Wydarzenia
MARCOWE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 0-3
Dodano: 25.03.2024Tematem przewodnim w tym roku jest renesans. Kolejne spotkanie w ramach Centrum Kultury poświęcone jest muzyce.
Dziś poznaliśmy instrumenty epoki renesansu. Wielkie odkrycie instrumentów drewnianych - lutnia, flety, viola, szpinet.
Jak powstaje lutnia
Jak brzmi lutnia
Jak zbudowany jest szpinet
Gra na klawesynie
Zespół muzyki renesansowej - Bourée d'Avignonez. Anonyme
MARCOWE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 7-8
Dodano: 21.03.2024
MARCOWE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 7-8
W pierwszej cześci spotkanie, które poprowadziła pani Beata Chwedorzewska najpierw porozmawialiśmy o życiu i twórczości Aleksandra Fredry, następnie obejrzeliśmy film”Zemsta” w reżyserii Andrzeja Wajdy w rewelacyjnej obsadzę: Janusz Gajos, Daniel Olbrychski, Andrzej Seweryn, Roman Polański, Agata Buzek, Katarzyna Figura, Rafał Królikowski.
Do filmu muzykę skomponował Wojciech Kilar.
W części muzycznej spotkanie, które należało do pani Marty Kornowicz poznaliśmy lepiej twórczość właśnie Wojciecha Kilara, kompozytora muzyki poważnej, pianisty oraz twórcy muzyki do ponad 120 filmów, m.in. „Pana Tadeusza”, „Zemsty”, „Ziemi obiecanej”, „Pianisty” czy „Drakuli” Francisa Forda Coppoli.
Wojciech Kilar skomponował muzykę filmową do wielu obrazów Andrzeja Wajdy i do wszystkich filmów Krzysztofa Zanussiego. Obaj reżyserzy niezwykle miło wspominają współpracę z kompozytorem.
Wojciech Kilar, Walc z filmu "Ziemia obiecana”
Wojciech Kilar, Walc z filmu „Trędowata”
Pan Tadeusz, Polonez z filmu „Pan Tadeusz”
Andrzej Wajda o Wojciechu Kilarze
Krzysztof Zanussi o Wojciechu Kilarze
Wojciech Kilar, "Vampire hunters" - temat z muzyki do filmu "Dracula" F.F.Coppoli
MARCOWE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 4-6
Dodano: 13.03.2024Żegnamy zimę i witamy wiosnę baletem!
Dla porównania obejrzeliśmy dziś dwa niezwykłe widowiska. Klasyczny balet „Ognisty ptak” według rosyjskich baśni ludowych z muzyką Igora Strawińskiego, librettem i choreografią Michaiła Dolina oraz przepiękną scenografią Aleksandra Gołowina.
W drugiej części spotkania zobaczyliśmy pierwszy akt przełomowego baletu Igora Strawińskiego „Święto wiosny” napisanego dla zespołu Sergiusza Diagilewa w legendarnej choreografii Wacława Niżyńskiego.
I tak jak pierwszy balet, którego premiera odbyła się 25 czerwca 1910 roku w Théâtre National de l’Opéra w Paryżu zachwycił widzów, tak drugie dzieło muzyczne Strawińskiego wzbudziło skrajne emocje. W dniu premiery, 29 maja 1913 roku doszło do rękoczynów i wyzwisk wśród publiczności, 40 osób musiało opuścić teatr.
LUTOWE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 0-3
Dodano: 26.02.2024LUTOWE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 0-3
CZAS TAŃCA
Pozostajemy w temacie renesansu i przyglądamy się muzyce tanecznej: tańcom dworskim, takim jak galiarda, pawana, gawot, kadryl oraz tańcom ludowym - saltarello. Taniec był jedną z ulubionych rozrywek. Umiejętność ładnego poruszania się świadczyła o dobrym wychowaniu, manierach i wykształceniu.
Pavana
https://youtu.be/PiMWIWcpDmc?si=D1nhqOBk4h-7R6A7
Galiarda
https://youtu.be/sT75QFJLaYA?si=fFauj7nU3fv6wlnN
Saltarello
https://youtu.be/_2qLHouwdN4?si=Us8nHIQMIzL08s3F
Tańce złotego wieku
https://youtu.be/lxTc03Vl0QM?si=X3sQxIDY3W5qqbpo