.

Film to wybrane fragmenty rozmów przeprowadzonych przez 6-letniego Tomka (syna reżysera) z przypadkowymi przechodniami spotkanymi w parku. Chłopiec zadaje dorosłym odważne pytania: ”Dlaczego pani jest samotna?", "Dlaczego pan jest smutny?”. Jak się okazuje, bardzo chętnie opowiadają mu o swoim życiu. 

ŻEGNAJ ZIMO, WITAJ WIOSNO!

Dodano: 22.03.2023

Zwyczaje związane z powitaniem wiosny, marsz na orientację z zadaniami (posługiwanie się mapą, rozpoznawanie znaków topograficznych), praca z kompasem (wyznaczanie kierunków świata, szukanie znaczników), rozwiązywanie zadań o wiośnie, robienie Marzanny, zawody sportowe (bieg w workach, przeciąganie liny, tor przeszkód „doniczki”, strzelanie z łuku), topienie Marzanny nad rzeką Wilga oraz zabawy na boisku.

Takie atrakcje czekały na Uczniów klasy 4a, 5z, 5zz 0raz 6a w magicznym miejscu, jakim jest Stajnia Wilga.

To był intensywny dzień wypełniony wspólną zabawą i aktywnym spędzeniem czasu na świeżym powietrzu.

Witaj WIOSNO!

POWITANIE WIOSNY W ROZALINIE

Dodano: 21.03.2023


Wszyscy z utęsknieniem wyczekują już wiosny, ciepłych dni, słońca i przyrody budzącej się do życia. A gdzie najlepiej spędzić pierwszy dzień wiosny? Oczywiście na łonie natury!

Klasy szkoły podstawowej: 0m, 1j, 1jj, 2a, 2j, 3m oraz 3mm wybrały się do Gospodarstwa Agroturystycznego Leszczynowe Zacisze w Rozalinie, gdzie na na naszych Uczniów czeka cała masa atrakcji - przecudne zwierzęta mieszkające w gospodarstwie: alpaki, króliki, kuce, kozy, owce, szkockie krowy oraz warsztaty plastyczne, jazda wozem i zabawy sportowe.

Z okazji powitania wiosny, kolorowa Marzanna wykonana przez naszych Uczniów uroczyście została wrzucona do wody, żegnając tym samym zimę.


Pa, pa zimo! Witaj WIOSNO!

CENTRUM KULTURY DLA KLAS 0-3

Dodano: 20.03.2023

Z okazji przypadającej w tym roku 213 rocznicy urodzin Fryderyka Chopina, marcowe Centrum Kultury poświęcone będzie najwybitniejszemu polskiemu pianiście i kompozytorowi.

"Fryderyk Chopin - cudowne dziecko, wielki kompozytor" - opowieść o życiu i twórczości Fryderyka Chopina (szczególnie dziecięcej i młodzieńczej). Przykłady muzyczne w wykonaniu dzieci.

KANGUR 2023'

Dodano: 16.03.2023

Ruszył Międzynarodowy Konkurs Matematyczny KANGUR 2023, do którego przystąpiło ponad 40 Uczniów SKiE z klas 3-6 oraz 7-8.

Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych i średnich, od klasy drugiej szkoły podstawowej do klas maturalnych w liceach i technikach. 


Rozgrywany jest sześciu kategoriach:

Żaczek - klasy 2 szkół podstawowych;

Maluch - klasy 3 i 4 szkół podstawowych;

Beniamin - klasy 5 i 6 szkół podstawowych

Kadet - klasy 7 i 8 szkół podstawowych

Junior - klasy I i II liceów

Student - klasy III i IV liceów


Konkurs ma charakter jednorazowego testu. 

Zadania oraz termin są ustalane przez władze Stowarzyszenia Kangourou Sans Frontie`res. 

Na rozwiązanie testu przeznaczone jest 75 minut.

***

Wspólna dla wszystkich krajów data konkursu oraz te same zestawy pytań dla poszczególnych poziomów podnoszą atrakcyjność konkursu. 

Dzień konkursu, "Dzień Kangura" stał się już w szkołach wielu krajów prawdziwym świętem matematyki, nie ograniczającym się wyłącznie do samego konkursu. 

Jest też okazją do realizowania innych form popularyzacji matematyki.

MARCOWY POKAZ FILMOWY DLA KLAS 4-6 W RAMACH NHEF/ KINO WISŁA

Dodano: 16.03.2023

NIEZWYKŁE LATO Z TESS
reż. S. Wouterlood / Holandia, Niemcy / 2019 / aktorski / 82'

10-letni Sam spędza z rodziną wakacje nad morzem. Wkrótce poznaje nieco ekscentryczną Tess. Spotkanie to okaże się źródłem nie tylko letnich przygód, ale i refleksji o tym, co w życiu najważniejsze.

Strach przed samotnością (jest najmłodszy w rodzinie) popycha głównego bohatera filmu do dosyć nietypowego treningu – treningu samotności. Misterny plan Sama (harmonogram samotnie spędzonych godzin) nie powiedzie się jednak i to z kilku powodów. Przede wszystkim spotka Tess, dosyć tajemniczą i jednocześnie porywającą rówieśniczkę. 

Po drugie, poznając Tess, zacznie inaczej spoglądać na swoją rodzinę. I jeszcze nowe zrozumienie samotności wejdzie bocznymi drzwiami, znienacka, ale na tyle skutecznie, że Sam, w imię nowego treningu, powiedzmy, niesamotności, zaryzykuje przyjaźń z Tess.

MARCOWY POKAZ FILMOWY DLA KLAS 0-3 W RAMACH NHEF/ KINO WISŁA

Dodano: 08.03.2023

KAPITAN MORTEN I KRÓLOWA PAJĄKÓW
reż. K. Jancis / Estonia, Irlandia, Wielka Brytania / 2018 / animowany / 75'

Dziesięcioletni Morten pragnie być marynarzem, tak jak jego tata. Niespodziewanie zostaje obsypany tajemniczym proszkiem, kurczy się do rozmiaru owada i staje się kapitanem swojej łodzi.

Morten to półsierota, jego mama nie żyje, a taty nigdy nie ma w domu, ponieważ jest kapitanem statku „Salamandra”. Pojawia się od czasu do czasu w domu chłopca i nie zważa na problemy syna, nie podziela jego pasji, żyje własnym życiem. Chłopiec żyje w osamotnieniu w nadmorskim miasteczku z ciotką Anną, właścicielką kawiarni „Motyle”. Morten uwielbia chwile, gdy może marzyć, że jest kapitanem statku jak jego ojciec. Każdą wolną chwilę poświęca na budowę statku – zabawki. Ucieka często do świata fantazji, w którym zamieszkują owady, niezwykle podobne do osób, które są wokół niego. Owady umieszcza na pokładzie swojej zabawki. Pewnego dnia, w wyniku przypadku, jego marzenia nabierają realnych kształtów i Marten zostaje kapitanem. Zostaje zmniejszony do rozmiaru członków załogi-owadów i staje na czele swojego małego statku. Musi uratować statek i wrócić do prawdziwego świata. Czy to mu się uda? Czy on i jego ojciec będą razem?

MARCOWE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 4-6

Dodano: 08.03.2023

Z okazji przypadającej w tym roku 213 rocznicy urodzin Fryderyka Chopina, marcowe Centrum Kultury poświęcone będzie najwybitniejszemu polskiemu pianiście i kompozytorowi.

„Warszawa Chopina” w reżyserii Kordiana Piwowarskiego oraz dokument „Ostatnia tajemnica Chopina” Ireneusza Dobrowolskiego i Przemysława Greli, to dwa różne spojrzenia na życie i rozwój kariery pianisty w Warszawie, a potem w Paryżu.

Kompozytor mieszkał w Warszawie przez 20 lat. Jest tu wiele miejsc z nim związanych. Mieszkania, w których żyli Chopinowie, Uniwersytet Warszawski, gdzie się kształcił, kościoły i sale pałaców, gdzie koncertował, kawiarnie, w których bywał oraz kościół Św.Krzyża, w którym zgodnie z ostatnią wolą Chopina spoczęło jego serce.

Dokument Irka Dobrowolskiego „Ostatnia tajemnica Chopina” jest opowieścią o ostatnich latach życia kompozytora, a także tajemniczej puszce, którą w 1995 roku prof. Andrzej Koss odnalazł w jego nagrobku podczas prac konserwatorskich. Pamiątki ukryte w niej przez Jean Sterling miały doprowadzić do ustalenia faktycznej daty urodzin Fryderyka Chopina. Znamy dwie daty: 22 lutego oraz 1 marca. Tylko Francuzi znają prawdę…

Mieliśmy także okazję wysłuchania fragmentu występu Krystiana Zimermana, zwycięzcy IX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w 1975 roku.

MECZ SEMESTRALNY NAUCZYCIELE KONTRA UCZNIOWIE

Dodano: 01.03.2023

1 marca, z okazji rozpoczęcia drugiego semestru szkolnego odbył się mecz piłki siatkowej - nauczyciele vs uczniowie klas siódmych i ósmych.

Uczniowie bardzo dzielnie dotrzymywali kroku nauczycielom reprezentującym kadrę pedagogiczną SKiE i nie poddawali się tak łatwo. Mecz był bardzo wyrównany, ale ostatecznie zwycięzcami dwumeczu zostali nauczyciele. 

Gratulujemy obu drużynom ogromnego zaangażowania. Tradycyjnie, za rok kolejny mecz!