Logo SKiE Centrum Kultury SKiE

Wydarzenia

ŚWIĄTECZNE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 4-6

Dodano: 13.12.2023

„OPOWIEŚĆ WIGILIJNA” (2009’) wersja animowana z polskim dubbingiem
scenariusz i reżyseria: Robert Zemeckis
na podstawie powieści: Charlesa Dickensa 

„Opowieść wigilijną” wszyscy dobrze znają. To piękna przypowieść na temat szczęścia człowieka i życiowych wartości. Jak życie pokazuje, prawdziwą radość odnajdujemy w kontaktach z najbliższymi, przyjaciółmi, czyniąc dobro i uszczęśliwiając ludzi wokół siebie. Ciepło rodzinne i serdeczność bliskich czynią cię szczęśliwym, nie pieniądze.

Ebenezer Scrooge (Piotr Fronczewski), jak w każde święta, z wrodzoną pogardą i skąpstwem wyżywa się na swoim wiernym kanceliście (Jan Peszek) i pogodnym siostrzeńcu (Grzegorz Damięcki). Pewnej nocy trzy duchy: Duch Wigilijnej Przeszłości, Duch Tegorocznego Bożego Narodzenia i Duch Przyszłych Wigilii ukazują mu bolesną prawdę o nim samym, z którą trudno mu się pogodzić. Scrooge będzie musiał wsłuchać się w głos i odpłacić za lata wyrządzonych krzywd, zanim będzie za późno.

MIKOŁAJKOWE WYJŚCIE DO TEATRU KOMEDIA "MISJA SOWY"

Dodano: 06.12.2023

Z okazji Mikołajek klasa 3a oraz 3j wybrały się do Teatru Komedia na spektakl dla dzieci "MISJA SOWY".

Tosia i Franek gubią się w wielkim centrum handlowym. Rodzeństwo wyrusza na poszukiwanie rodziców, a ich misji towarzyszy przenikliwa Sowa i jej rezolutny kompan – zakochany w książkach pies Berti. Co ich czeka?

Przygodowa fabuła – połączona z elementami improwizacji i odkrywaniem zagmatwanego krajobrazu cyfrowych demonów oraz książkowych bohaterów – jest przewodnikiem dla najmłodszych po kosmosie książek i zakamarkach filozofii, która potrafi pomóc uporządkować świat wokół nas, zachęcać do obserwacji i zadawania pytań.

Spektakl powstał na podstawie książki Tomasza Stawiszyńskiego "Misja Sowy. Tosia, Franek i sekrety filozofii".

Reżyseria: Aneta Groszyńska, Michał Sufin
Scenografia i kostiumy: Michał Korchowiec
Muzyka: Radek Łukasiewicz
Ilustracje do projekcji: Zosia Sufin

Obsada: Ewelina Zawada, Małgorzata Mikołajczak, Wojciech Wereśniak, Grzegorz Woś.

GRUDNIOWE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 0-3

Dodano: 04.12.2023

Tematem ostatniego Centrum Kultury w tym roku jest Muzyka Bożego Narodzenia. Muzyka świąteczna od średniowiecza do czasów współczesnych na przykładach muzycznych.

Średniowieczne śpiewy bożonarodzeniowe w języku łacińskim (chorał gregoriański)

Kolęda renesansowa w języku polskim do tekstu Jana Kochanowskiego.
Muzyka-Anonim, XVI wiek, opracowanie-Jacek Urbaniak. Śpiewa Andrzej Hiolski. Gra zespół Canor Anticus p.kier. Marcina Zalewskiego i zespół Ars Nova p.kier Jacka Urbaniaka.

Barok - Jan Sebastian Bach - Christmas oratorio - koncert bożonarodzeniowy z orkiestrą i chórem

Muzyka romantyzmu - Piotr Czajkowski - balet „Dziadek do orzechów”

Skaldowie, lata 60-te - „Będzie kolęda”

Kolęda do Tęczowego Boga - muzyka: Grzegorz Turnau, wykonanie: Magda Umer, Grzegorz Turnau

„Kolęda Syryjska i polskich rodzin”, wyk. Violetta Brzezińska

Czas świąt to najbardziej rodzinny i magiczny czas w roku. Pomyślmy o innych, o tych, którzy nie będą mogli w tym roku usiąść przy wspólnym stole, złożyć sobie życzeń i wręczyć prezentów.

LISTOPADOWE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 7-8

Dodano: 24.11.2023

Co to jest opera współczesna?

Specjalnie na dzisiejsze zajęcia przybył pan Jerzy Kornowicz - kompozytor, pianista, animator życia muzycznego, od 6 lat dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień”. Wspólnie obejrzeliśmy „Album rodzinny” - operę dla dzieci na sopran, kontratenor, orkiestrę smyczkową i według libretta Michała Rusinka. 

Dyrygent: Marek Moś

Wykonawcy:
AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy
Ewa Biegas – sopran
Jan Jakub Monowid – kontratenor
Natalia Babińska – reżyseria
Tomasz Strojecki – animacje

W drugiej części spotkania obejrzeliśmy film dokumentalny „BUENA VISTA SOCIAL CLUB” w reżyserii Wima Wendersa. Obraz zdobył nominację do Oscara za najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny.

W 1996 roku legendarnych muzyków kubańskich odwiedził w Hawanie kompozytor Ry Cooder. Powstał wtedy słynny album „Buena Vista Social Club”, który został nagrany w ciągu zaledwie 7 dni w Hawanie. Zafascynowany nim reżyser Wim Wenders pojechał na Kubę z ekipą filmową i przez wiele miesięcy towarzyszył muzykom podczas koncertów.