Logo SKiE Liceum Ogólnokształcące nr 50 SKiE

Wydarzenia

MARCOWE CENTRUM KULTURY DLA LICEUM

Dodano: 26.03.2024

Dzisiejsze spotkanie składało się z dwóch części tematycznych. W pierwszej, którą poprowadziła pani Beata Chwedorzewska obejrzeliśmy dwie interpretacja znanego baletu „Święto wiosny”.

Pierwszy spektakl był rekonstrukcją baletu z choreografią Wacława Niżyńskiego z 1913 roku do libretta Igora Strawińskiego i Nikołaja Roericha w wykonaniu Baletu i Orkiestry Teatru Maryjskiego w Petersburgu. Balet zarejestrowany został w czerwcu, 2008 roku.

Druga interpretacja „Święta wiosny” („Le Sacre du printemps”) w choreografii Piny Bausch, wybitnej niemieckiej tancerki oraz choreografki tańca współczesnego.

Po pokazie dyskusję poprowadził pan Krzysztof Chlipalski o tym co łączyło, a co różniło oby spektakle i jakie wywołało w nas emocje.

 

W drugiej część Centrum Kultury obejrzeliśmy zarejestrowany koncert w zakopiańskim kościele, III Symfonia op. 36 „Symfonia pieśni żałosnych” Henryka Mikołaja Góreckiego. Dzieło powstało pod wpływem słów wyrytych na ścianie więziennej celi w kwaterze Gestapo podczas II wojny światowej przez Helenę Błażusiak: ”Mamo, nie płacz, nie. Niebios Przeczysta Królowo, Ty zawsze wspieraj mnie. Zdrowaś Mario”.

W 1992 roku wydawnictwo Elektra Records opublikowało symfonię w wykonaniu London Sinfonietta i umieściło na amerykańskiej i brytyjskiej liście przebojów z muzyką poważną. Symfonia Góreckiego trafiła na czołowe miejsca, a płyta sprzedała się w ponad milionowym nakładzie.

DZIEŃ JĘZYKA OBCEGO DLA LICEUM

Dodano: 20.03.2024

DZIEŃ JĘZYKA OBCEGO DLA LICEUM

Porównamy sobie język japoński i język mandaryński pod względem pisowni i wymowy.

Zobaczymy na czym polega tonalność języka mandaryńskiego (występowanie 4 różnych tonów + piąty ton neutralny).

Dowiemy się także ile należy znać znaków kanji, by swobodnie operować językiem japońskim i mandaryńskim.

Uczniowie zapoznają się z dwoma typowo japońskimi sylabariuszami - hiraganą i katakaną, których używa się w japońskim zapisie obok znaków kanji.

Dowiemy się także, jak skonstruowany jest znak kanji: rdzeń wskazujący na znaczenie i część fonetyczna wskazująca na wymowę.

Nauczymy się kilku prostych znaków oraz zastanowimy się czy jakieś słowa z tych języków weszły do języka polskiego. Pobawimy się trochę w odgadywanie treści zapisanych hiraganą i katakaną.

 

Dzisiejsze spotkanie poprowadzi pan Paweł Łukaszewicz, nauczyciel języka angielskiego w naszej szkole. Prywatnie absolwent geografii i studiów regionalnych, znawca kultury chińskiej i języka mandaryńskiego, ale też i japońskiego. Studiował na Szanghajskim Uniwersytecie Jiao Tong. 

WAPLEWO 2024'

Dodano: 01.03.2024

Waplewo to coroczna sesja humanistyczna dla wszystkich uczniów naszego Liceum.

Tytuł tegorocznej sesji: Ekstatyczna prawda Wernera Herzoga.

Sesja ma charakter monograficzny – będziemy oglądali kino jednego artysty.

Wybór jednego artysty pozwala nie tylko zapoznać się szerzej z jego dorobkiem, ale też podjąć istotne dla tego twórcy tematy, które siłą rzeczy powtarzają się w kolejnych działach. 

Herzog pozwala przez swoje filmy stawiać pytania w tak ważnych kwestiach, jak: świat dziecka – wyobraźnia – samotność – rola sztuki – szaleństwo – religia – piękno natury...

Tegoroczne Waplewo zakończylismy sesją i prezentacją projektów na podstawie twórczości niemieckiego reżysera filmowego, teatralnego i operowego, producenta filmowego, aktora oraz pisarza, Wernera Herzoga.

LUTOWE CENTRUM KULTURY DLA LICEUM

Dodano: 22.02.2024

Centrum Kultury 2023/2024 nazwaliśmy Kalendarz. Temat kolejnego spotkania wyznacza wydarzenia związane z kalendarzem. Luty nazwaliśmy zimą, zimowa aura ma być osnową filmu, jaki został wybrany. 

„Lśnienie” to film z 1980 roku, wyreżyserowany przez Stanleya Kubricka, będący filmową adaptacją powieści mistrza grozy, Stephena Kinga pod tytułem „Jasność”. Bohaterem filmu jest Jack Torrance, który wraz z rodziną przeprowadza się do górskiego hotelu, w którym został zatrudniony jako stróż zimowy. 

Z ciekawostek, początkowo Stanley Kubrick w roli Jacka Torrance'a widział Roberta De Niro albo Robina Williamsa. Stephen King widział natomiast w tej roli Jona Voighta lub Michaela Moriarty'ego. Kandydatami do zagrania postaci byli także  Harrison Ford, Martin Sheen, Chevy Chase, Leslie Nielsen oraz Christopher Reeve. Ostatecznie do tej roli wybrany został  Jack Nicholson, który sprawdził się w tej roli fenomenalnie.