Wydarzenia
MATURA 2024'
Dodano: 07.05.2024Matury 2024 w terminie głównym odbędą się zgodnie z harmonogramem CKE w dniach od 7 do 24 maja 2024 roku.
Matury ustne zostaną przeprowadzone od 11 do 25 maja 2024 roku (z wyjątkiem 12 maja) oraz od 20 do 25 maja.
W roku szkolnym 2023/2024 egzamin maturalny odbędzie się w dwóch formułach: 2015 i 2023, a terminy obu formuł są takie same.
Harmonogram matur w roku szkolnym 2023/2024:
7 maja 2024 (wtorek):
- godz. 9.00 – język polski (poziom podstawowy)
8 maja 2024 (środa):
- godz. 9.00 – matematyka (poziom podstawowy)
- godz. 14.00 – język kaszubski, język łemkowski, język łaciński i kultura antyczna (poziom rozszerzony)
9 maja 2024 (czwartek):
- godz. 9.00 – język angielski (poziom podstawowy)
- godz. 14.00 – język francuski, język hiszpański, język rosyjski, język włoski, język niemiecki (poziom podstawowy)
10 maja 2024 (piątek):
- godz. 9.00 – wiedza o społeczeństwie (poziom rozszerzony)
- godz. 14.00 – język niemiecki (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny)
13 maja 2024 (poniedziałek):
- godz. 9.00 – język angielski (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny)
- godz. 14.00 – filozofia (poziom rozszerzony)
14 maja 2024 (wtorek):
- godz. 9.00 – biologia (poziom rozszerzony)
- godz. 14.00 – język rosyjski (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny)
15 maja 2024 (środa):
- godz. 9.00 – matematyka (poziom rozszerzony)
- godz. 14.00 – język francuski (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny)
16 maja 2024 (czwartek):
- godz. 9.00 – chemia (poziom rozszerzony)
- godz. 14.00 – historia muzyki (poziom rozszerzony)
17 maja 2024 (piątek):
- godz. 9.00 – geografia (poziom rozszerzony)
- godz. 14.00 – język mniejszości narodowych (poziom podstawowy)
20 maja 2024 (poniedziałek):
- godz. 9.00 – język polski (poziom rozszerzony)
- godz. 14.00 – język mniejszości narodowych (poziom rozszerzony)
21 maja 2024 (wtorek):
- godz. 9.00 – historia (poziom rozszerzony)
- godz. 14.00 – język hiszpański (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny)
22 maja 2024 (środa):
- godz. 9.00 – informatyka (poziom rozszerzony)
- godz. 14.00 – historia sztuki (poziom rozszerzony)
23 maja 2024 (czwartek):
- godz. 9.00 – fizyka (poziom rozszerzony)
- godz. 14.00 – język włoski (poziom rozszerzony; poziom dwujęzyczny)
Nowa formuła matury od 2024:
- obowiązkowo należy przystąpić do dwóch egzaminów w części ustnej (język polski i język obcy nowożytny);
- obowiązkowe jest podejście do minimum czterech egzaminów pisemnych. Trzy na poziomie podstawowym (z języka polskiego, matematyki oraz nowożytnego języka obcego) oraz jeden na poziomie rozszerzonym. Absolwent szkoły lub oddziału dwujęzycznego ma obowiązek przystąpić do egzaminu z języka obcego nowożytnego na poziomie dwujęzycznym.
- Absolwenci szkół lub oddziałów z językiem nauczania mniejszości narodowej obowiązkowo przystępują także do egzaminu z języka tej mniejszości w części pisemnej (na poziomie podstawowym).
- dodatkowo w formie pisemnej przystąpić można do matury rozszerzonej z następujących przedmiotów: historia, biologia, fizyka, chemia, geografia, informatyka, historia sztuki, historia muzyki i filozofia;
Wyniki matur 2024 zostaną ogłoszone online 9 lipca 2024 roku. Dla osób, które poprawiają maturę w sierpniu, wyniki będą dostępne od 10 września 2024 roku.
TRZYMAMY MOCNO KCIUKI ZA NASZYCH MATURZYSTÓW!!!
ZAKOŃCZE ROKU SZKOLNEGO TEGOROCZNYCH MATURZYSTÓW
Dodano: 27.04.2024Minęły cztery lata naszej wspólnej drogi. To nie był łatwy czas. Dwa lata pandemii i nauki zdalnej, potem trudny powrót do szkoły i innej rzeczywistości. Nie każdemu, po takim czasie bycia ze sobą w relacji online łatwo było nawiązać relacje i przyjaźnie w szkole. Kolejne lata pokazały, że zżyliście się ze sobą, do klasy doszły nowe osoby, które świetnie się odnalazły.
Dziękujemy, że przez te cztery lata nam zaufaliście i pozwoliliście się prowadzić. Ideą naszej szkoły nie jest „wyścig szczurów”, ale pokazanie Wam świata sztuki i kultury, otwarcia Wam głów, nauczenia innego patrzenia na świat. Dzisiaj, po tych 4 latach mamy wrażenie, że nam się udało.
Nie bójcie się spełniać marzenia, poznawać świata, zadawać pytania i płynąć pod prąd. Przed Wami całe życie! Czerpcie z niego pełnymi garściami i bądźcie szczęśliwi!
KWIETNIOWE CENTRUM KULTURY DLA LICEUM
Dodano: 25.04.2024"STREFA INTERESÓW"
The Zone of Interest/ 2023
scenariusz i reżyseria: Jonathan Glazer
W „Strefie interesów” brytyjski reżyser Jonathan Glazer przygląda się domowej idylli w czasach nazistowskich Niemiec. Rudolf (Christian Friedel) wraz z żoną Hedwigą (Sandra Hüller) oraz czwórką dzieci i psem mieszkają w przestronnym, pedantycznie czystym domu z wypielęgnowanym ogrodem i szklarnią. Celebrują rodzinne obiady, marzą o wakacjach w ukochanych Włoszech. W weekendy lubią popływać kajakami lub pospacerować po lesie z przyjaciółmi. Jednak zza ścian ich domu często dobiegają niepokojące odgłosy, a czasem rozpaczliwe krzyki, ponieważ Rudolf Höss jest komendantem obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.
„Strefa interesów” to porażające studium banalności zła, w którym nigdy nie jesteśmy świadkami ludobójstwa ani obozowej rzeczywistości. Wszystko, co brutalne, od czego chce się odwrócić wzrok, zostaje wypchnięte poza dom Rudolfa i Hedwigi, hermetycznie zamknięte poza ich codziennym życiem. Rodzinną sielankę tylko od czasu do czasu zakłóca dym z pobliskich kominów obozu. Czy można urządzić sobie sterylny raj w cieniu cudzego piekła, tak aby jego ślady nie przeniknęły do świadomości i sumienia? To głęboko wstrząsające, otwierające oczy dzieło, które wychodzi poza ramy filmu.
Film Jonathana Glazera jest polską koprodukcją, za którą – po stronie polskiej – odpowiadała Ewa Puszczyńska, producentka „Idy” i „Zimnej wojny”. Film w całości zrealizowany w Polsce. Nagrodzony Grand Prix na festiwalu w Cannes oraz zdobywca Oscara w kategorii Najlepszy dźwięk i Najlepszy Film Międzynarodowy. Autorem zdjęć jest nominowany do Oscara Łukasz Żal („Zimna wojna”, „Ida”).
MARCOWE CENTRUM KULTURY DLA LICEUM
Dodano: 26.03.2024Dzisiejsze spotkanie składało się z dwóch części tematycznych. W pierwszej, którą poprowadziła pani Beata Chwedorzewska obejrzeliśmy dwie interpretacja znanego baletu „Święto wiosny”.
Pierwszy spektakl był rekonstrukcją baletu z choreografią Wacława Niżyńskiego z 1913 roku do libretta Igora Strawińskiego i Nikołaja Roericha w wykonaniu Baletu i Orkiestry Teatru Maryjskiego w Petersburgu. Balet zarejestrowany został w czerwcu, 2008 roku.
Druga interpretacja „Święta wiosny” („Le Sacre du printemps”) w choreografii Piny Bausch, wybitnej niemieckiej tancerki oraz choreografki tańca współczesnego.
Po pokazie dyskusję poprowadził pan Krzysztof Chlipalski o tym co łączyło, a co różniło oby spektakle i jakie wywołało w nas emocje.
W drugiej część Centrum Kultury obejrzeliśmy zarejestrowany koncert w zakopiańskim kościele, III Symfonia op. 36 „Symfonia pieśni żałosnych” Henryka Mikołaja Góreckiego. Dzieło powstało pod wpływem słów wyrytych na ścianie więziennej celi w kwaterze Gestapo podczas II wojny światowej przez Helenę Błażusiak: ”Mamo, nie płacz, nie. Niebios Przeczysta Królowo, Ty zawsze wspieraj mnie. Zdrowaś Mario”.
W 1992 roku wydawnictwo Elektra Records opublikowało symfonię w wykonaniu London Sinfonietta i umieściło na amerykańskiej i brytyjskiej liście przebojów z muzyką poważną. Symfonia Góreckiego trafiła na czołowe miejsca, a płyta sprzedała się w ponad milionowym nakładzie.