Logo SKiE Centrum Kultury SKiE

Wydarzenia

KWIETNIOWE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 0-3

Dodano: 04.04.2022


CENTRUM KULTURY DLA KLAS 0-3


Czy można opowiedzieć mity bez słów?
 

 

Mitologia w muzyce instrumentalnej i najwybitniejsi kompozytorzy muzyki klasycznej zainspirowani mitologią:

K. Szymanowski - Źródło Aretuzy

C. Debussy - Popołudnie Fauna

C. Debussy - Syrinx

F. Liszt - Prometeusz

CENTRUM KULTURY DLA LICEUM: WOJNA NA UKRAINIE

Dodano: 31.03.2022


POKAZ FILMU "UKRAINA. WALKA O EUROPĘ" 
oraz dyskusja Wojna na Ukrainie: ideologia i przekaz medialny.


Marcowe Centrum Kultury poświęcone było toczącej się już od ponad miesiąca wojnie na Ukrainie. Porozmawialiśmy o jej przyczynach; o rosyjskiej ideologii, która jej towarzyszy; a także o oporze Ukraińców i procesach społecznych, które ten konflikt wywołał.

Spotkanie poprowadził dr Kamil Wielecki - etnograf i antropolog kultury badający przemiany społeczne na obszarze poradzieckim. Pracuje na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego.

 

CENTRUM KULTURY DLA KLAS 7-8: POKAZ FILMU "PAPUSZA"

Dodano: 22.03.2022


"Papusza" - film biograficzny z 2013 roku w reżyserii Joanny Kos-Krauze oraz Krzysztofa Krauzego z Jowitą Budnik w roli głównej.

To pierwszy polski film nakręcony w języku romskim przedstawiający życie romskiej poetki Bronisławy Wajs, w środowisku Romów znanej pod imieniem Papusza. To także opowieść o przyjaźni trzech wielkich poetów: Jerzego Ficowskiego, Papuszy i Juliana Tuwima.

Film "Papusza" podbił serca nie tylko fanów, ale i krytyków na całym świecie. Został uhonorowany specjalnym wyróżnieniem na festiwalu w Karlowych Warach, nagrodą za najlepszą reżyserię, grę aktorską oraz nagrodą jury młodzieżowego na Festiwalu Filmowym W Valladolid, statuetkami za charakteryzację, muzykę oraz rolę drugoplanową dla Zbigniewa Walerysia na festiwalu w Gdyni, nagrodą publiczności na festiwalu filmowym w Salonikach, nagrodami dla najlepszego filmu oraz za najlepszą reżyserię na festiwalu filmowym w Pune, wyróżnieniem na Złotych Taśmach 2013, Orłami za zdjęcia, muzykę, scenografię i kostiumy w roku 2014, nagrodami TVP Kultura - Gwarancje Kultury 2014 - dla Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze oraz Zbigniewa Walerysia, a także Nagrodą Specjalną Jury za najlepszą reżyserię na festiwalu filmowym w Stambule.

"Papusza" otrzymała również cztery wyróżnienia na 32. Festiwalu Filmowym w Urugwaju.

Film zwyciężył w kategoriach "najlepszy film międzynarodowy", "nagroda młodego jury", "nagroda publiczności" i specjalna nagroda Premio Signis. 

WAPLEWO 2022

Dodano: 21.03.2022


Tegoroczna sesja naukowa w Waplewie odbyła się w dniach 14-18 marca 2022.

Humanistyczna sesja przygotowana jest dla wszystkich Uczniów naszego Liceum.

Jej tytuł: „MĘSKA RZECZ”.

Sesja miała charakter tematyczny – próbowaliśmy zmierzyć się z tematem wzorów osobowych męskości. 

Co roku w Waplewie podejmujemy inny temat. Ostatnia nasza sesja odbyła się ze względu na pandemię w roku 2020, jej temat przewodnim była Samotność. Rok wcześniej towarzyszyło nam kino Andrzeja Wajdy. Jesienią ubiegłego roku w ramach wyjazdów jesiennych w Waplewie czekało na nas Kino lektur szkolnych. 

Tym razem postanowiliśmy ponownie zająć się nie jednym artystą, ale jednym tematem. 

Sesja była próbą podjęcia rozmowy o wzorcach męskości i siłą rzeczy również o wzorcach kobiecości. Nigdy nie chodziło nam o budowanie w Waplewie jednego wzorca – przeciwnie: nasze spotkania miały przede wszystkim charakter opisu czyli refleksji, skupienia nad tematem i raczej nauki poprzez zadawanie pytań niż poprzez formułowanie odpowiedzi. 

„Męska rzecz” zatem to figury męskości, jakie można zobaczyć w kinie XX wieku. Szukając klisz – stereotypów chcemy sprawdzić, jak nasi uczniowie rozumieją tę figurę, na ile świadomi są jej rozległości i nieoczywistości. 

Lata nauki szkolnej to okres buntu i budowania własnej tożsamości – to okres bardzo ważny i bardzo trudny. 

Jak zawsze w czasie naszej pracy jesteśmy przekonaniu, że tylko poprzez otwartą rozmowę czyli właśnie refleksję udaje się w sposób świadomy budować własną tożsamość pozostając otwartym na inne modele czy wzory. Poprzez sztukę budujemy siebie – dorastając do sztuki przerastamy sami siebie.