Logo SKiE Liceum Ogólnokształcące nr 50 SKiE

Wydarzenia

KIERMASZ ŚWIĄTECZNY 2023' ZA NAMI!

Dodano: 09.12.2023

Dziękujemy za piątkowy Kiermasz Świąteczny!

Za obecność, za rozmowy, za wspaniałą świąteczną atmosferę.

Dzisiejszy wieczór przygotowali Uczniowie klas 7-8 oraz Licealiści. Siódme klasy pierwszy raz brały udział w Kiermaszu. Wspaniale się przygotowali - domowe wypieki oraz "Kocie worki" czyli worki niespodzianki cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Wszystkim Uczniom dziękujemy za ogromne zaangażowanie i cudowne dania - domowej roboty pierogi, bigos,, krokiety, śledzie, tarty, barszcz czerwony z uszkami, domowe wypieki, czekolada na gorąco, zimowe herbaty...
To była prawdziwa świąteczna uczta!

Dziękujemy również naszemu specjalnemu gościowi, Joannie Jasnowskiej, uczennicy Zespołu Państwowych Ogólnokształcących Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Warszawie i wielokrotnej laureatce miedzynarodowych konkursów na całym świecie za koncert fortepianowy.

LISTOPADOWE CENTRUM KULTURY DLA LICEUM

Dodano: 14.11.2023

Kolejna kartka z kalendarza to zaduszki i rocznica odzyskania niepodległości. Pomysł listopadowych zajęć to pokaz dramatu politycznego „Śmierć prezydenta” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza.

Historyczne wprowadzenie do filmu poprowadził nauczyciel historii w SKiE, pan Marcin Tomczak. Wspólnie zastanawialiśmy się czym jest niepodległość oraz na czym polega odzyskanie niepodległości.

„ŚMIERĆ PREZYDENTA” (1977’)
reżyseria: Jerzy Kawalerowicz
scenariusz: Jerzy Kawalerowicz, Bolesław Michałek

Akcja filmu dzieje się pod koniec 1922 roku. Pełniący funkcję ministra spraw zagranicznych Gabriel Narutowicz – profesor, inżynier hydrotechnik – nieoczekiwanie dla siebie otrzymuje od prezesa PSL „Wyzwolenie”, Stanisława Thugutta, propozycję kandydowania na urząd prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Jego zwycięstwo nad kandydatem Chrześcijańskiego Związku Jedności Narodowej, hrabią Maurycym Zamoyskim, odniesione dzięki poparciu lewicy i mniejszości narodowych (Żydów, Niemców, Ukraińców, Białorusinów), spotyka się z ostrym sprzeciwem endecji. Trwają gwałtowne protesty organizowane przez działaczy Chrześcijańskiego Związku Jedności Narodowej. W wyniku przypuszczonej nań nagonki 16 grudnia 1922 roku Narutowicz ginie z ręki byłego endeka, malarza Eligiusza Niewiadomskiego, w trakcie zwiedzania wystawy w Zachęcie.


Film otrzymał wiele nagród, w tym Złote Lwy i Srebrnego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.

PAŹDZIERNIKOWE CENTRUM KULTURY DLA LICEUM

Dodano: 26.10.2023

Październikowe zajęcia nazwaliśmy Akademia. Październik to miesiąc, gdy rozpoczynają się zajęcia na wyższych uczelniach. To świetny moment, by zadać pytanie o edukację, jej cele i formy. W październiku pokażemy amerykański dramat z 1997 roku  w reżyserii Gusa Van Santa „Buntownik z wyboru”, nagrodzony dwoma Oscarami: za najlepszy scenariusz stworzony przez Bena Afflecka i Matta Damona i najlepszą rolę drugoplanową – psychoterapeuty Seana Maguire'a, w którego wcielił się Robin Williams. 

WOLONTARIAT SKiE - FUNDACJA RONALDA McDONALDA

Dodano: 18.10.2023

Dzisiejszy dzień Wolontariusze SKiE będą długo pamiętać!

Mieliśmy wielką przyjemność odwiedzić Fundację Ronalda McDonalda w Warszawie. Poznaliśmy historię i misję fundacji - tworzenie i wspieranie programów, które pomagają dzieciom żyć w zdrowiu i pomyślności, aby rodzina mogła być razem.
Dom Ronalda McDonalda zwany przez rodziców „domem poza domem” zapewnia bezpłatny pobyt dla rodzin dzieci najdłużej hospitalizowanych i tych, które przyjeżdżają na leczenie z dalekich stron. 

W październiku 2014 roku powstaje pierwszy polski Dom Ronalda Mc Donalda w Krakowie, z 20 pokojami dla rodzin. W 2021 roku zostaje otwarty drugi Dom, tym razem w Warszawie przy Dziecięcym Szpitalu Klinicznym im. Józefa Polikarpa Brudzińskiego. W planach jest trzeci Dom, który ma powstać przy Instytucie „Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka” w Międzylesiu. Dom będzie miejscem pobytu dla rodziców dzieci, których proces leczenia wymaga najdłuższych pobytów w oddziałach Instytutu.

Bardzo dziękujemy wspaniałym i niezwykle oddanym pracownikom fundacji, którzy nie tylko nas cudownie ugościli, ale także oprowadzili po szpitalu i pokazali, jak wygląda codzienna praca wolontariuszy. Wracamy ze spotkania naładowani pozytywną energią i z jeszcze większą chęcią niesienia pomocy innym.

Pomagam, bo lubię!

***

Ronald McDonald House Charities działa dziś w skali globalnej z 383 Domami Ronalda McDonalda, 267 Pokojami Rodzinnymi Ronalda McDonalda, a także 41 Ambulansami w 64 krajach i regionach. Rocznie Fundacja pomaga prawie 9 mln dzieci i rodzin na całym świecie.

Więcej informacji o fundacji: https://frm.org.pl