Logo SKiE Liceum Ogólnokształcące nr 50 SKiE

Wydarzenia: Czerwiec 2024r

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2023/2024 DLA LICEUM

Dodano: 20.06.2024

Uroczystość rozpoczęła się występem klasy I LO, która zaśpiewała utwór Marka Grechuty „Niechaj mnie Zośka o wiersze nie prosi”. 

Następnie klasa II LO z wielkim zaangażowaniem wykonała utwór „Padam, padam” ikony francuskiej piosenki, Édith Piaf. 

Na zakończenie wszyscy uczniowie oraz nauczyciele wspólnie odśpiewali jedną z pieśni „Carmina Burana” Carla Orffa.

Zakończenie roku szkolnego w liceum to wyjątkowy moment, pełen emocji i refleksji. To czas, kiedy uczniowie żegnają się z klasą i nauczycielami, kończąc kolejny etap swojej edukacji. 

To również okazja do podsumowania osiągnięć i wspomnień z minionego roku. Patrzymy wstecz i oceniamy swoje postępy. To dzięki swojej ciężkiej pracy, determinacji i wsparciu nauczycieli, jesteście teraz gotowi na kolejne wyzwania.

Tak więc, zakończenie roku szkolnego to nie tylko koniec pewnego etapu, ale również początek nowej drogi.
Niech ten moment będzie dla nas wszystkich inspiracją do dalszego rozwoju i osiągania sukcesów. 

Życzymy udanych wakacji i nie myślenia już o szkole. Widzimy się we wrześniu!

DZIEŃ MUZYCZNY DLA LICEUM

Dodano: 13.06.2024

CENTRUM KULTURY - DZIEŃ MUZYCZNY

Gadanie do obrazu,

Obrazowanie gadania, 

Dźwięk / Słowo / Kompozycje / Improwizacje

 

UDZIAŁ BIORĄ:

Jarosław Kaczmarek, opowiadacz ( Grupa Studnia O.) – improwizacje tekstowe

Tadeusz Wielecki – kontrabas, kompozycje i improwizacje 

Ryszard Latecki – trąbka, małe instrumenty, improwizacje 

Rafał Ryterski – kompozycje, improwizacje 

Tadeusz Sudnik – instrumenty elektroniczne, improwizacje  

Jerzy Kornowicz – fortepian, improwizacje

Uczniowie Liceum Szkół Stowarzyszenia Kultury i Edukacji – kompozycje i improwizacje 

 

TEKSTY I KOMPOZYCJE:

Adam Mickiewicz – Pan Tadeusz

Partytury fotograficzne

Działania ad hoc

 

Jarosław Kaczmarek – warszawski opowiadacz historii. Współorganizuje projekty, których przedmiotem jest sztuka opowiadania historii. Opowiada także pieśnią, komponując muzykę do własnych tekstów. Gra na gitarze. Jest twórcą zespołów: Księżycowo i Buszmeni. Gościł na festiwalach Wędrowne spotkania z opowieścią, Zaczarowany Lublin, Festiwalu Opowiadaczy „Słowo Daję”. 

Jerzy Kornowicz  – kompozytor, pianista-improwizator, twórca wielu gatunków muzycznych. Jego utwory były wykonywane w kilkunastu krajach świata. Członek grupy muzycznych improwizatorów Kawalerowie Błotni, z którą koncertował w krajach Europy. Współtwórca i kurator Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY w Lublinie, dyrektor festiwalu Warszawska Jesień. Animator działań i inicjatyw na rzecz muzyki, edukacji i kreatywności. 

Ryszard Latecki – multiinstrumentalista, twórca wielu formacji muzycznych (m.in. Laterny), współtwórca grupy Kawalerowie Błotni. Jest aktywny szczególnie na scenach alternatywnych. Tworzy i wykonuje liczne muzyczne performance i instalacje. Jego dzieła to Klepsydra Dźwiękowa („przesypuje” się w niej dźwięk, a kolejne harmoniczne interwały odmierzają czas), Sejsmofon (drgania Ziemi transformowane są na muzyczną formę) oraz kompletnie nowa koncepcja tworzenia muzyki – Muzyka Rewersyjna (polega ona na odejmowaniu dźwięku – „ociosywaniu” hałasu tak, aby uzyskać muzyczną formę). Ryszard Latecki realizuje również autorski program warsztatów pt. Dźwiękowa Przestrzeń Niewerbalna, autorski program koncertowy Partytury Fotograficzne oraz aktywnie pracuje w Wytwórni Błękitu w podziemiach kamedulskich na warszawskich Bielanach. Nagrał i wydał (w wydawnictwie OBUH Records) kilka autorskich płyt. Jest wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej. 

Rafał Ryterski – kompozytor, improwizator, kształcił się jako pianista w szkołach muzycznych obu stopni. W 2017 roku ukończył kompozycję ze specjalnością multimedialną na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, następnie został studentem The Royal Academy of Music w Aarhus. Specjalista od niemożliwej muzyki elektronicznej. Występuje zarówno w klubach, jak i na festiwalach, nie stroni od instalacji. Współpracuje z wieloma twórczyniami teatralnymi. Zwycięzca 70. Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów w Wilnie w 2024 roku.

Tadeusz Sudnik - ​ kompozytor, improwizator, performer, reżyser dźwięku, twórca Studia Dźwięków Niemożliwych. Pracował w Studio Eksperymentalnym Polskiego Radia gdzie nagrywał muzykę elektroniczną, teatralną, filmową i baletową. Jednocześnie koncertował po całej Europie i nagrywał płyty z renomowanymi jazzowymi muzykami m.in.: zespół Freelectronic – Tomasza Stańko w latach 80-tych. Od wielu lat współpracuje z festiwalami Warszawska Jesień i Ad Libitum oraz z Polskim Towarzystwem Muzyki Współczesnej w Warszawie. Projektował dźwięk dla Double Opera HEARTPIECE wystawianej w galerii „The Kitchen” w Nowym Yorku. Członek grupy Kawalerowie błotni (od 2001) – wraz z Jerzym Kornowiczem, Mieczysławem Litwińskim, Ryszardem Lateckim, Krzysztofem Knittlem i Tadeuszem Wieleckim – łączącej tradycję free-jazzową z komponowaniem i działaniami intuicyjnymi w nietypowych miejscach: lasach, na łąkach. Tworzy multimedialne spektakle i jam session’s. Interesuje go granie na żywo na syntezatorach analogowych, grooveboxie i elektronicznych urządzeniach przekształcających, używa efektów dźwiękowych natury, to wszystko tworzy na scenie małe studio.

Tadeusz Wielecki  ( ur. 1954) – kompozytor i kontrabasista. Studiował w Warszawie, Berlinie Zachodnim i Fryburgu. Jako kontrabasista koncertował w wielu krajach Europy, a także w Azji i Stanach Zjednoczonych. Uprawia również muzykę improwizowaną, grając z zespołami Kawalerowie Błotni i Laterna. Jego utwory były wykonywane na czołowych festiwalach świata i otrzymały szereg nagród i wyróżnień. Zajmuje się także propagowaniem muzyki współczesnej i edukacją artystyczną, m.in. w Polskim Radio. W latach 1999-2016 Tadeusz Wielecki był dyrektorem festiwalu Warszawska Jesień. 

SZKOLNY PIKNIK 2024'

Dodano: 07.06.2024

To był niesamowity piknik! Serdecznie dziękujemy za liczne przybycie, za zaangażowanie, za inspirujące rozmowy, za radość, za wspólne spędzone chwile. Dziękujemy naszym Uczniom, Rodzicom i Przyjaciołom SKiE za kolejny niezapomniany rok, który spędziliśmy razem.

Ogromne podziekowania nalężą się także naszej dwójce Absolwentów: Jaśkowi Dąbrówce oraz Oli Kornowicz. Dziękujemy za Waszą wspaniałą aranżację utworów do tekstów Agnieszki Osieckiej. Niezwykle miło Was zobaczyć i usłyszeć!

DZIEŃ DZIECKA I WOLNA WSZECHNICA DLA KLAS 7-8 I LICEUM

Dodano: 04.06.2024

Kiedy Dzień Dziecka przypada w sobotę, tak jak to było w tym roku, to Uczniowie mogą spodziewać się tego, że świętować będziemy po weekendzie. W naszej szkole ten dzień obchodzimy szczególnie. Zamiast lekcji, Uczniowie klas 7-8 oraz licealiści uczestniczą w warsztatach przygotowanych specjalnie na ten dzień przez swoich nauczycieli. I tak, zrobili swoją pierwszą wspólną pizzę, nauczyli się wyplatać makramy, odkryli królewski Marymont, zatańczyli gorącą sambę oraz poznali zasady gry w golfa.
To był dzień pełen wrażeń, zabawy, wspólnie spędzonego czasu i przede wszystkich lepszego poznania swoich nauczyli, którzy z przyjemnością opowiedzieli o swoich zainteresowaniach i pasjach. 

 

WOLNA WSZECHNICA - Program zajęć dla uczniów:

godz. 9.15 - 10.45 - I tura zajęć

  • Kuchnia słonecznej Italii – prowadzenie Jolanta Siciak

  • Historia polskiego sportu, od 1918 roku do czasów współczesnych – prowadzenie Marcin Tomczak

  • Pieczemy ciasto z owocami – zajęcia praktyczne – prowadzenie Dagmara Cecot

  • „Żelazny Jan”, czyli czy baśnie tylko dla chłopców – prowadzenie Krzysztof Chlipalski

  • Projekcja filmu  „Lepieje, moskaliki, limeryki” - purnonsens w twórczości poważnych poetów polskich – prowadzenie Krzysztof Jarecki

  • Świat musicalu – zajęcia warsztatowe – prowadzenie Beata Chwedorzewska i Marta Kornowicz

  • Cebulowa teoria szczęścia. Mechanizmy obronne – złudzenia które pozwalają żyć? – prowadzenie Kinga Nowosielska

godz. 11.10 - 12.40 - II tura zajęć

  • Zajęcia taneczne: „FIESTA LATINA” - prowadzenie Yeni Lewandowska

  • Wiechu i gwarze warszawskiej, król Zygmunt i kolumna to tylko preteksty - prowadzenie Łukasz Pielasa

  • Śladami królowej Marysieńki - spacer po królewskim Marymoncie – prowadzenie Paweł Łukaszewicz 

  • Gra w golfa – prowadzenie Magdalena Szajner

  • Metoda makramy – prowadzenie Ewa Dratwa

  • Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną - prowadzenie Jacek Olszewski

 

Nie zabrakło oczywiście słodkiej niespodzianki, na którą wszyscy czekali - LODÓW! :)