Logo SKiE Centrum Kultury SKiE

Wydarzenia

GRUDNIOWE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 7-8

Dodano: 20.12.2022

„HUGO I JEGO WYNALAZEK”
reżyseria: Martin Scorsese
scenariusz: John Logan

Film zrealizowany na podstawie książki Briana Selznicka. Bohaterem jest Hugo - sierota mieszkający w korytarzach ukrytych w murach paryskiego dworca, gdzie jego życie zależy od zachowania anonimowości. Kiedy jednak jego losy zazębiają się z życiem pewnej dziewczynki (Izabelle) kochającej książki oraz starca prowadzącego na dworcu sklepik z zabawkami, jego podziemne życie zostanie zagrożone. Tajemniczy rysunek, notes, skradziony klucz, mechaniczny człowiek i ukryta wiadomość od nieżyjącego ojca Hugona to elementy tworzące szkielet tej pięknej historii.

 

Z okazji zbliżających się świąt, obejrzeliśmy fragmenty Oratorium na Boże Narodzenie na Johanna Sebastiana Bacha napisanego w 1734 roku z myślą o wykonywaniu go w kościołach w okresie Bożego Narodzenia.

Dzisiaj Oratorium na Boże Narodzenie zalicza się do najbardziej znanych kompozycji religijnych i często jest wykonywane w całości lub w części w okresie adwentu i Bożego Narodzenia.

GRUDNIOWE CENTRUM KULTURY DLA LICEUM

Dodano: 15.12.2022

„DOBRE CHĘCI”

reżyseria: Bille August
scenariusz: Ingmar Bergman

Szwedzki melodramat z 1992 roku ukazuje perypetie burzliwego związku rodziców Ingmara Bergmana. To historia ludzi, którzy pragną być ze sobą nie tylko wbrew opinii rodziców, ale na przekór własnym charakterom i doświadczeniom. Bo co mogłoby łączyć ubogiego, surowego pastora oraz inteligentną dziewczynę z bogatego domu? Ich odmienne, ale w obu przypadkach silne osobowości stanowią zarzewie nieustannej konfrontacji. 

Scenariusz napisał sam Bergman, rekonstruując wydarzenia głównie na podstawie dzienników matki. Była to dla niego okazja do poznania źródeł własnej natury z jej genetycznymi i psychologicznymi uwarunkowaniami.

GRUDNIOWE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 4-6: "DZIADEK DO ORZECHÓW"

Dodano: 07.12.2022

„Dziadek do orzechów” niezmiennie kojarzy się z okresem bożonarodzeniowym. Pierwszy pokaz baletu w 2 aktach, 3 obrazach z apoteozą odbył się w 1892 roku, w petersburskim Teatrze Maryjskim.

Dziś mieliśmy okazję obejrzeć fragmenty spektaklu „Dziadka do orzechów” Piotra Czajkowskiego baletu w dwóch aktach z prologiem. Spektakl został zarejestrowany 23 grudnia 1999 roku w Staatsoper.

Libretto: Patrice Bart na podstawie wersji Iwana Wsiewołożskiego według opowiadania E.T.A Hoffmanna

Choreografia, scenografia: Patrice Bart (na podstawie Mariusa Petipy) 

Balet Staatsoper Enter den Linden, Staatskapelle Berlin, dyr. Daniel Barenboim


Patrice Bart w swojej wersji baletu w sposób znaczący zmienił losy głównych bohaterów, pozostawiając symboliczną więź między utworem Hoffmanna, baletem Mariusa Petipy, a autorską wizją „Dziadka do orzechów”.

Ta baletowa feeria przyrosła do repertuaru dziecięcego i obecnie najczęściej wystawia się ją z myślą o najmłodszych widzach. Jak udowodnili to Maurice Béjart, a później - Patrice Bart, nie trzeba podczas inscenizacji tego baletu ograniczać się wyłącznie do konsekwencji baśni i można go wystawić także z myślą o dorosłych.

LISTOPADOWE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 7-8: TANIEC - SZTUKA BALETU

Dodano: 24.11.2022

Taniec klasyczny, zwany popularnie baletem, to jedna z najstarszych znanych form tańca scenicznego, wywodząca się z tańców dworskich. 

Początek baletu to renesansowe widowiska dworskie we Włoszech, złożone z recytacji, śpiewu, muzyki, pantomimy i tańca. W XVI–XVII w. na francuskim dworze królewskim balet przybrał formę widowiska o mitologicznej treści, wykonywanego przez dworzan, w XVIII w.

Podczas dzisiejszych zajęć mieliśmy okazję zobaczyć fragment jednego z najpiękniejszych spektakli baletowych świata „Jezioro Łabędzie” Piotra Czajkowskiego, współczesną wersję „Kopciuszka” Siergieja Prokofiewa w wykonaniu Lyon Opera Ballet w choreografii Maguy Marin oraz pokaz baletu "Notre Dame de Paris”, francuskiego choreografa Rolanda Petita, opartego na powieści Victora Hugo z 1831 roku „Dzwonnik z Notre Dame”.

W drugiej części spotkania obejrzeliśmy obsypany nagrodami film „Billy Elliot”. Pochodzący z górniczej rodziny jedenastoletni Billy, na przekór ojcu, który wróży mu karierę bokserską, pragnie zostać tancerzem Królewskiej Akademii Tańca.