Logo SKiE Liceum Ogólnokształcące nr 50 SKiE

Wydarzenia

CENTRUM KULTURY DLA IM, IIM, IIMM: SPOTKANIE Z ADAMEM STRUGIEM

Dodano: 22.04.2021

CENTRUM KULTURY DLA LO:  IM, IIM i IIMM

Podczas dzisiejszego Centrum Kultury mieliśmy przyjemność rozmawiać online z Adamem Strugiem - śpiewakiem, instrumentalistą, autorem piosenek, poetą, kompozytorem muzyki teatralnej i filmowej, scenarzystą filmów dokumentalnych, etnomuzykologiem, popularyzatorem muzyki tradycyjnej, pomysłodawcą zespołu śpiewaczego „Monodia Polska”, praktykującego polskie pieśni przekazywane w tradycji ustnej.

Panie Adamie, dziękujemy za spotkanie, które było dla nas niezwykle rozwijające! 

CENTRUM KULTURY DLA LO: SPOTKANIE Z JANEM BOKSZCZANINEM

Dodano: 13.04.2021

Gościem dzisiejszego Centrum Kultury dla  LO: IM, IIM i IIMM był Jan Bokszczanin - wybitny organista, pedagog i organizator wydarzeń muzycznych. 

Jan Bokszczanin koncertował na całym świecie, grał na najsłynniejszych instrumentach w tym w Katedrze Notre Dame de Paris, Katedrze we Freiburgu, Brugii, Dallas, Los Angeles. 

Nagrał ponad 20 płyt CD z muzyką organową. 

Wielu współczesnych kompozytorów pisało dla Niego swoje utwory m.in. Marian Sawa, Krzesimir Dębski, Adam Sławiński.

Specjalnie dla nas zaprezentował organy Katedry Praskiej: zdradził tajemnice budowy instrumentu oraz jego możliwości brzmieniowe w utworach różnych epok muzycznych.

Spotkanie odbyło się online na żywo z Katedrą Praską. 

CENTRUM KULTURY DLA KLAS 7-8 ORAZ LICEUM: KOLĘDY I KOLĘDOWANIE OD STAROŻYTNEGO RZYMU DO DZISIAJ

Dodano: 09.12.2020

CENTRUM KULTURY DLA KLAS 7-8 ORAZ LICEUM: 
KOLĘDY I KOLĘDOWANIE OD STAROŻYTNEGO RZYMU DO DZISIAJ

wykład-opowieść, ikonografia, przykłady dźwiękowe i filmowe, muzyka na żywo

Gośćmi spotkania online byli: 

Remek Mazur-Hanaj - antropolog kultury, muzyk, publicysta i współpracownik Polskiego Radia (Dwójka); ma za sobą 20 lat badań terenowych we wsiach Polski centralnej i wschodniej, gra muzykę tradycyjną oraz tworzy autorską muzykę w większym lub mniejszym związku z tradycją (Bractwo Ubogich, Dom Tańca, Wędrowiec, Księżyc, twórczość solowa), prowadzi mini-label płytowy "In Crudo" (tzn. "na surowo"), w którym wydaje CD głównie z nagraniami archiwalnymi wsi polskiej, a także folkiem

Agata Harz - śpiewaczka o wielokulturowych korzeniach, śpiewa zarówno emisją klasyczną jak i głosem naturalnym (czasem zwanym "białym"), wykonuje muzykę tradycyjną głównie polską (także litewską, białoruską, ukraińską, bułgarską i serbską),  w grupie Wędrowiec i Księżyc śpiewa muzykę autorską, współpracowała z kompozytorami współczesnymi (Arturas Bumsteinas, Rolly Porter, Tim Hecker), wykonywała także muzykę dawną; eksperymentuje z głosem, pracując z tzw. rozszerzonymi technikami wokalnymi

CENTRUM KULTURY: SYLWETKA I MYŚLI ZYGMUNTA FREUDA

Dodano: 12.11.2020

12 listopada 2020 - Centrum Kultury poświęcone sylwetce i myśli Zygmunta Freuda.

To jeden z najbardziej wpływowych myślicieli przełomu XIX i XX wieku. Twórca psychoanalizy. Nazywany jest (obok Karla Marx'a i Friedricha Nietzschego) „mistrzem podejrzeń”.

Jest to też jeden z najważniejszych myślicieli dla Marii Janion, której ścieżkami będziemy się w tym roku poruszać. 

Janion uważa, że Freud jest spadkobiercą myśli romantycznej. W jej przekonaniu jego pisma to łącznik między romantyzmem a sztuką współczesną (szczególnie tą spod znaku surrealizmu czy niemieckiego ekspresjonizmu).

Na najbliższym spotkaniu porozmawiamy o wizjach Freuda, jego rozumieniu człowieka. Będziemy chcieli zapytać, na czym polega szczególny przełom, za którego ojca właśnie Freuda się uważa – przełom polegający na zerwaniu z dotychczasowym racjonalnym rozumieniem człowieka jako homo sapiens czy homo animal rationale.

Dla nas w dużej mierze myśl Freuda to myśl ważna w odniesieniu do sztuki (literatury, malarstwa, muzyki…). Mimo więc, że poglądy Freuda wywodziły się z praktyki lekarza (psychologa – psychoanalityka) to dużą część naszego spotkania chcielibyśmy odnieść właśnie do sztuki, to znaczy zapytać, jak sam Freud rozumiał sztukę i jak sztuka po Fredzie rozumie sama siebie.
Temu służy zamieszczany tu fragment będący interpretacją Szekspirowskiego Hamleta.

Naszą książką przewodnią („książką zbójecką”) jest w tym roku rozprawa Marii Janion "Romantyzm, rewolucja, marksizm".