Wydarzenia: Listopad 2022r
ANDRZEJKI W SKiE
Dodano: 30.11.2022Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada. Lata temu, panny lały wosk i miały nadzieję, że wywróżą sobie rychłe zamążpójście. Robiły to w noc św. Andrzeja, patrona miłości i zamążpójścia.
Zabawa andrzejkowa zachęca do wspólnego spędzenia czasu, a dzieci uwielbiają wróżby andrzejkowe.
W tym roku klasa 3m oraz 3 mm przygotowały wróżby dla swoich koleżanek i kolegów z klas 0-2. Było lanie wosku, ciasteczka z wróżbą, wróżenie z ręki i fusów, wróżenie z kubków, z serca oraz andrzejkowe wróżenie z butów.
PLEBISCYT NA NAZWĘ SZKOLNEGO OGRODU
Dodano: 25.11.2022W wyniku plebiscytu przeprowadzonego w klasach 0-8 na nazwę szkolnego ogrodu na Kolektorskiej wygrała propozycja TAJEMNICZY OGRÓD. Zależało nam na tym, aby to właśnie Uczniowie podjęli decyzję i wybrali nazwę, która najbardziej im pasuje do naszego ogrodu.
Szykujemy parę niespodzianek, ale z ich realizacją musimy poczekać do wiosny.
Już nie możemy się doczekać!
LISTOPADOWE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 7-8: TANIEC - SZTUKA BALETU
Dodano: 24.11.2022Taniec klasyczny, zwany popularnie baletem, to jedna z najstarszych znanych form tańca scenicznego, wywodząca się z tańców dworskich.
Początek baletu to renesansowe widowiska dworskie we Włoszech, złożone z recytacji, śpiewu, muzyki, pantomimy i tańca. W XVI–XVII w. na francuskim dworze królewskim balet przybrał formę widowiska o mitologicznej treści, wykonywanego przez dworzan, w XVIII w.
Podczas dzisiejszych zajęć mieliśmy okazję zobaczyć fragment jednego z najpiękniejszych spektakli baletowych świata „Jezioro Łabędzie” Piotra Czajkowskiego, współczesną wersję „Kopciuszka” Siergieja Prokofiewa w wykonaniu Lyon Opera Ballet w choreografii Maguy Marin oraz pokaz baletu "Notre Dame de Paris”, francuskiego choreografa Rolanda Petita, opartego na powieści Victora Hugo z 1831 roku „Dzwonnik z Notre Dame”.
W drugiej części spotkania obejrzeliśmy obsypany nagrodami film „Billy Elliot”. Pochodzący z górniczej rodziny jedenastoletni Billy, na przekór ojcu, który wróży mu karierę bokserską, pragnie zostać tancerzem Królewskiej Akademii Tańca.
LISTOPADOWE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 4-6: TANIEC KLASYCZNY - BALET
Dodano: 23.11.2022Taniec klasyczny, zwany popularnie baletem, to jedna z najstarszych znanych form tańca scenicznego, wywodząca się z tańców dworskich.
Styl tańca klasycznego polega na wirtuozowskiej technice, linearnym pięknie form, harmonii i koordynacji wykonywanych pas tanecznych. Metodyka nauczania jest oparta na zasadach techniki rosyjskiej szkoły tańca klasycznego, z zachowaniem tradycji baletu francuskiego.
Początek baletu to renesansowe widowiska dworskie we Włoszech, złożone z recytacji, śpiewu, muzyki, pantomimy i tańca. W XVI–XVII w. na francuskim dworze królewskim balet przybrał formę widowiska o mitologicznej treści, wykonywanego przez dworzan, w XVIII w.
Najsłynniejsze spektakle baletowe:
„Jezioro łabędzie” (balet klasyczny w 3 aktach w choreografii Marius’a Petipa i Lew Iwanow. Muzyka: Piotr Czajkowski. Premiera odbyła się w Moskwie w 1877 roku),
„Śpiąca królewna” (balet-feeria w 3 aktach, pięciu obrazach z prologiem i apoteozą. Choreografią stworzył Marius Petipa. Muzyka: Piotr Czajkowski. Premiera odbyła się 3 stycznia 1890 roku w Sankt Petersburgu),
„Dziadek do orzechów” (balet w 2 aktach, 3 obrazach w choreografii Lew Iwanow. Muzyka: Piotra Czajkowskiego. Premiera miała miejsce w petersburskim Teatrze Maryjskim w 1892 roku),
„Romeo i Julia” (balet w 3 aktach, 13 obrazach w choreografii Leonida Ławrowskiego. Muzyka: Siergiej Prokofjew. Premiera odbyła się 11 stycznia 1940 r. w Leningradzie).
Na dzisiejszym spotkaniu Centrum Kultury mieliśmy okazję obejrzeć fragment klasycznego baletu „Kopciuszek” Siergieja Prokofiewa oraz jego współczesną wersję w wykonaniu Lyon Opera Ballet w choreografii Maguy Marin.
Zajęcia zakończył pokaz baletu "Notre Dame de Paris”, francuskiego choreografa Rolanda Petita, opartego na powieści Victora Hugo z 1831 roku „Dzwonnik z Notre Dame”.
LISTOPADOWE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 0-3
Dodano: 21.11.2022Polska muzyka średniowiecza - omówienie pierwszych polskich kompozytorów (Wincenty z Kielczy, Mikołaj z Radomia) i najważniejszych utworów średniowiecznej muzyki polskiej:
„Gaude, Mater Polonia” (polski średniowieczny hymn ku czci św. Stanisława ze Szczepanowa skomponowany do słów Wincentego z Kielczy),
„Bogurodzica” (średniowieczna polska pieśń religijna i najstarszy zachowany wraz z melodią polski tekst poetycki)
„Pieśń Wojów Bolesław Krzywoustego” Galla Anonima (jedna z najstarszych pieśni polskich) w interpretacji Czesława Niemena.
ŚWIATOWY DZIEŃ TOLERANCJI
Dodano: 16.11.202216 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Tolerancji. Uroczystość ta była zorganizowana po raz pierwszy.
Zamysłem Światowego Dnia Tolerancji było odwiedzenie każdej klasy (od 0 do klasy 6) i poopowiadanie Uczniom czym jest tolerancja, czym dyskryminacja oraz tego jak unikać nietolerancji.
Wszyscy byli bardzo zainteresowani tym o czym opowiadała klasa szósta, ponieważ to właśnie Uczniom z klasy szóstej przypadło zorganizowanie obchodów Światowego Dnia Tolerancji.
Współodpowiedzialnym za przygotowanie Dnia Tolerancji był Pan Zbigniew Mroziewski.
Z pewnością będziemy teraz częściej organizować obchody tego "tego święta".
LISTOPADOWY POKAZ FILMOWY DLA KLAS 0-3 W RAMACH NHEF
Dodano: 14.11.2022„NOWE PRZYGODY DZIECI Z BULLERBYN” reż. L. Hallström / Szwecja / 1987 / aktorski / 88’
Zima będzie tak samo wesoła jak lato! Można zjeżdżać na sankach, czekać na pierwszą gwiazdkę, wymyślać coraz to nowe zabawy. A wszystko to w malutkim i najweselszym na świecie Bullerbyn.
Kolejne przygody mieszkańców Zagrody Północnej, Środkowej i Południowej.
Po wakacjach Lisa, Britta, Anna, Olle, Lasse i Bosse wracają do szkoły. Wielkimi krokami zbliża się zima i święta, które w Bullerbyn zawsze są wyjątkowe i warto czekać na nie cały rok. Jak będzie wyglądało oczekiwanie na zimę? Jakie wspaniałe przygody spotkają małych bohaterów tym razem?
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI ŁĄCZY POKOLENIA
Dodano: 10.11.2022Na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości, punktualnie o godzinie 11:11 Uczniowie Szkoły Podstawowej oraz Licem odśpiewali wspólnie Hymn Polski.
Mazurek Dąbrowskiego – polska pieśń patriotyczna z 1797 roku, od 26 lutego 1927 oficjalny hymn państwowy Rzeczypospolitej Polskiej.
LISTOPADOWY POKAZ FILMOWY DLA KLAS 4-6 W RAMACH NHEF
Dodano: 09.11.2022"WSZYSCY ZA JEDNEGO"
reż. J. Helgeland / Norwegia / 2020 / aktorski/ 96'
W Norwegii trwa II wojna światowa. Rodzice Grety i Otta zostają aresztowani, a rodzeństwo odkrywa powód - w ich domu ukrywa się dwójka żydowskich dzieci. Siostra i brat postanawiają pomóc Danielowi i Sarze przedostać się do wolnej Szwecji.
Grudzień 1942 r. II wojna światowa. W Norwegii, jak w wielu krajach Europy, Żydzi są prześladowani. Pewnej nocy rodzice Grety i Otta zostają aresztowani przez nazistów. Brat i siostra odkrywają, że w ich domu ukrywa się dwójka żydowskich dzieci – Daniel i Sara. Greta, uwielbiająca opowieść o trzech muszkieterach, natychmiast postanawia pomóc nowym znajomym, którzy chcą przedostać się do wolnej od uprzedzeń Szwecji.
Z kolei Otto niechętnie rusza w drogę, obwiniając Daniela i Sarę o aresztowanie rodziców. Dzieci czeka trudna wyprawa przez pokrytą śniegiem Norwegię, a każda spotkana osoba może okazać się wrogiem.
Film to trzymająca w napięciu opowieść o przyjaźni ponad granicami, o bezinteresownej pomocy, lojalności i wielkiej odwadze dzieci.
SIÓDMOKLASIŚCI Z NOWYMI INDEKSAMI
Dodano: 09.11.2022Klasa 7m oraz 7mm otrzymała dziś dwuletnie indeksy, które obowiązywać będą do ukończenia szkoły podstawowej. Od teraz siódmoklasiści zaczynają nowy rozdział w naszej szkole.
Na wzór tych studenckich, indeks potwierdza bycie Uczniem SKiE i jest odpowiednikiem „dzienniczka ucznia”.
Uczeń, ma obowiązek go prawidłowo i systematycznie prowadzić a na zakończenie semestru i roku szkolnego otrzymać wpis od Nauczyciela, który jest potwierdzeniem zaliczenia przedmiotu.
Indeks jest symbolem tradycji w naszej szkole i pomimo tego, że często na studiach indeks papierowy zastąpiony został elektronicznym, to nasza szkoła przykłada ogromną wagę do podtrzymywania tradycji.
Indeks to też świadectwo dojrzałości!
WOLONTARIAT SKiE - ZAPAL ŚWIECZKĘ NA ZAPOMNIANYM GROBIE
Dodano: 03.11.2022Grupa Wolontariuszy SKiE za zebrane pieniądze ze sprzedaży domowych wypieków zakupiła znicze, które postawiła na zapomnianych grobach na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
3 listopada, po Dniu Wszystkich Świętych, zapomniane, zarośnięte i nieuprzątnięte groby są najbardziej widoczne. Każdy grób kryje swoją historię, ludzki dramat, trudne chwile, rozstania…
Symboliczny znicz postawiony na grobach, których nikt dawno nie odwiedził, niech będzie spokojem dla dusz zmarłych.
Śpieszmy się
Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą
zostaną po nich buty i telefon głuchy
tylko co nieważne jak krowa się wlecze
najważniejsze tak prędkie że nagle się staje
potem cisza normalna więc całkiem nieznośna
jak czystość urodzona najprościej z rozpaczy
kiedy myślimy o kimś zostając bez niego
Nie bądź pewny że czas masz bo pewność niepewna
zabiera nam wrażliwość tak jak każde szczęście
przychodzi jednocześnie jak patos i humor
jak dwie namiętności wciąż słabsze od jednej
tak szybko stąd odchodzą jak drozd milkną w lipcu
jak dźwięk trochę niezgrabny lub jak suchy ukłon
żeby widzieć naprawdę zamykają oczy
chociaż większym ryzykiem rodzić się niż umrzeć
kochamy wciąż za mało i stale za późno
Nie pisz o tym zbyt często lecz pisz raz na zawsze
a będziesz tak jak delfin łagodny i mocny
Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą
i ci co nie odchodzą nie zawsze powrócą
i nigdy nie wiadomo mówiąc o miłości
czy pierwsza jest ostatnią czy ostatnia pierwszą
ks. Jan Twardowski