KONCERT WARSZAWSKIE DŹWIĘKOWISKO Z UDZIAŁEM LICEALISTÓW SKiE
Powrót >>KONCERT "WARSZAWSKIE DŹWIĘKOWISKO" Z UDZIAŁEM lICEALISTÓW SKiE
16 GRUDNIA, GODZ. 18:00
FINA, UL. WAŁBRZYSKA 3/5 WARSZAWA
Koncert "Warszawskie Dźwiękowisko" jest częścią cyklu "Dźwiękowisko" zainaugurowanego w roku 2014 przez Fundację Muzyczną "Harmonie i hałasy" oraz Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z orkiestrami i zespołami z różnych miast w Polsce.
Wydarzenia "Dźwiękowiska" odbywają się według formuły przewidującej włączenie do programu utworów, które zakładają współpracę muzyków profesjonalnych z dużymi grupami młodzieży - amatorów.
Ich autorami są znani polscy kompozytorzy. W koncertach cyklu organizowanych w ramach działalności orkiestr filharmonicznych utwory te wykonywane były przeważnie obok standardowych pozycji repertuaru klasycznego i romantycznego - w "Warszawskim Dźwiękowisku" rolę klasyki pełnią natomiast wybitne pozycje muzyki ostatnich dziesięcioleci.
W ten sposób pomyślana koncepcja wydarzenia służy wypracowaniu formuły koncertu, w której odbiorcy, zwykle sprowadzeni do roli biernych słuchaczy, mogą współtworzyć muzyczne wydarzenie.
Element edukacyjny oraz dążenie do poszerzenia kręgu słuchaczy w "Warszawskim Dźwiękowisku" nie mogą jednak przysłonić zasadniczego artystycznego celu, jaki przyświeca Przemysłowi Zychowi i Markowi Chołoniewskiemu, twórcom zamówionym przez Fundację "Harmonie i hałasy" multimedialnych utworów na profesjonalistów i amatorów.
Niekonwencjonalną formułę koncertu wzbogaca Rafał Zapała swoim "No Meaning Detected", w którym publiczność uczestniczy w dialogu z żywym wykonawcą i syntezatorem mowy.
"Klasykę" na koncercie reprezentuje "Anthemes 2" Pierre'a Bouleza - nie wykonywane jeszcze w Polsce arcydzieło jednego z najwybitniejszych współczesnych twórców muzyki.
PROGRAM:
Przemysław Zych - En rongeau (10' prawykonanie) na zespół instrumentalny, grupę amatorów, live electronics i wielokanałową projekcję dźwięku;
Marek Chołoniewski - TeGeLar (25' prawykonanie) na zespół instrumentalny, grupę amatorów, live electronics i wielokanałową projekcję dźwięku i obrazu;
Rafał Zapała - No Meaning Detected (10' prawykonanie nowej wersji) na skrzypce, live electronics, syntezator mowy, wideo i publiczność
Pierre Boulez - Anthemes 2 (22' pierwsze wykonanie w Polsce) na skrzypce i wielokanałową projekcję dźwięku
WYKONAWCY:
Anna Kwiatkowska - skrzypce
Aleksandra Pyszczek - skrzypce
Dominika Peszko - elektroniczne instrumenty klawiszowe
Kazimierz Pyzik - wiolonczela, wiola da gamba
Leszek Wiśniowski - saksofon, flety
Piotr Motyka - akordeon
Tomasz Chołoniewski - perkusja
Grzegorz Chwaliński - perkusja
Artur Lis - opracowanie warstwy wizualnej, projekcja wideo
Piotr Madej - elektroniczna projekcja dźwięku i obrazu
Uczniowie I i II klasy liceum SKiE
Kompozytorzy (Chołoniewski, Zapała, Zych) biorą udział w koncercie jako wykonawcy (dyrygowanie, elektroniczne instrumenty klawiszowe, projekcja dźwięku i obrazu)
Na drugi koncert zapraszamy 18 grudnia do Cricoteki w Krakowie.