Wydarzenia
MAJOWE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 0-3
Dodano: 17.05.2022
CENTRUM KULTURY DLA KLAS 0-3
Jak można opowiedzieć mity greckie?
Jak się okazuje na wiele sposobów! Za pomocą muzyki, tańca, ruchu, obrazu.
Oto kilka przykładów, które poznali Uczniowie klas 0-3 na zajęciach z Centrum Kultury:
- Ilustracje (mit o Syzyfie)
- Spektakl akrobatyczne - taneczny (mit o Prometeuszu)
- Obraz „Upadek Ikara” Pietera Bruegela, który zainspirował Jacka Kaczmarskiego
do napisania piosenki (mit o Dedalu i Ikarze)
- Bajka animowana (mit o Herkulesie)
KWIETNIOWE CENTRUM KULTURY DLA LICEUM
Dodano: 26.04.2022
KWIETNIOWE CENTRUM KULTURY DLA LICEUM:
DOKUMENT BBC Z SERII "POTEGA SZTUKI" - MARK ROTHKO, malarz, abstrakcjonista, przedstawiciel "Color field painting" (jednej z głównych tendencji w amerykańskim malarstwie abstrakcyjnym po II wojnie światowej).
"MÓJ NIKIFOR" (reż. Krzysztof Krauze)
Oparta na faktach opowieść o ostatnich 8 latach życia Nikifora Krynickiego, cierpiącego na zaburzenia słuchu i mowy malarza.
Podstawą scenariusza były historyczne wydarzenia spotkania i przyjaźni Nikifora Krynickiego z młodszym o dwadzieścia osiem lat Marianem Włosińskim, absolwentem ASP i dekoratorem w krynickim uzdrowisku, który dla Nikifora zrezygnował z własnej kariery zawodowej.
Główną rolę zagrała Krystyna Feldman.
Jej kreację nagrodzono na najważniejszych festiwalach w Polsce i na świecie, m.in. w Karlowych Warach, Manili, Kijowie i Valladolid.
CENTRUM KULTURY DLA KLAS 7-8: POKAZ FILMU "STOWARZYSZENIE UMARŁYCH POETÓW" POŁĄCZONY Z DYSKUSJĄ
Dodano: 21.04.2022
Stowarzyszenie Umarłych Poetów (ang. Dead Poets Society) – amerykański dramat filmowy z 1989 r. w reżyserii Petera Weira. Na podstawie scenariusza tego filmu Nancy H. Kleinbaum napisała książkę o takim samym tytule.
Ekscentryczny profesor ( w tej roli niezwykły Robin Williams) wnosi w mury ekskluzywnej uczelni ducha poezji, miłości życia oraz umiejętność samodzielnego myślenia. Zainspirowani przez niego chłopcy odnawiają tytułowe Stowarzyszenie Umarłych Poetów – sekretny związek, w którym odkrywają piękno zapomnianych utworów, a także prawo do marzeń, wolności i buntu.
Zasada Carpe diem – chwytaj dzień, chwytaj chwilę, zaczyna rządzić ich własnym życiem, zrywają z podwładną rolą potulnych dzieci swoich rodziców. Zaczynają realizować swoje marzenia oraz pragnienia. Neil zakochuje się w teatrze i pragnie zostać aktorem. Pomimo zakazu ze strony ojca występuje w sztuce Szekspira "Sen nocy letniej". Gdy ojciec dowiaduje się o tym, zamierza usunąć go z Welton z myślą o zapisaniu go do Akademii Wojskowej. Neil tej samej nocy popełnia samobójstwo, by zachować swoją dojrzewającą tożsamość.
Keating jest oskarżony przez dyrekcję szkoły o spowodowanie tragedii i zostaje wyrzucony z pracy. Jego uczniowie jednak na zawsze czują się odmienieni. Keating zawsze chciał, by go nazywano „Kapitanem” – ze względu na wiersz Walta Whitmana pt. O Captain! My Captain! Tymi też słowami uczniowie żegnają swego niezwykłego nauczyciela.
Film zdobył szereg nagród filmowych. Najważniejszą z nich – Oscary w 1989 roku – zdobył w kategorii scenariusz oryginalny, dla Toma Schulmana.
Z ciekawostek: Dustin Hoffman, Bill Murray i Alec Baldwin byli brani pod uwagę jako odtwórcy roli Johna Keatinga.
Gdy reżyserią zajął się Peter Weir, zatrudnił jednak Robina Williamsa.
KWIETNIOWE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 4-6
Dodano: 07.04.2022
CENTRUM KULTURY DLA KLAS 4-6
Czy można opowiedzieć mity bez słów?
Mitologia w muzyce instrumentalnej na przykładzie kompozytorów muzyki klasycznej zainspirowanych mitologią:
A. Skriabin - Poemat ognia
C. Debussy - Syrinx
K. Szymanowski - Źródło Aretuzy
F. Liszt - Prometeusz