Logo SKiE Liceum Ogólnokształcące nr 50 SKiE

Wydarzenia

DZIEŃ MUZYCZNY DLA LICEUM

Dodano: 13.06.2024

CENTRUM KULTURY - DZIEŃ MUZYCZNY

Gadanie do obrazu,

Obrazowanie gadania, 

Dźwięk / Słowo / Kompozycje / Improwizacje

 

UDZIAŁ BIORĄ:

Jarosław Kaczmarek, opowiadacz ( Grupa Studnia O.) – improwizacje tekstowe

Tadeusz Wielecki – kontrabas, kompozycje i improwizacje 

Ryszard Latecki – trąbka, małe instrumenty, improwizacje 

Rafał Ryterski – kompozycje, improwizacje 

Tadeusz Sudnik – instrumenty elektroniczne, improwizacje  

Jerzy Kornowicz – fortepian, improwizacje

Uczniowie Liceum Szkół Stowarzyszenia Kultury i Edukacji – kompozycje i improwizacje 

 

TEKSTY I KOMPOZYCJE:

Adam Mickiewicz – Pan Tadeusz

Partytury fotograficzne

Działania ad hoc

 

Jarosław Kaczmarek – warszawski opowiadacz historii. Współorganizuje projekty, których przedmiotem jest sztuka opowiadania historii. Opowiada także pieśnią, komponując muzykę do własnych tekstów. Gra na gitarze. Jest twórcą zespołów: Księżycowo i Buszmeni. Gościł na festiwalach Wędrowne spotkania z opowieścią, Zaczarowany Lublin, Festiwalu Opowiadaczy „Słowo Daję”. 

Jerzy Kornowicz  – kompozytor, pianista-improwizator, twórca wielu gatunków muzycznych. Jego utwory były wykonywane w kilkunastu krajach świata. Członek grupy muzycznych improwizatorów Kawalerowie Błotni, z którą koncertował w krajach Europy. Współtwórca i kurator Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY w Lublinie, dyrektor festiwalu Warszawska Jesień. Animator działań i inicjatyw na rzecz muzyki, edukacji i kreatywności. 

Ryszard Latecki – multiinstrumentalista, twórca wielu formacji muzycznych (m.in. Laterny), współtwórca grupy Kawalerowie Błotni. Jest aktywny szczególnie na scenach alternatywnych. Tworzy i wykonuje liczne muzyczne performance i instalacje. Jego dzieła to Klepsydra Dźwiękowa („przesypuje” się w niej dźwięk, a kolejne harmoniczne interwały odmierzają czas), Sejsmofon (drgania Ziemi transformowane są na muzyczną formę) oraz kompletnie nowa koncepcja tworzenia muzyki – Muzyka Rewersyjna (polega ona na odejmowaniu dźwięku – „ociosywaniu” hałasu tak, aby uzyskać muzyczną formę). Ryszard Latecki realizuje również autorski program warsztatów pt. Dźwiękowa Przestrzeń Niewerbalna, autorski program koncertowy Partytury Fotograficzne oraz aktywnie pracuje w Wytwórni Błękitu w podziemiach kamedulskich na warszawskich Bielanach. Nagrał i wydał (w wydawnictwie OBUH Records) kilka autorskich płyt. Jest wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej. 

Rafał Ryterski – kompozytor, improwizator, kształcił się jako pianista w szkołach muzycznych obu stopni. W 2017 roku ukończył kompozycję ze specjalnością multimedialną na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, następnie został studentem The Royal Academy of Music w Aarhus. Specjalista od niemożliwej muzyki elektronicznej. Występuje zarówno w klubach, jak i na festiwalach, nie stroni od instalacji. Współpracuje z wieloma twórczyniami teatralnymi. Zwycięzca 70. Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów w Wilnie w 2024 roku.

Tadeusz Sudnik - ​ kompozytor, improwizator, performer, reżyser dźwięku, twórca Studia Dźwięków Niemożliwych. Pracował w Studio Eksperymentalnym Polskiego Radia gdzie nagrywał muzykę elektroniczną, teatralną, filmową i baletową. Jednocześnie koncertował po całej Europie i nagrywał płyty z renomowanymi jazzowymi muzykami m.in.: zespół Freelectronic – Tomasza Stańko w latach 80-tych. Od wielu lat współpracuje z festiwalami Warszawska Jesień i Ad Libitum oraz z Polskim Towarzystwem Muzyki Współczesnej w Warszawie. Projektował dźwięk dla Double Opera HEARTPIECE wystawianej w galerii „The Kitchen” w Nowym Yorku. Członek grupy Kawalerowie błotni (od 2001) – wraz z Jerzym Kornowiczem, Mieczysławem Litwińskim, Ryszardem Lateckim, Krzysztofem Knittlem i Tadeuszem Wieleckim – łączącej tradycję free-jazzową z komponowaniem i działaniami intuicyjnymi w nietypowych miejscach: lasach, na łąkach. Tworzy multimedialne spektakle i jam session’s. Interesuje go granie na żywo na syntezatorach analogowych, grooveboxie i elektronicznych urządzeniach przekształcających, używa efektów dźwiękowych natury, to wszystko tworzy na scenie małe studio.

Tadeusz Wielecki  ( ur. 1954) – kompozytor i kontrabasista. Studiował w Warszawie, Berlinie Zachodnim i Fryburgu. Jako kontrabasista koncertował w wielu krajach Europy, a także w Azji i Stanach Zjednoczonych. Uprawia również muzykę improwizowaną, grając z zespołami Kawalerowie Błotni i Laterna. Jego utwory były wykonywane na czołowych festiwalach świata i otrzymały szereg nagród i wyróżnień. Zajmuje się także propagowaniem muzyki współczesnej i edukacją artystyczną, m.in. w Polskim Radio. W latach 1999-2016 Tadeusz Wielecki był dyrektorem festiwalu Warszawska Jesień. 

SZKOLNY PIKNIK 2024'

Dodano: 07.06.2024

To był niesamowity piknik! Serdecznie dziękujemy za liczne przybycie, za zaangażowanie, za inspirujące rozmowy, za radość, za wspólne spędzone chwile. Dziękujemy naszym Uczniom, Rodzicom i Przyjaciołom SKiE za kolejny niezapomniany rok, który spędziliśmy razem.

Ogromne podziekowania nalężą się także naszej dwójce Absolwentów: Jaśkowi Dąbrówce oraz Oli Kornowicz. Dziękujemy za Waszą wspaniałą aranżację utworów do tekstów Agnieszki Osieckiej. Niezwykle miło Was zobaczyć i usłyszeć!

DZIEŃ DZIECKA I WOLNA WSZECHNICA DLA KLAS 7-8 I LICEUM

Dodano: 04.06.2024

Kiedy Dzień Dziecka przypada w sobotę, tak jak to było w tym roku, to Uczniowie mogą spodziewać się tego, że świętować będziemy po weekendzie. W naszej szkole ten dzień obchodzimy szczególnie. Zamiast lekcji, Uczniowie klas 7-8 oraz licealiści uczestniczą w warsztatach przygotowanych specjalnie na ten dzień przez swoich nauczycieli. I tak, zrobili swoją pierwszą wspólną pizzę, nauczyli się wyplatać makramy, odkryli królewski Marymont, zatańczyli gorącą sambę oraz poznali zasady gry w golfa.
To był dzień pełen wrażeń, zabawy, wspólnie spędzonego czasu i przede wszystkich lepszego poznania swoich nauczyli, którzy z przyjemnością opowiedzieli o swoich zainteresowaniach i pasjach. 

 

WOLNA WSZECHNICA - Program zajęć dla uczniów:

godz. 9.15 - 10.45 - I tura zajęć

  • Kuchnia słonecznej Italii – prowadzenie Jolanta Siciak

  • Historia polskiego sportu, od 1918 roku do czasów współczesnych – prowadzenie Marcin Tomczak

  • Pieczemy ciasto z owocami – zajęcia praktyczne – prowadzenie Dagmara Cecot

  • „Żelazny Jan”, czyli czy baśnie tylko dla chłopców – prowadzenie Krzysztof Chlipalski

  • Projekcja filmu  „Lepieje, moskaliki, limeryki” - purnonsens w twórczości poważnych poetów polskich – prowadzenie Krzysztof Jarecki

  • Świat musicalu – zajęcia warsztatowe – prowadzenie Beata Chwedorzewska i Marta Kornowicz

  • Cebulowa teoria szczęścia. Mechanizmy obronne – złudzenia które pozwalają żyć? – prowadzenie Kinga Nowosielska

godz. 11.10 - 12.40 - II tura zajęć

  • Zajęcia taneczne: „FIESTA LATINA” - prowadzenie Yeni Lewandowska

  • Wiechu i gwarze warszawskiej, król Zygmunt i kolumna to tylko preteksty - prowadzenie Łukasz Pielasa

  • Śladami królowej Marysieńki - spacer po królewskim Marymoncie – prowadzenie Paweł Łukaszewicz 

  • Gra w golfa – prowadzenie Magdalena Szajner

  • Metoda makramy – prowadzenie Ewa Dratwa

  • Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną - prowadzenie Jacek Olszewski

 

Nie zabrakło oczywiście słodkiej niespodzianki, na którą wszyscy czekali - LODÓW! :)

MAJOWE CENTRUM KULTURY DLA LICEUM

Dodano: 21.05.2024

NIE MA NAS W DOMU
Sorry We Missed You
2019’

Maj to miesiąc ludzi pracy. Zobaczymy zatem film dwukrotnego zdobywcy Złotej Palmy, Kena Loacha.

Ricky i Abbie chcą dla siebie i swoich dzieci czegoś więcej. On jest w stanie poświęcić wszystko, żeby ich marzenie o własnym domu wreszcie się spełniło. Ma dosyć czekania, aż sprawy przyjmą lepszy obrót – stawia wszystko na jedną kartę i zaczyna pracę na własną rękę. Rzuca się w wir obowiązków, chcąc jak najszybciej osiągnąć swój cel. Ona, myśląc o przyszłości, nie chce stracić z oczu tego, co już mają: kochającej się rodziny i wzajemnego wsparcia. Wierzy, że goniąc za szczęściem, trzeba wiedzieć, kiedy się zatrzymać.

Kino Loacha pokazuje ciemną stronę kapitalizmu na przykładzie zwykłej, przeciętnej rodziny, która boryka się z problemami finansowymi. Prawdziwi ludzie i ich prawdziwe problemy.