Logo SKiE Centrum Kultury SKiE

Wydarzenia

KWIETNIOWE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 4-6

Dodano: 26.04.2023

  • Muzyka czasów katedr, chorał gregoriański, muzyka rycerska, a także najstarsze zabytki polskiego średniowiecza - "Gaude Master Polonia", "Bogurodzica", "Oj chmielu, chmielu".

 

  • Wirtualne zwiedzanie Katedry Notre Damę w Paryżu, najbardziej popularnej budowli stylu francuskiego gotyku. 


Jej nazwa oznacza Naszą Panią i nawiązuje do Matki Bożej. Najbardziej rozpoznawalnymi elementami katedry są trzy rozety, znajdujące się w północnej, południowej i zachodniej ścianie. 

W wieżach katedry znajduje się dziesięć dzwonów, każdy ma swoje imię. Dzwon Emmanuel jest dziś jedynym, który przetrwał okres rewolucji. Został odlany w 1686 roku i waży około 13 ton.

W 2019 roku w katedrze doszło do pożaru, który zniszczył dach i doprowadził do zawalenia się iglicy. Trwa odbudowa najbardziej znanego obiektu architektury gotyckiej.

KWIETNIOWE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 0-3

Dodano: 24.04.2023

„Sceny z wyobraźni”, czyli obrazy i mity opowiedziane muzyką:

  • Goethe: Der Zauberlehrling Dukas: L'Apprenti sorcier Disney: The Sorcerer's Apprentice (1940)

  • "Obrazki z wystawy" - najpopularniejszy utwór Modesta Musorgskiego stanowiący cykl 10 miniatur fortepianowych z 1874 roku. Popularność zyskała wersja orkiestrowa dzieła, zinstrumentowana przez Maurice’a Ravela

  • Elektroniczna wersja utworu „Taniec kurcząt w skorupkach” (M. Musorgski) w aranżacji japońskiego muzyka, Isao Tomita

  • The Gnome - Mussorgsky - Pictures at an Exhibition - Animation by Tom Scott

  • „Źródło Aretuzy”, cykl utworów „Mity” Karola Szymanowskiego

KWIETNIOWE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 7-8

Dodano: 18.04.2023

W tym miesiącu spotkanie wypada w przeddzień bardzo ważnego wydarzenia, 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Powstanie wybuchło 19 kwietnia 1943 roku, gdy niemieccy żołnierze i policja wkroczyła do getta, aby deportować żydowskich mieszkańców. Spotkało się to ze zbrojnym oporem żydowskiej ludności.W szczytowym okresie więzionych było prawie 460 tysięcy osób. Powstanie przeżyło niecałe 40 tysięcy zamieszkujących. Wśród nich byli wybitni artyści, muzycy, malarze, twórcy sztuki.

Dzisiejsze spotkanie było dobrą okazją na poznanie najważniejszych artystów getta warszawskiego:

Gerszon Sirota – światowej sławy chazan, wykonawca żydowskiej muzyki wokalnej, tenor dramatyczny, w latach 1908−1927 nadkantor Wielkiej Synagogi w Warszawie

Wiera Gran – polska piosenkarka, aktorka kabaretowa i filmowa pochodzenia żydowskiego. Używała również pseudonimów Sylvia Green, po wyjeździe do Francji znana była jako Vera Gran.

Andrzej Włast – polski poeta pochodzenia żydowskiego, librecista. Był autorem najbardziej popularnych tekstów polskich piosenek dwudziestolecia międzywojennego. Współtwórca fenomenu polskiego tanga i piosenek przedmieść miasta.

Władysław Szpilman – polski kompozytor, pianista i aranżer żydowskiego pochodzenia

Artur Gold – polski kompozytor, dyrygent i skrzypek pochodzenia żydowskiego, współtwórca popularnej w dwudziestoleciu międzywojennym orkiestry tanecznej

Stefania Nina Grodzieńska – polska pisarka, aktorka estradowa i teatralna, satyryczka

 

W drugiej części spotkania obejrzeliśmy nagrodzony film „Zmruż oczy” Andrzeja Jakimowskiego ze Zbigniewem Zamachowskim, Andrzejem Chyrą i Małgorzatą Foremniak.

KWIETNIOWE CENTRUM KULTURY DLA LICEUM

Dodano: 13.04.2023

Pokaz filmu i dyskusja wokół dramatu psychologicznego z popisową rolą Cate Blanchett.

„TÁR”/ 2022’
scenariusz i reżyseria: Todd Field

"Tár", z Cate Blanchett w roli ikony muzyki Lydii Tár analizuje zmieniającą się naturę władzy, jej wpływ i trwałość we współczesnym świecie.

Lydia Tár, powszechnie uważana za jedną z największych żyjących dyrygentek i pierwszą w historii kobiet główną dyrygentkę wielkiej niemieckiej orkiestry zostaje oskarżona o niewłaściwe zachowanie seksualne.


Film otrzymał 58 nominacji, w tym sześć do Oscara. Zdobył 25 nagród, m.in. Złotego Globa dla Cate Blanchett jako najlepszej aktorki w dramacie.

Z ciekawostek, scenariusz do filmu został napisany specjalnie dla Cate Blanchett. Gdyby odmówiła, film by nie powstał.