Wydarzenia
STYCZNIOWE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 7-8
Dodano: 09.01.2024Czy baśń miesza się z życiem?
W pierwszej części spotkania poprowadzonej przez panią Beatą Chwedorzewską obejrzeliśmy film fantastyczno - naukowy z 1982 roku „E.T” w reżyserii mistrza kina nowej przygody, Stevena Spielberga.
E.T. to historia wyjątkowej przyjaźni, która rozwija się między Elliottem, samotnym chłopcem żyjącym na jednym z kalifornijskich przedmieść, a mądrym przybyszem z obcej planety, który gubi się na ziemi.
Film zdobył 4 Oscary, 29 innych nagród filmowych oraz 27 nominacji.
Druga część spotkania poświęcona była muzyce. Pani Marta Kornowicz pokazała nam koncert - III Symfonię op. 36 Henryka Mikołaja Góreckiego „Symfonia pieśni żałosnych” na sopran solo i orkiestrę.
Trzyczęściowy utwór powstał w okresie od października do grudnia 1976 roku w Katowicach. Premiera dzieła odbyła się 4 kwietnia 1977 roku na festiwalu w Roman, we Francji. Koncert, który mieliśmy okazję dzisiaj zobaczyć został zarejestrowany 14 grudnia 2003 roku w Kościele Świętego Krzyża w Zakopanem.
Symfonia powstała pod wpływem słów wyrytych na ścianie więziennej celi numer 3 pensjonatu „Palace” przez Helenę Błażusiak: „Mamo, nie płacz, nie. Niebios Przeczysta Królowo, Ty zawsze wspieraj mnie. Zdrowaś Mario”. Dziewczyna została schwytana 25 września 1944 roku przez Niemców w Schronisku na Lubaniu i więziona przez gestapo w zakopiańskim komisariacie „Palace”.
Utwór i jego kompozytor znany był głównie polskim odbiorcom. Kiedy wydawnictwo Elektra Records opublikowało symfonię w wykonaniu London Sinfonietta, trafiła ona na czołowe miejsca amerykańskich i brytyjskich list przebojów zajmujących się muzyką poważną, przynosząc światową sławę Góreckiemu i ponad milionową sprzedaż płyty.
GRUDNIOWE CENTRUM KULTURY DLA LICEUM
Dodano: 19.12.2023Grudzień to Boże Narodzenie - rodzinne święta, stąd powiązaliśmy ten miesiąc z tematem rodziny. W ramach zajęć obejrzeliśmy film w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego zatytułowany „Ostatnia rodzina” opowiadający historię rodzinę Beksińskich. To nie tylko film o twórczości Zdzisława Beksińskich, ale także pokazujący intensywne i burzliwe relację między członkami rodziny. O tych właśnie relacjach dyskutowaliśmy po seansie.
„OSTATNIA RODZINA” (2016’)
reżyseria: Jan P. Matuszyński
scenariusz: Robert Bolesto
Akcja filmu zaczyna się w 1977 roku, gdy Tomek Beksiński (Dawid Ogrodnik) wprowadza się do swojego mieszkania. Jego rodzice mieszkają tuż obok, na tym samym osiedlu, przez co ich kontakty pozostają bardzo intensywne. Nadwrażliwa i niepokojąca osobowość Tomka powoduje, że matka – Zofia (Aleksandra Konieczna), wciąż martwi się o syna. W tym samym czasie ZdzisławBeksiński (Andrzej Seweryn) próbuje całkowicie poświęcić się sztuce. Po pierwszej nieudanej próbie samobójczej Tomka, Zdzisław i Zofia muszą podjąć walkę nie tylko o syna, ale także o przywrócenie kontroli nad swoim życiem.
Film otrzymał najważniejsze nagrody filmowe, w tym Orły i Złote Lwy.
ŚWIĄTECZNE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 7-8
Dodano: 14.12.2023
„OPOWIEŚĆ WIGILIJNA” (1984’)
reżyseria: Clive Donner
scenariusz: Roger O. Hirson
Zdobywca Oscara, George C. Scott, daje imponującą rolę Ebenezera Scrooge'a w tej chwytającej za serce opowieści o ukochanym dramacie Charlesa Dickensa. Z początku nędzny, chciwy stary Scrooge nie toleruje hulanek Bożego Narodzenia, a tym bardziej nie rozumie ich znaczenia. Jednak wizyty ducha byłego partnera biznesowego oraz trzy ostrzegawcze widma z przeszłości, teraźniejszości i przyszłości zmuszają mężczyznę do poszukiwania swojej duszy. Zmagając się z własnymi stratami, Scrooge zdaje sobie sprawę z konsekwencji bezduszności w tej klasycznej, ponadczasowej historii, w której występują także Susannah York i David Warner.
Druga część spotkania poświęcona była świątecznej muzyce. Zaczęliśmy od muzyki klasycznej i wysłuchania fragmentu Handel's Messiah Live from the Sydney Opera House, 600-osobowy chór Sydney Philharmonia śpiewa arcydzieło Handla Mesjasz z Opery w Sydney, a skończyliśmy na Pentatonix – amerykańskim zespole muzycznym a cappella, złożonym z pięciorga wokalistów: Scotta Hoyinga, Kirstin Maldonado, Mitcha Grassiego, Kevina Olusoli i Matta Sallee.
ŚWIĄTECZNE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 4-6
Dodano: 13.12.2023
„OPOWIEŚĆ WIGILIJNA” (2009’) wersja animowana z polskim dubbingiem
scenariusz i reżyseria: Robert Zemeckis
na podstawie powieści: Charlesa Dickensa
„Opowieść wigilijną” wszyscy dobrze znają. To piękna przypowieść na temat szczęścia człowieka i życiowych wartości. Jak życie pokazuje, prawdziwą radość odnajdujemy w kontaktach z najbliższymi, przyjaciółmi, czyniąc dobro i uszczęśliwiając ludzi wokół siebie. Ciepło rodzinne i serdeczność bliskich czynią cię szczęśliwym, nie pieniądze.
Ebenezer Scrooge (Piotr Fronczewski), jak w każde święta, z wrodzoną pogardą i skąpstwem wyżywa się na swoim wiernym kanceliście (Jan Peszek) i pogodnym siostrzeńcu (Grzegorz Damięcki). Pewnej nocy trzy duchy: Duch Wigilijnej Przeszłości, Duch Tegorocznego Bożego Narodzenia i Duch Przyszłych Wigilii ukazują mu bolesną prawdę o nim samym, z którą trudno mu się pogodzić. Scrooge będzie musiał wsłuchać się w głos i odpłacić za lata wyrządzonych krzywd, zanim będzie za późno.