LISTOPADOWE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 4-6: TANIEC KLASYCZNY - BALET
Powrót >>Taniec klasyczny, zwany popularnie baletem, to jedna z najstarszych znanych form tańca scenicznego, wywodząca się z tańców dworskich.
Styl tańca klasycznego polega na wirtuozowskiej technice, linearnym pięknie form, harmonii i koordynacji wykonywanych pas tanecznych. Metodyka nauczania jest oparta na zasadach techniki rosyjskiej szkoły tańca klasycznego, z zachowaniem tradycji baletu francuskiego.
Początek baletu to renesansowe widowiska dworskie we Włoszech, złożone z recytacji, śpiewu, muzyki, pantomimy i tańca. W XVI–XVII w. na francuskim dworze królewskim balet przybrał formę widowiska o mitologicznej treści, wykonywanego przez dworzan, w XVIII w.
Najsłynniejsze spektakle baletowe:
„Jezioro łabędzie” (balet klasyczny w 3 aktach w choreografii Marius’a Petipa i Lew Iwanow. Muzyka: Piotr Czajkowski. Premiera odbyła się w Moskwie w 1877 roku),
„Śpiąca królewna” (balet-feeria w 3 aktach, pięciu obrazach z prologiem i apoteozą. Choreografią stworzył Marius Petipa. Muzyka: Piotr Czajkowski. Premiera odbyła się 3 stycznia 1890 roku w Sankt Petersburgu),
„Dziadek do orzechów” (balet w 2 aktach, 3 obrazach w choreografii Lew Iwanow. Muzyka: Piotra Czajkowskiego. Premiera miała miejsce w petersburskim Teatrze Maryjskim w 1892 roku),
„Romeo i Julia” (balet w 3 aktach, 13 obrazach w choreografii Leonida Ławrowskiego. Muzyka: Siergiej Prokofjew. Premiera odbyła się 11 stycznia 1940 r. w Leningradzie)
Na dzisiejszym spotkaniu Centrum Kultury mieliśmy okazję obejrzeć fragment klasycznego baletu „Kopciuszek” Siergieja Prokofiewa oraz jego współczesną wersję w wykonaniu Lyon Opera Ballet w choreografii Maguy Marin.
Zajęcia zakończył pokaz baletu "Notre Dame de Paris”, francuskiego choreografa Rolanda Petita, opartego na powieści Victora Hugo z 1831 roku „Dzwonnik z Notre Dame”.