Wydarzenia
LISTOPADOWE CENTRUM KULTURY DLA LICEUM: JAK SŁUCHAĆ MUZYKI WSPÓŁCZESNEJ?
Dodano: 15.11.2022Listopadowe Centrum Kultury dla Liceum to spotkanie z muzyką i Jerzym Kornowiczem, kompozytorem, pianistą, animatorem kultury muzycznej, wykładowcą, dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2014) oraz Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2016).
Jerzy Kornowicz Studiował kompozycję u Tadeusza Bairda i Mariana Borkowskiego w Akademii Muzycznej w Warszawie oraz u Louisa Andriessena w Konserwatorium Królewskim w Hadze.
Jego utwory prezentowane były na Warszawskiej Jesieni, Światowych Dniach Muzyki, Radiowym Festiwalu BBC,
festiwalach w Middelburgu, Cheltenham, Paryżu, Lille, Bukareszcie, Mińsku, Kijowie, Odense, Nowym Jorku i Tokio.
Obok pracy twórczej Jerzy Kornowicz prowadzi szeroką działalność społeczną i organizatorską. Był przewodniczącym Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich (1988-90), członkiem Zarządu Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej (1989-92 i 2002-07). W latach 2003-2015 był prezesem Związku Kompozytorów Polskich.
Brał udział w powołaniu Europejskiego Forum Kompozytorów w Wiedniu oraz Europejskiego Porozumienia Kompozytorów i Autorów w Brukseli. Był jurorem w konkursach kompozytorskich im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, im. Karola Szymanowskiego w Warszawie i im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach.
Wykładał na Uniwersytecie im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, a gościnnie na wielu uczelniach polskich i zagranicznych. Jest projektodawcą „Akademii dźwięku” – serii koncertów muzyki współczesnej prezentowanych w warszawskich szkołach.
Od 1994 roku zajmuje się animacją muzyczną w szkołach Stowarzyszenia Kultury i Edukacji w ramach projektu Centrum Kultury.
W latach 2003-2015 prezes Związku Kompozytorów Polskich. W 2008 otrzymał Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS za zasługi w dziedzinie promocji muzyki polskiej.
Na spotkaniu mieliśmy okazję poznać twórczość naszego Gościa - muzykę skomponowaną do spektakli teatralnych, filmów oraz songów i piosenek.
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI ŁĄCZY POKOLENIA
Dodano: 10.11.2022Na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości, punktualnie o godzinie 11:11 Uczniowie Szkoły Podstawowej oraz Licem odśpiewali wspólnie Hymn Polski.
Mazurek Dąbrowskiego – polska pieśń patriotyczna z 1797 roku, od 26 lutego 1927 roku oficjalny hymn państwowy Rzeczypospolitej Polskiej.
WOLONTARIAT SKiE - ZAPAL ŚWIECZKĘ NA ZAPOMNIANYM GROBIE
Dodano: 03.11.2022Grupa Wolontariuszy SKiE za zebrane pieniądze ze sprzedaży domowych wypieków zakupiła znicze, które postawiła na zapomnianych grobach na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
3 listopada, po Dniu Wszystkich Świętych, zapomniane, zarośnięte i nieuprzątnięte groby są najbardziej widoczne. Każdy grób kryje swoją historię, ludzki dramat, trudne chwile, rozstania…
Symboliczny znicz postawiony na grobach, których nikt dawno nie odwiedził, niech będzie spokojem dla dusz zmarłych.
Śpieszmy się
Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą
zostaną po nich buty i telefon głuchy
tylko co nieważne jak krowa się wlecze
najważniejsze tak prędkie że nagle się staje
potem cisza normalna więc całkiem nieznośna
jak czystość urodzona najprościej z rozpaczy
kiedy myślimy o kimś zostając bez niego
Nie bądź pewny że czas masz bo pewność niepewna
zabiera nam wrażliwość tak jak każde szczęście
przychodzi jednocześnie jak patos i humor
jak dwie namiętności wciąż słabsze od jednej
tak szybko stąd odchodzą jak drozd milkną w lipcu
jak dźwięk trochę niezgrabny lub jak suchy ukłon
żeby widzieć naprawdę zamykają oczy
chociaż większym ryzykiem rodzić się niż umrzeć
kochamy wciąż za mało i stale za późno
Nie pisz o tym zbyt często lecz pisz raz na zawsze
a będziesz tak jak delfin łagodny i mocny
Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą
i ci co nie odchodzą nie zawsze powrócą
i nigdy nie wiadomo mówiąc o miłości
czy pierwsza jest ostatnią czy ostatnia pierwszą
ks. Jan Twardowski
PAŹDZIERNIKOWE CENTRUM KULTURY DLA LICEUM: ARTYSTYCZNY FILM ANIMOWANY
Dodano: 25.10.2022„ZABIJ TO I WYJEDŹ Z TEGO MIASTA” (2019’)
scenariusz i reżyseria: Mariusz Wilczyński
muzyka: Tadeusz Nalepa
Autobiograficzna impresja, reminiscencja obrazów z dzieciństwa, w której odżywa wspomnienie nieżyjących rodziców i rodzinnego miasta Łodzi.
Film zdobył 17 nagród, w tym 4 Orły w kategorii: Najlepszy film, muzyka, scenariusz, dźwięk oraz Złote Lwy za Najlepszy Film dla Mariusza Wilczyńskiego.
„ŁAGODNA” (1985’)
scenariusz i reżyseria: Piotr Dumała
Film animowany oparty na opowiadaniu Fiodora Dostojewskiego pod tym samym tytułem. Tworząc filmową wersję, Dumała opracował technikę animowania na pomalowanych na czarno płytach gipsowych.