Wydarzenia
WRZEŚNIOWE CENTRUM KULTURY DLA LICEUM
Dodano: 12.09.2024WRZEŚNIOWE CENTRUM KULTURY DLA LICEUM
Literatura w filmie.
„Cienka czerwona linia” (The Thin Red Line) w reżyserii Terrence'a Malicka to fascynująca adaptacja powieści Jamesa Jonesa, która w 1998 roku zdobyła uznanie zarówno wśród krytyków, jak i widzów. Film przenosi nas na Wyspę Guadalcanal podczas II wojny światowej, gdzie amerykańscy żołnierze stają w obliczu brutalnej walki i śmierci.
Malick, znany z unikalnego stylu narracji, przenosi nas w świat wewnętrznych zmagań bohaterów. W odróżnieniu od wielu filmów wojennych, „Cienka czerwona linia” nie koncentruje się wyłącznie na zewnętrznych wydarzeniach wojennych, ale również na emocjonalnym i filozoficznym wymiarze wojny. Jego styl charakteryzuje się poetyckim językiem, złożonymi ujęciami krajobrazów i intensywną introspekcją bohaterów, co sprawia, że film jest bardziej medytacją o naturze ludzkości niż typowym dziełem o wojnie.
Film bada tematy takie jak sens walki, odmienność perspektyw oraz tragedia, którą wojna przynosi każdemu z uczestników. Malick używa narracji wewnętrznej, monologów i symboliki, by ukazać wewnętrzne przeżycia postaci i dylematy moralne, które ich dręczą.
W kontekście literatury w filmie, adaptacja Malicka stawia pytania o to, jak adaptować głębokie, filozoficzne teksty literackie na język wizualny i jak uchwycić esencję ich przesłania w formie filmowej.
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO DLA LICEUM I KLAS 7-8
Dodano: 02.09.2024Witamy serdecznie wszystkich licealistów oraz 7 i 8 klasy po wakacjach!
Mamy nadzieję, że mieliście czas na relaks, odkrywanie nowych pasji i ciekawe przygody.
Nowy rok szkolny to doskonała okazja do nauki, rozwoju i nawiązywania nowych przyjaźni.
Jakie macie plany na ten rok?
Co chcielibyście osiągnąć?
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2023/2024 DLA LICEUM
Dodano: 20.06.2024Uroczystość rozpoczęła się występem klasy I LO, która zaśpiewała utwór Marka Grechuty „Niechaj mnie Zośka o wiersze nie prosi”.
Następnie klasa II LO z wielkim zaangażowaniem wykonała utwór „Padam, padam” ikony francuskiej piosenki, Édith Piaf.
Na zakończenie wszyscy uczniowie oraz nauczyciele wspólnie odśpiewali jedną z pieśni „Carmina Burana” Carla Orffa.
Zakończenie roku szkolnego w liceum to wyjątkowy moment, pełen emocji i refleksji. To czas, kiedy uczniowie żegnają się z klasą i nauczycielami, kończąc kolejny etap swojej edukacji.
To również okazja do podsumowania osiągnięć i wspomnień z minionego roku. Patrzymy wstecz i oceniamy swoje postępy. To dzięki swojej ciężkiej pracy, determinacji i wsparciu nauczycieli, jesteście teraz gotowi na kolejne wyzwania.
Tak więc, zakończenie roku szkolnego to nie tylko koniec pewnego etapu, ale również początek nowej drogi.
Niech ten moment będzie dla nas wszystkich inspiracją do dalszego rozwoju i osiągania sukcesów.
Życzymy udanych wakacji i nie myślenia już o szkole. Widzimy się we wrześniu!
DZIEŃ MUZYCZNY DLA LICEUM
Dodano: 13.06.2024CENTRUM KULTURY - DZIEŃ MUZYCZNY
Gadanie do obrazu,
Obrazowanie gadania,
Dźwięk / Słowo / Kompozycje / Improwizacje
UDZIAŁ BIORĄ:
Jarosław Kaczmarek, opowiadacz ( Grupa Studnia O.) – improwizacje tekstowe
Tadeusz Wielecki – kontrabas, kompozycje i improwizacje
Ryszard Latecki – trąbka, małe instrumenty, improwizacje
Rafał Ryterski – kompozycje, improwizacje
Tadeusz Sudnik – instrumenty elektroniczne, improwizacje
Jerzy Kornowicz – fortepian, improwizacje
Uczniowie Liceum Szkół Stowarzyszenia Kultury i Edukacji – kompozycje i improwizacje
TEKSTY I KOMPOZYCJE:
Adam Mickiewicz – Pan Tadeusz
Partytury fotograficzne
Działania ad hoc
Jarosław Kaczmarek – warszawski opowiadacz historii. Współorganizuje projekty, których przedmiotem jest sztuka opowiadania historii. Opowiada także pieśnią, komponując muzykę do własnych tekstów. Gra na gitarze. Jest twórcą zespołów: Księżycowo i Buszmeni. Gościł na festiwalach Wędrowne spotkania z opowieścią, Zaczarowany Lublin, Festiwalu Opowiadaczy „Słowo Daję”.
Jerzy Kornowicz – kompozytor, pianista-improwizator, twórca wielu gatunków muzycznych. Jego utwory były wykonywane w kilkunastu krajach świata. Członek grupy muzycznych improwizatorów Kawalerowie Błotni, z którą koncertował w krajach Europy. Współtwórca i kurator Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY w Lublinie, dyrektor festiwalu Warszawska Jesień. Animator działań i inicjatyw na rzecz muzyki, edukacji i kreatywności.
Ryszard Latecki – multiinstrumentalista, twórca wielu formacji muzycznych (m.in. Laterny), współtwórca grupy Kawalerowie Błotni. Jest aktywny szczególnie na scenach alternatywnych. Tworzy i wykonuje liczne muzyczne performance i instalacje. Jego dzieła to Klepsydra Dźwiękowa („przesypuje” się w niej dźwięk, a kolejne harmoniczne interwały odmierzają czas), Sejsmofon (drgania Ziemi transformowane są na muzyczną formę) oraz kompletnie nowa koncepcja tworzenia muzyki – Muzyka Rewersyjna (polega ona na odejmowaniu dźwięku – „ociosywaniu” hałasu tak, aby uzyskać muzyczną formę). Ryszard Latecki realizuje również autorski program warsztatów pt. Dźwiękowa Przestrzeń Niewerbalna, autorski program koncertowy Partytury Fotograficzne oraz aktywnie pracuje w Wytwórni Błękitu w podziemiach kamedulskich na warszawskich Bielanach. Nagrał i wydał (w wydawnictwie OBUH Records) kilka autorskich płyt. Jest wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej.
Rafał Ryterski – kompozytor, improwizator, kształcił się jako pianista w szkołach muzycznych obu stopni. W 2017 roku ukończył kompozycję ze specjalnością multimedialną na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, następnie został studentem The Royal Academy of Music w Aarhus. Specjalista od niemożliwej muzyki elektronicznej. Występuje zarówno w klubach, jak i na festiwalach, nie stroni od instalacji. Współpracuje z wieloma twórczyniami teatralnymi. Zwycięzca 70. Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów w Wilnie w 2024 roku.
Tadeusz Sudnik - kompozytor, improwizator, performer, reżyser dźwięku, twórca Studia Dźwięków Niemożliwych. Pracował w Studio Eksperymentalnym Polskiego Radia gdzie nagrywał muzykę elektroniczną, teatralną, filmową i baletową. Jednocześnie koncertował po całej Europie i nagrywał płyty z renomowanymi jazzowymi muzykami m.in.: zespół Freelectronic – Tomasza Stańko w latach 80-tych. Od wielu lat współpracuje z festiwalami Warszawska Jesień i Ad Libitum oraz z Polskim Towarzystwem Muzyki Współczesnej w Warszawie. Projektował dźwięk dla Double Opera HEARTPIECE wystawianej w galerii „The Kitchen” w Nowym Yorku. Członek grupy Kawalerowie błotni (od 2001) – wraz z Jerzym Kornowiczem, Mieczysławem Litwińskim, Ryszardem Lateckim, Krzysztofem Knittlem i Tadeuszem Wieleckim – łączącej tradycję free-jazzową z komponowaniem i działaniami intuicyjnymi w nietypowych miejscach: lasach, na łąkach. Tworzy multimedialne spektakle i jam session’s. Interesuje go granie na żywo na syntezatorach analogowych, grooveboxie i elektronicznych urządzeniach przekształcających, używa efektów dźwiękowych natury, to wszystko tworzy na scenie małe studio.
Tadeusz Wielecki ( ur. 1954) – kompozytor i kontrabasista. Studiował w Warszawie, Berlinie Zachodnim i Fryburgu. Jako kontrabasista koncertował w wielu krajach Europy, a także w Azji i Stanach Zjednoczonych. Uprawia również muzykę improwizowaną, grając z zespołami Kawalerowie Błotni i Laterna. Jego utwory były wykonywane na czołowych festiwalach świata i otrzymały szereg nagród i wyróżnień. Zajmuje się także propagowaniem muzyki współczesnej i edukacją artystyczną, m.in. w Polskim Radio. W latach 1999-2016 Tadeusz Wielecki był dyrektorem festiwalu Warszawska Jesień.