Logo SKiE Szkoła Podstawowa nr 86 SKiE

WRZEŚNIOWE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 7-8

Powrót >>

Wrześniowe Centrum Kultury - Kartka z historii, II wojna światowa w filmie i muzyce.

Krzysztof Penderecki - przybliżenie postaci  wybitnego muzyka, dyrygenta, pedagoga muzycznego oraz jednego z najważniejszych kompozytorów muzyki współczesnej.

Skomponował cztery opery, osiem symfonii i szereg innych utworów orkiestrowych, koncertów instrumentalnych, oprawę chóralną głównie tekstów religijnych, a także utwory kameralne i instrumentalne. Wśród jego najbardziej rozpoznawalnym utworem wykonywanym na całym świecie jest utwór z 1960 roku  - „Tren Ofiarom Hiroszimy”.

W drugiej części spotkania obejrzeliśmy film biograficzny z 1990 roku w reżyserii Andrzeja Wajdy, nakręcony na podstawie scenariusza Agnieszki Holland z wybitną rolą Wojciecha Pszoniaka - „Korczak”. 

Rok 1936. Doktor Korczak, który prowadzi popularne pogadanki radiowe, zostaje wezwany do szefa i dowiaduje się, że jego audycja została zdjęta z anteny. Rozczarowany tym przejawem antysemityzmu, poświęca się całkowicie pracy wychowawczej. Prowadzi sierociniec dla dzieci żydowskich, wykłada w Akademii Medycznej.

Wrzesień 1939. Wybucha wojna. W czasie obrony Warszawy doktor Korczak pełni funkcję lekarza wojskowego. Po kapitulacji wraca do swego sierocińca, który wkrótce zostaje przeniesiony do getta. Doktor Korczak trwa przy „swych” dzieciach, aż do końca, do wywózki do obozu koncentracyjnego w Treblince.

Scenariusz Agnieszki Holland powstał na podstawie dzienników i listów Korczaka oraz relacji ludzi, którzy się z nim stykali.

Film był polskim kandydatem do Oscara w 1991 roku.

 

Prowadzenie CK: pani Marta Kornowicz oraz pani Beata Chwedorzewska