Wydarzenia
STYCZNIOWE CENTRUM KULTURY DLA LICEUM
Dodano: 11.01.2024Styczniowe spotkanie powiązaliśmy z wydarzeniami grudnia 1981 roku. 43 lata temu, 13 grudnia w Polsce wprowadzony został stan wojenny, którego celem była likwidacja struktur opozycji demokratycznej w PRL-u i obrona reżimu komunistycznego. Stan wojenny trwał do 22 lipca 1983 roku.
Wprowadzenie do historii lat 80-tych poprowadził pan Marcin Tomczak, pokazując nam film dokumentalny „Stan wojenny”.
W drugiej część spotkania po pokazie filmu „Ucieczka z kina wolność” w reżyserii Wojciecha Marczewskiego wraz z panią Beatą Chwedorzewską oraz panem Krzysztofem Chlipalskim dyskutowaliśmy o tym, czym był stan wojenny, z czego wynikał i jak dzisiaj przez nowe pokolenie jest odbierany.
„UCIECZKA Z KINA WOLNOŚĆ” (1990’)
Scenariusz i reżyseria: Wojciech Marczewski
W kinie "Wolność' odbywa się projekcja filmu "Jutrzenka". Seans przerywa niezwykłe wydarzenie. Aktorzy ożywają na ekranie, rozpoczynają między sobą rozmowy, wciągają w nie publiczność. Wokół kina gromadzą się tłumy, odpowiednie władze i służby zastanawiają się co począć w tej skomplikowanej sytuacji. Przybywa także cenzor Rabkiewicz (Janusz Gajos), mężczyzna dobiegający pięćdziesiątki, ongiś krytyk literacki, dziennikarz. Zaciera się granica między fikcją, a rzeczywistością.
KOLĘDOWANIE ORAZ SPOTKANIE WIGILIJNE DLA LICEUM
Dodano: 21.12.2023Spotkanie wigilijne dla Liceum. Wspólne kolędowanie, poczęstunek, składanie sobie życzeń i wręczanie prezentów.
21 grudnia 2023 roku mieliśmy uprzejmość usłyszeć najpiękniejsze kolędy w wykonaniu naszych Uczniów:
I LO - „O Jezu nasz Zbawicielu”
II LO - „Narodził się nam Zbawiciel”
III LO - „Witaj Jezu ukochany”
IV LO - „Nuż my dziatki zaśpiewajmy”
Wspólnie zaśpiewane - „Anieli w niebie śpiewają”
Dziękujemy pani Marcie Kornowicz za dobór repertuaru i akomapniament.
Wszystkim życzymy zdrowych, spokojnych i rodzinnych świąt!
GRUDNIOWE CENTRUM KULTURY DLA LICEUM
Dodano: 19.12.2023Grudzień to Boże Narodzenie - rodzinne święta, stąd powiązaliśmy ten miesiąc z tematem rodziny. W ramach zajęć obejrzeliśmy film w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego zatytułowany „Ostatnia rodzina” opowiadający historię rodzinę Beksińskich. To nie tylko film o twórczości Zdzisława Beksińskich, ale także pokazujący intensywne i burzliwe relację między członkami rodziny. O tych właśnie relacjach dyskutowaliśmy po seansie.
„OSTATNIA RODZINA” (2016’)
reżyseria: Jan P. Matuszyński
scenariusz: Robert Bolesto
Akcja filmu zaczyna się w 1977 roku, gdy Tomek Beksiński (Dawid Ogrodnik) wprowadza się do swojego mieszkania. Jego rodzice mieszkają tuż obok, na tym samym osiedlu, przez co ich kontakty pozostają bardzo intensywne. Nadwrażliwa i niepokojąca osobowość Tomka powoduje, że matka – Zofia (Aleksandra Konieczna), wciąż martwi się o syna. W tym samym czasie ZdzisławBeksiński (Andrzej Seweryn) próbuje całkowicie poświęcić się sztuce. Po pierwszej nieudanej próbie samobójczej Tomka, Zdzisław i Zofia muszą podjąć walkę nie tylko o syna, ale także o przywrócenie kontroli nad swoim życiem.
Film otrzymał najważniejsze nagrody filmowe, w tym Orły i Złote Lwy.
KIERMASZ ŚWIĄTECZNY 2023' ZA NAMI!
Dodano: 09.12.2023Dziękujemy za piątkowy Kiermasz Świąteczny!
Za obecność, za rozmowy, za wspaniałą świąteczną atmosferę.
Dzisiejszy wieczór przygotowali Uczniowie klas 7-8 oraz Licealiści. Siódme klasy pierwszy raz brały udział w Kiermaszu. Wspaniale się przygotowali - domowe wypieki oraz "Kocie worki" czyli worki niespodzianki cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Wszystkim Uczniom dziękujemy za ogromne zaangażowanie i cudowne dania - domowej roboty pierogi, bigos,, krokiety, śledzie, tarty, barszcz czerwony z uszkami, domowe wypieki, czekolada na gorąco, zimowe herbaty...
To była prawdziwa świąteczna uczta!
Dziękujemy również naszemu specjalnemu gościowi, Joannie Jasnowskiej, uczennicy Zespołu Państwowych Ogólnokształcących Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Warszawie i wielokrotnej laureatce miedzynarodowych konkursów na całym świecie za koncert fortepianowy.