Wydarzenia
WAPLEWO 2022
Dodano: 21.03.2022
Tegoroczna sesja naukowa w Waplewie odbyła się w dniach 14-18 marca 2022.
Humanistyczna sesja przygotowana jest dla wszystkich Uczniów naszego Liceum.
Jej tytuł: „MĘSKA RZECZ”.
Sesja miała charakter tematyczny – próbowaliśmy zmierzyć się z tematem wzorów osobowych męskości.
Co roku w Waplewie podejmujemy inny temat. Ostatnia nasza sesja odbyła się ze względu na pandemię w roku 2020, jej temat przewodnim była Samotność. Rok wcześniej towarzyszyło nam kino Andrzeja Wajdy. Jesienią ubiegłego roku w ramach wyjazdów jesiennych w Waplewie czekało na nas Kino lektur szkolnych.
Tym razem postanowiliśmy ponownie zająć się nie jednym artystą, ale jednym tematem.
Sesja była próbą podjęcia rozmowy o wzorcach męskości i siłą rzeczy również o wzorcach kobiecości. Nigdy nie chodziło nam o budowanie w Waplewie jednego wzorca – przeciwnie: nasze spotkania miały przede wszystkim charakter opisu czyli refleksji, skupienia nad tematem i raczej nauki poprzez zadawanie pytań niż poprzez formułowanie odpowiedzi.
„Męska rzecz” zatem to figury męskości, jakie można zobaczyć w kinie XX wieku. Szukając klisz – stereotypów chcemy sprawdzić, jak nasi uczniowie rozumieją tę figurę, na ile świadomi są jej rozległości i nieoczywistości.
Lata nauki szkolnej to okres buntu i budowania własnej tożsamości – to okres bardzo ważny i bardzo trudny.
Jak zawsze w czasie naszej pracy jesteśmy przekonaniu, że tylko poprzez otwartą rozmowę czyli właśnie refleksję udaje się w sposób świadomy budować własną tożsamość pozostając otwartym na inne modele czy wzory. Poprzez sztukę budujemy siebie – dorastając do sztuki przerastamy sami siebie.
CENTRUM KULTURY: ANDRZEJ ŻUŁAWSKI I JEGO FILMY
Dodano: 23.02.2022
CENTRUM KULTURY DLA LICEUM:
POKAZ DOKUMENTU "UCIECZKA NA SREBRNY GLOB" (reż. Kuba Mikurda)
"Na Srebrnym Globie" Andrzeja Żuławskiego mógł stać się jednym z najbardziej przełomowych filmów science-fiction w historii kina. Dlaczego zatem władze kinematografii PRL wstrzymały produkcję na dwa tygodnie przed końcem zdjęć?
Dokument Kuby Mikurdy prezentuje największą tajemnicę i niespełnione marzenie polskiego kina.
"BŁĘKITNA NUTA" (reż. Andrzej Żuławski)
Film opowiada o ostatnich 36 godzinach, jakie Fryderyk Chopin spędził z Sand tuż przed rozstaniem.
CENTRUM KULTURY DLA LO: POKAZ FILMU "POWIĘKSZENIE" ORAZ DYSKUSJA O FILMIE
Dodano: 18.01.2022
"Powiększenie" - film fabularny z 1966 w reżyserii Michelangelo Antonioniego należy niewątpliwie do najważniejszych dzieł lat sześćdziesiątych. Scenariusz został oparty na opowiadaniu Julio Cortázara „Babie lato” (Las babas del diablo).
56 lat od premiery światowej film nie traci na aktualności i zaliczany jest do klasyki kina.
W 1967 roku nominowany do Oscara w kategorii:
Najlepszy reżyser: Michelangelo Antonioni
Najlepsze oryginalne materiały do scenariusza i scenariusz: Edward Bond, Michelangelo Antonioni, Tonino Guerra
oraz do Złotych Globów dla Najlepszego zagranicznego filmu anglojęzycznego.
Zdobyte nagrody:
1967 rok - Złota Palma - Najlepszy film Michelangelo Antonioni
1967 rok - Amerykańskie Stowarzyszenie Krytyków Filmowych - Najlepszy film NSFC oraz Najlepszy reżyser Michelangelo Antonioni
STYCZNIOWE CENTRUM KULTURY DLA LICEUM
Dodano: 10.01.2022Styczeń to spotkanie z tańcem w filmie i tetrze.
„Mr. Gaga” to film dokumentalny z 2015 roku w reżyserii Tomera Heymanna. Film opowiada o historii genialnego choreografa, Ohada Naharina, który stworzył innowacyjny język ruchu, GaGa.
„Enter Achilles” to spektakl z 1995 roku stworzony przez słynny brytyjski zespół tańca współczesnego, DV8 Physical Theatre, wyreżyserowany przez Lloyda Newsona.
DV8, czyli Dance i Video 8 to londyńczycy łamiący bariery i kanony choreografii. Sięgają po rozmaite formy widowiska. Współpracują z artystami z różnych dziedzin sztuki. Ich twórczość przekazuje radykalne treści społeczne. Zespół próbuje zwracać się ku takim wartościom tańca, które umożliwiają szeroką i kompleksową dyskusję nad współczesnymi zagadnieniami.