Logo SKiE Liceum Ogólnokształcące nr 50 SKiE

Wydarzenia: Kwiecień 2024r

ZAKOŃCZE ROKU SZKOLNEGO TEGOROCZNYCH MATURZYSTÓW

Dodano: 27.04.2024

Minęły cztery lata naszej wspólnej drogi. To nie był łatwy czas. Dwa lata pandemii i nauki zdalnej, potem trudny powrót do szkoły i innej rzeczywistości. Nie każdemu, po takim czasie bycia ze sobą w relacji online łatwo było nawiązać relacje i przyjaźnie w szkole. Kolejne lata pokazały, że zżyliście się ze sobą, do klasy doszły nowe osoby, które świetnie się odnalazły.

Dziękujemy, że przez te cztery lata nam zaufaliście i pozwoliliście się prowadzić. Ideą naszej szkoły nie jest „wyścig szczurów”, ale pokazanie Wam świata sztuki i kultury, otwarcia Wam głów, nauczenia innego patrzenia na świat. Dzisiaj, po tych 4 latach mamy wrażenie, że nam się udało. 

Nie bójcie się spełniać marzenia, poznawać świata, zadawać pytania i płynąć pod prąd. Przed Wami całe życie! Czerpcie z niego pełnymi garściami i bądźcie szczęśliwi!

KWIETNIOWE CENTRUM KULTURY DLA LICEUM

Dodano: 25.04.2024

"STREFA INTERESÓW"
The Zone of Interest/ 2023
scenariusz i reżyseria: Jonathan Glazer

W „Strefie interesów” brytyjski reżyser Jonathan Glazer przygląda się domowej idylli w czasach nazistowskich Niemiec. Rudolf (Christian Friedel) wraz z żoną Hedwigą (Sandra Hüller) oraz czwórką dzieci i psem mieszkają w przestronnym, pedantycznie czystym domu z wypielęgnowanym ogrodem i szklarnią. Celebrują rodzinne obiady, marzą o wakacjach w ukochanych Włoszech. W weekendy lubią popływać kajakami lub pospacerować po lesie z przyjaciółmi. Jednak zza ścian ich domu często dobiegają niepokojące odgłosy, a czasem rozpaczliwe krzyki, ponieważ Rudolf Höss jest komendantem obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. 

„Strefa interesów” to porażające studium banalności zła, w którym nigdy nie jesteśmy świadkami ludobójstwa ani obozowej rzeczywistości. Wszystko, co brutalne, od czego chce się odwrócić wzrok, zostaje wypchnięte poza dom Rudolfa i Hedwigi, hermetycznie zamknięte poza ich codziennym życiem. Rodzinną sielankę tylko od czasu do czasu zakłóca dym z pobliskich kominów obozu. Czy można urządzić sobie sterylny raj w cieniu cudzego piekła, tak aby jego ślady nie przeniknęły do świadomości i sumienia? To głęboko wstrząsające, otwierające oczy dzieło, które wychodzi poza ramy filmu.

Film Jonathana Glazera jest polską koprodukcją, za którą – po stronie polskiej – odpowiadała Ewa Puszczyńska, producentka „Idy” i „Zimnej wojny”. Film w całości zrealizowany w Polsce. Nagrodzony Grand Prix na festiwalu w Cannes oraz zdobywca Oscara w kategorii Najlepszy dźwięk i Najlepszy Film Międzynarodowy. Autorem zdjęć jest nominowany do Oscara Łukasz Żal („Zimna wojna”, „Ida”).