Logo SKiE Liceum Ogólnokształcące nr 50 SKiE

Wydarzenia: Marzec 2022r

CENTRUM KULTURY DLA LICEUM: WOJNA NA UKRAINIE

Dodano: 31.03.2022


 
POKAZ FILMU "UKRAINA. WALKA O EUROPĘ" oraz dyskusja Wojna na Ukrainie: ideologia i przekaz medialny.


Marcowe Centrum Kultury poświęcone było toczącej się już od ponad miesiąca wojnie na Ukrainie. Porozmawialiśmy o jej przyczynach; o rosyjskiej ideologii, która jej towarzyszy; a także o oporze Ukraińców i procesach społecznych, które ten konflikt wywołał.

Spotkanie poprowadził dr Kamil Wielecki - etnograf i antropolog kultury badający przemiany społeczne na obszarze poradzieckim. Pracuje na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego.

 

WAPLEWO 2022

Dodano: 21.03.2022


Tegoroczna sesja naukowa w Waplewie odbyła się w dniach 14-18 marca 2022.

Humanistyczna sesja przygotowana jest dla wszystkich Uczniów naszego Liceum.

Jej tytuł: „MĘSKA RZECZ”.

Sesja miała charakter tematyczny – próbowaliśmy zmierzyć się z tematem wzorów osobowych męskości. 

Co roku w Waplewie podejmujemy inny temat. Ostatnia nasza sesja odbyła się ze względu na pandemię w roku 2020, jej temat przewodnim była Samotność. Rok wcześniej towarzyszyło nam kino Andrzeja Wajdy. Jesienią ubiegłego roku w ramach wyjazdów jesiennych w Waplewie czekało na nas Kino lektur szkolnych. 

Tym razem postanowiliśmy ponownie zająć się nie jednym artystą, ale jednym tematem. 

Sesja była próbą podjęcia rozmowy o wzorcach męskości i siłą rzeczy również o wzorcach kobiecości. Nigdy nie chodziło nam o budowanie w Waplewie jednego wzorca – przeciwnie: nasze spotkania miały przede wszystkim charakter opisu czyli refleksji, skupienia nad tematem i raczej nauki poprzez zadawanie pytań niż poprzez formułowanie odpowiedzi. 

„Męska rzecz” zatem to figury męskości, jakie można zobaczyć w kinie XX wieku. Szukając klisz – stereotypów chcemy sprawdzić, jak nasi uczniowie rozumieją tę figurę, na ile świadomi są jej rozległości i nieoczywistości. 

Lata nauki szkolnej to okres buntu i budowania własnej tożsamości – to okres bardzo ważny i bardzo trudny. 

Jak zawsze w czasie naszej pracy jesteśmy przekonaniu, że tylko poprzez otwartą rozmowę czyli właśnie refleksję udaje się w sposób świadomy budować własną tożsamość pozostając otwartym na inne modele czy wzory. Poprzez sztukę budujemy siebie – dorastając do sztuki przerastamy sami siebie.