Wydarzenia
CENTRUM KULTURY - DZIEŃ MUZYCZNY
Dodano: 14.06.2023CENTRUM KULTURY - DZIEŃ MUZYCZNY
Łapanie dźwięku za słowo
Kompozycje / improwizacje
UDZIAŁ BIORĄ:
Jarosław Kaczmarek, opowiadacz ( Grupa Studnia O.) – improwizacje tekstowe
Tadeusz Wielecki – kontrabas, kompozycje i improwizacje
Aleksandra Kornowicz – skrzypce
Szymon Drabiński – fortepian
Jerzy Kornowicz – fortepian, kompozycje i improwizacje
Uczniowie Liceum Stowarzyszenia Kultury i Edukacji – improwizacje
TEKSTY I KOMPOZYCJE:
Mitologia
Karol Szymanowski
Aleksander Tansman
Witold Lutosławski
Leszek Kołakowski
Jarosław Kaczmarek
Tadeusz Wielecki
Jerzy Kornowicz
Uczniowie Liceum Szkół Stowarzyszenia Kultury i Edukacji !!!
***
Karol Szymanowski
(1882-1937) - jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskich i światowych XX wieku. Estetycznie związany z ekspresjonizmem, a potem z folkloryzmem, uznawany jest za „ojca” modernizmu w Polsce. Na jego twórczość oddziałała kultura starożytnej Grecji i muzyka polskich Górali. Zamieszkiwał m.in. w Zakopanem w willi Atma.
Aleksander Tansman
(1897 - 1986) – polski kompozytor, pianista-wirtuoz i dyrygent żydowskiego pochodzenia osiadły w Paryżu. Niechętnie przyjmowany w Polsce wyjechał do Paryża, potem do USA, aby w końcu osiąść w Paryżu. Wszędzie był już przyjmowany z entuzjazmem. Ciekawostką jest fakt, że jest pierwszym Polakiem nominowanym do Oscara za muzykę filmową.
Witold Lutosławski
(1913-1994) – polski kompozytor i dyrygent, jeden z najwybitniejszych kompozytorów świata 2 połowy XX i w. Wypracował język muzyczny zwany aleatoryzmem kontrolowanym, który był inspiracją dla kilku pokoleń kompozytorów z całego świata. Był jedną z najważniejszych postaci związanych z Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień.
Leszek Kołakowski
(1927-2009) - polski filozof zajmujący się głównie historią filozofii, historią idei oraz filozofią religii; eseista, publicysta i prozaik. Za zbyt radykalną krytykę władz i odchodzenie w nauczaniu studentów od oficjalnego kanonu marksizmu w października 1966 wydalono go z partii. W jego obronie wysłano do KC list sygnowany przez piętnastu literatów i intelektualistów. W 1968, za udział w wydarzeniach marcowych, odebrano mu prawo wykładania i publikowania, co zmusiło go do emigracji. Osiadł ostatecznie do Anglii, gdzie wykładał na Uniwersytecie w Oksfordzie.
Jarosław Kaczmarek
warszawski opowiadacz historii. Współorganizuje projekty, których przedmiotem jest sztuka opowiadania historii. Opowiada także pieśnią, komponując muzykę do własnych tekstów. Gra na gitarze. Jest twórcą zespołów: Księżycowo i Buszmeni. Gościł na festiwalach Wędrowne spotkania z opowieścią, Zaczarowany Lublin, Festiwalu Opowiadaczy „Słowo Daję”.
Tadeusz Wielecki
(ur. 1954) – kompozytor i kontrabasista. Studiował w Warszawie, Berlinie Zachodnim i Fryburgu. Jako kontrabasista koncertował w wielu krajach Europy, a także w Azji i Stanach Zjednoczonych. Uprawia również muzykę improwizowaną, grając z zespołami Kawalerowie Błotni i Laterna. Jego utwory były wykonywane na czołowych festiwalach świata i otrzymały szereg nagród i wyróżnień. Zajmuje się także propagowaniem muzyki współczesnej i edukacją artystyczną, m.in. w Polskim Radio. W latach 1999-2016 Tadeusz Wielecki był dyrektorem festiwalu Warszawska Jesień.
Jerzy Kornowicz
(ur. 1959) – kompozytor, pianista-improwizator, twórca wielu gatunków muzycznych. Jego utwory były wykonywane w kilkunastu krajach świata. Członek grupy muzycznych improwizatorów Kawalerowie Błotni, z którą koncertował w krajach Europy. Współtwórca i kurator Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY w Lublinie, dyrektor festiwalu Warszawska Jesień. Animator działań i inicjatyw na rzecz muzyki, edukacji i kreatywności.
WOLNA WSZECHNICA - DZIEŃ DZIECKA NA KOLEKTORSKIEJ
Dodano: 01.06.2023Dzisiejszy Dzień Dziecka świętowali na całego! Zamiast lekcji uczniowie klas 7-8 oraz liceum mieli za zadanie wybrać warsztaty, w których chcą uczestniczyć. Specjalnie na dzisiejsze spotkanie nauczyciele przygotowali zagadnienia dotyczącego ich zainteresowań i hobby.
Mogliśmy nauczyć się szydełkować, wspiąć się na K2, poznać zasady savoir vivre oraz historię pierwszego polskiego festiwalu rockowego, a także zatańczyć gorącą sambę.
Nie zabrakło również słodkiej niespodzianki - lodów!
Wszystkim naszych uczniom z klas 7-8 oraz licealistom
życzymy uśmiechu, radości i spełnienia marzeń!
„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”
Janusz Korczak
MAJOWE CENTRUM KULTURY DLA LICEUM
Dodano: 16.05.2023W tym roku mija 60 lat od premiery od premiery filmu „OSIEM I PÓŁ” Federico Felliniego.
8½ (wł. Otto e mezzo) – włoski film psychologiczny z 1963 w reżyserii Federica Felliniego, z Marcellem Mastroiannim w roli głównej. Uznawany za jeden z najlepszych, najbardziej inspirujących i wpływowych filmów w historii kina europejskiego i światowego.
Tytuł nawiązuje do faktu, że jest to „ósmy i pół” film Felliniego. Twórca poprzednio wyreżyserował sześć filmów pełnometrażowych, dwa krótkometrażowe oraz pół filmu we współpracy z Albertem Lattuadą; ostatnie trzy wymienione produkcje liczone są „po pół”.
Film opowiada o reżyserze w średnim wieku, który przeżywa kryzys twórczy. W swojej wizualnej cyrkowo-filozoficznej formie, film zawiera nieskończoną głębię odniesień. Rzeczywistość miesza się z marzeniami a przeszłość z wizją kolejnego filmu.
Film zdobył dwa Oscary: za najlepszy film nieanglojęzyczny oraz za najlepsze kostiumy.
Z ciekawostek, historia opowiedziana w "Osiem i pół" była inspiracją dla wystawianego na Broadwayu musicalu "Dziewięć", który w 1982 roku zdobył prestiżową Nagrodę Tony.
Reżyser Federico Fellini umieścił sobie przy kamerze napis motywujący: "Pamiętaj, że to komedia".
EGZAMINY MATURALNE 2023'
Dodano: 04.05.2023Ruszyła MATURA 2023!
Obowiązkowo każdy maturzysta musi przystąpić do egzaminu pisemnego z języka polskiego, języka obcego nowożytnego i matematyki oraz do matur ustnych z języka polskiego, obcego nowożytnego, a także przystąpić do egzaminu z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym lub dwujęzycznym.
Maturzyści mogą przystąpić maksymalnie do sześciu egzaminów z przedmiotów dodatkowych (w tym jeden obowiązkowy).
- język polski na poziomie podstawowym
- matematyka na poziomie podstawowym
- wybrany język obcy na poziomie podstawowym
- wybrany przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym
Dodatkowo każdy maturzysta musi przystąpić do dwóch egzaminów ustnych:
- z języka polskiego bez określania poziomu
- z wybranego języka obcego bez określania poziomu
W tym roku egzaminy odbędą się w terminie 4 - 23 maja (pisemne oraz ustne).
Według obowiązującego harmonogramu matury 2023 przedstawionego przez CKE egzaminy odbędą się:
4 maja - język polski (poziom podstawowy), godz. 9:00
5 maja - język angielski (poziom podstawowy), godz. 9:00
Język francuski (poziom podstawowy), godz. 14:00
Język hiszpański (poziom podstawowy), godz. 14:00
Język niemiecki (poziom podstawowy), godz. 14:00
Język rosyjski (poziom podstawowy), godz. 14:00
Język włoski (poziom podstawowy), godz. 14:00
8 maja - matematyka (poziom podstawowy), godz. 9:00
Od 9 maja będą trwały egzaminy na poziomie rozszerzonym. Od 10 maja zostaną wyznaczone terminy egzaminów ustnych.
Warunkiem zdania matury 2023 w przypadku egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym i ustnych maturzyści muszą uzyskać minimum 30 procent punktów.
Wyjątkiem jest egzamin maturalny z wybranego przedmiotu dodatkowego. W tym przypadku nie określono progu zdawalności. Wystarczy zatem przystąpić do egzaminu, by został on uznany za zaliczony.
7 lipca Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosi wyniki tegorocznych matur.
Sesja egzaminów poprawkowych odbędzie się 21-22 sierpnia.
21 sierpnia - poprawkowe egzaminy ustne, 22 sierpnia - egzaminy pisemne.
Wyniki egzaminów poprawkowych maturzyści poznają 8 września.
TRZYMAMY MOCNO KCIUKI ZA NASZYCH MATURZYSTÓW!!!