Wydarzenia: Marzec 2024r
MARCOWE CENTRUM KULTURY DLA LICEUM
Dodano: 26.03.2024Dzisiejsze spotkanie składało się z dwóch części tematycznych. W pierwszej, którą poprowadziła pani Beata Chwedorzewska obejrzeliśmy dwie interpretacja znanego baletu „Święto wiosny”.
Pierwszy spektakl był rekonstrukcją baletu z choreografią Wacława Niżyńskiego z 1913 roku do libretta Igora Strawińskiego i Nikołaja Roericha w wykonaniu Baletu i Orkiestry Teatru Maryjskiego w Petersburgu. Balet zarejestrowany został w czerwcu, 2008 roku.
Druga interpretacja „Święta wiosny” („Le Sacre du printemps”) w choreografii Piny Bausch, wybitnej niemieckiej tancerki oraz choreografki tańca współczesnego.
Po pokazie dyskusję poprowadził pan Krzysztof Chlipalski o tym co łączyło, a co różniło oby spektakle i jakie wywołało w nas emocje.
W drugiej część Centrum Kultury obejrzeliśmy zarejestrowany koncert w zakopiańskim kościele, III Symfonia op. 36 „Symfonia pieśni żałosnych” Henryka Mikołaja Góreckiego. Dzieło powstało pod wpływem słów wyrytych na ścianie więziennej celi w kwaterze Gestapo podczas II wojny światowej przez Helenę Błażusiak: ”Mamo, nie płacz, nie. Niebios Przeczysta Królowo, Ty zawsze wspieraj mnie. Zdrowaś Mario”.
W 1992 roku wydawnictwo Elektra Records opublikowało symfonię w wykonaniu London Sinfonietta i umieściło na amerykańskiej i brytyjskiej liście przebojów z muzyką poważną. Symfonia Góreckiego trafiła na czołowe miejsca, a płyta sprzedała się w ponad milionowym nakładzie.
DZIEŃ JĘZYKA OBCEGO DLA LICEUM
Dodano: 20.03.2024DZIEŃ JĘZYKA OBCEGO DLA LICEUM
Porównamy sobie język japoński i język mandaryński pod względem pisowni i wymowy.
Zobaczymy na czym polega tonalność języka mandaryńskiego (występowanie 4 różnych tonów + piąty ton neutralny).
Dowiemy się także ile należy znać znaków kanji, by swobodnie operować językiem japońskim i mandaryńskim.
Uczniowie zapoznają się z dwoma typowo japońskimi sylabariuszami - hiraganą i katakaną, których używa się w japońskim zapisie obok znaków kanji.
Dowiemy się także, jak skonstruowany jest znak kanji: rdzeń wskazujący na znaczenie i część fonetyczna wskazująca na wymowę.
Nauczymy się kilku prostych znaków oraz zastanowimy się czy jakieś słowa z tych języków weszły do języka polskiego. Pobawimy się trochę w odgadywanie treści zapisanych hiraganą i katakaną.
Dzisiejsze spotkanie poprowadzi pan Paweł Łukaszewicz, nauczyciel języka angielskiego w naszej szkole. Prywatnie absolwent geografii i studiów regionalnych, znawca kultury chińskiej i języka mandaryńskiego, ale też i japońskiego. Studiował na Szanghajskim Uniwersytecie Jiao Tong.
WAPLEWO 2024'
Dodano: 01.03.2024Waplewo to coroczna sesja humanistyczna dla wszystkich uczniów naszego Liceum.
Tytuł tegorocznej sesji: Ekstatyczna prawda Wernera Herzoga.
Sesja ma charakter monograficzny – będziemy oglądali kino jednego artysty.
Wybór jednego artysty pozwala nie tylko zapoznać się szerzej z jego dorobkiem, ale też podjąć istotne dla tego twórcy tematy, które siłą rzeczy powtarzają się w kolejnych działach.
Herzog pozwala przez swoje filmy stawiać pytania w tak ważnych kwestiach, jak: świat dziecka – wyobraźnia – samotność – rola sztuki – szaleństwo – religia – piękno natury...
Tegoroczne Waplewo zakończylismy sesją i prezentacją projektów na podstawie twórczości niemieckiego reżysera filmowego, teatralnego i operowego, producenta filmowego, aktora oraz pisarza, Wernera Herzoga.