Logo SKiE Szkoła Podstawowa nr 86 SKiE

Wydarzenia

NHEF DLA KLAS 1-3: KATAK. PODWODNA PRZYGODA

Dodano: 20.11.2024

KATAK. PODWODNA PRZYGODA
reżyseria: Christine Dallaire-Dupont, Nicola Lemay/ Kanada/ 2023

Katak bardzo chce dorosnąć, ale nadal wygląda młodziej od rówieśników. Do tego mało kto wierzy, że jest samodzielny. Aby udowodnić swoją wartość, wyruszy w niezwykłą oceaniczną podróż, która obróci jego życie do góry nogami. Nadszedł czas, aby podbić wielką północ!

Katak należy do białuchów – ich nazwa wywodzi się od białego koloru ciała, który zyskują z wiekiem. Niestety, jako jedyny ze swoich rówieśników, Katak jest dalej cały szary. Aby udowodnić całej gromadzie, że nie jest już dzieckiem, i spełnić życzenie swojej babci, wyrusza na północ w poszukiwaniu swojego dziadka. Dzielny Katak połączy siły z natrętnym, ale przezabawnym jesiotrem i przekona się, że warto było ćwiczyć nurkowanie. Podczas swojej przygody na biegunie północnym pozna siłę rodziny i wreszcie poczuje się wśród bliskich jak ryba w wodzie!

WYSTAWA MULTISENSORYCZNA – DALÍ CYBERNETICS. OD SURREALIZMU DO SZTUCZNEJ INTELIGENCJI

Dodano: 15.11.2024

Dzisiejsza wizyta klasy 6a w ramach zajęć z Historii Sztuki na wystawie "Immersyjny Salvador Dali. Od surrealizmu do sztucznej inteligencji", zorganizowana z okazji 120. rocznicy urodzin artysty.

DALÍ CYBERNETICS to ekscytująca podróż przez najsłynniejsze dzieła Dalego z zupełnie nowej perspektywy. Poetycki i oniryczny wszechświat artysty spotyka się z projekcjami wielkoformatowymi, interaktywnymi instalacjami, hologramami, rzeczywistością wirtualną i sztuczną inteligencją. 

Podróż w głąb umysłu katalońskiego artysty ukazuje, jak dalece genialność jego dzieł wynikała z otwartego, prowokacyjnego i naukowego sposobu myślenia, a także z fascynacji teorią względności i czwartym wymiarem.

Projekt został stworzony we współpracy z Fundacją Gali Salvadora Dalí, która specjalnie na potrzeby tej wystawy prowadziła szerokie badania naukowe skupiając się na osadzeniu dzieł artysty w świecie sztuki cyfrowej.

NHEF DLA ZERÓWKI: "PRZYTUL MNIE. POSZUKIWACZE MIODU"

Dodano: 14.11.2024

NHEF dla Zerówki: „PRZYTUL MNIE. POSZUKIWACZE MIODU”

Reżyseria: Anna Błaszczyk
Scenariusz: Emilia Nędzi, Aleksandra Świerk
Polska/ Chiny/ 2022

Gdzie się podział cały miód?! Mały Miś marzy o słodkim urodzinowym torcie, jednak zapasy ulubionego przysmaku przepadły. Wspólnie z Tatą Misiem wyruszają do Złotej Krainy, aby zdobyć najważniejszy składnik ciasta. Na rozbrykanego Misia i ostrożnego Tatę czeka wielka przygoda!

Ulewa zniszczyła wszystkie słoiki pysznego miodku. Nic nie uchowało się także w pszczelich kryjówkach. Mały Miś pragnie wyruszyć do Złotej Krainy w poszukiwaniu niezastąpionego składnika urodzinowego tortu. Niezawodnym kompanem wycieczki okaże się Tata Miś, który początkowo niechętnie zgadza się na wspólną wyprawę przez las. Czy podczas niezwykłej przygody Mały Miś zdoła wykazać się odwagą i samodzielnością? Podróż w nieznane to przecież wielka frajda! Wszystko, żeby uratować urodzinowy tort.

CENTRUM KULTURY DLA KLAS 4-6: MALARSTWO I ARCHITEKTURA BAROKU ORAZ WPROWADZENIE DO MUZYKI BAROKOWEJ

Dodano: 06.11.2024

Pierwszą część listopadowego Centrum Kultury poprowadziła pani Agnieszka Bocianowicz, która omawiała temat baroku, który podlega programowi zajęć z historii sztuki.

Malarstwo barokowe, rozwijające się w Europie od końca XVI wieku do połowy XVIII wieku, cechowało się dynamizmem, ekspresją, teatralnością oraz silnym ukazaniem reakcji. Charakteryzowało się kontrastami światłocieniowymi (tzw. chiaroscuro), które podkreślały dramatyzm przedstawiony.

Do najwybitniejszych artystów zaliczyć można:

1. Diego Rodríguez de Silva y Velázquez (1599–1660)

Hiszpański malarz, jeden z najwybitniejszych artystów baroku, który pracował na dworcu Filipa IV. Jego dzieło jest zgodne z technologią techniczną i funkcją techniczną człowieka. Velázquez jest twórcą takich arcydzieł jak Wenus z lustrem.

2. Peter Paul Rubens (1577–1640)

Belgijski malarz flamandzki, który zrewolucjonizował malarstwo barokowe swoim ekspresją w użyciu. Jego prace pełne są dynamizmu, ruchu, a także wyrazistej cielesności. Najwybitniejsze dzieła to: „Ucieczka do Egiptu” czy „Złożenie do grobu”

 3. Rembrandt van Rijn (1606–1669)

Holenderski malarz, uznany za jednego z najwybitniejszych zastosowań malarstwa barokowego w północnej Europie. Jego prace stanowią głęboką psychologiczną analizę postaci, jak w Straży nocnej.

 4. Michelangelo Merisi da Caravaggio (1571–1610)

Włoski malarz, który zrewolucjonizował malarstwo barokowe poprzez realizm, dramatyzm intensywne działanie. Jeden z najbardziej znanych i przełomowych obrazów Caravaggia to „Śmierć Matki Bożej”.


Architektura barokowa rozwijała się w Europie w XVII i na początku XVIII wieku, jako reakcje na formalizm renesansu oraz na potrzeby Kościoła katolickiego, szczególnie w kontekście kontrreformacji. Budowle barokowe charakteryzowały się monumentalnością, z wielkimi fasadami, przepychem, bogatymi dekoracjami z wykorzystaniem światła i przestrzeni. 


Drugą część spotkania poprowadziła pani Marta Kornowicz. Zobaczyliśmy fragmenty opery barokowej Claudio Monteverdi – L'Orfeo, spektakl z Gran Teatre del Liceu w Barcelonie pod dyrekcją Jordi Savalla.