Logo SKiE Centrum Kultury SKiE

Wydarzenia

CZERWCOWE CENTRUM KULTURY DLA KLA 0-1

Dodano: 05.06.2023

„Muzyka w bajkach, bajki w muzyce” - animacje z wykorzystaniem muzyki klasycznej.

„Karnawał zwierząt” - to jedno z najbardziej rozpoznawalnych dzieł Camille’a Saint-Saënsa – złożony z 14 miniatur utwór został nazwany przez samego autora „fantazją zoologiczną”. Poszczególne części utworu to krótkie kompozycje prezentujące różne gatunku fauny – lwa, kury, słonia, żółwie, łabędzia, kangury czy ptaki. Każda z miniatur zaczyna się krótkim wstępem - połączeniem tekstu, animacji i muzyki, których zadaniem będzie rozbudzenie wyobraźni młodych melomanów podczas słuchania poszczególnych części utworu.

 

„Flamingos from Fantasia 2000” - w 1940 roku Walt Disney wypuścił Fantazję , swój trzeci animowany film fabularny, składający się z ośmiu animowanych segmentów osadzonych na utworach muzyki klasycznej. 

MAJOWE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 4-6

Dodano: 24.05.2023

„ZA NIEBIESKIMI DRZWIAMI” (2016)

reżyseria: Mariusz Palej
scenariusz: Adam WojtyszkoMagdalena Nieć

Ekranizacja bestsellerowej powieści Marcina Szczygielskiego pod tym samym tytułem.To historia 11-letniego Łukasza, którego matka zapadła w śpiączkę na skutek urazu po wypadku samochodowym. Chłopiec zostaje oddany pod opiekę nieznanej mu dotąd ciotki mieszkającej w nadmorskim pensjonacie. Łukasz bardzo tęskni za mamą i nie potrafi się przystosować do nowej sytuacji. Czuje się osamotniony i za wszelką cenę chcę się wyrwać z obcego mu miejsca. Przypadkowo odkrywa, że niebieskie drzwi w pensjonacie otwierają portal do innego, baśniowego świata, na pozór bardzo przyjaznego, choć Łukasz szybko się przekona, że tylko do czasu.

W filmie wystąpiła między innymi Ewa Błaszczyk, założycielka Fundacji Akogo? oraz Kliniki "Budzik" przy Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie - pierwszej w Polsce placówki, do której trafiają pacjenci w wieku 2-18 lat, w śpiączce. 

 

MAJOWE CENTRUM KULTURY DLA KLASY 7 - PODĄŻAJ ZA MARZENIAMI

Dodano: 18.05.2023

CENTRUM KULTURY DLA KLASY 7 - PODĄŻAJ ZA MARZENIAMI

„AMELIA”(2001)

reżyseria: Jean-Pierre Jeunet
scenariusz: Jean-Pierre JeunetGuillaume Laurant

"Amelia" to niezwykła i przewrotna komedia romantyczna Jean-Pierre Jeuneta. W tym wyjątkowym filmie groteska, surrealizm, ironia przeplata się z magią i bajkowością.

Amelia jest bardzo nieśmiałą, wrażliwą osobą. Pracuje jako kelnerka w jednej z kawiarenek i wynajmuje mieszkanie w dzielnicy Montmartre. Chcąc sprawić, by inni poczuli się bardziej szczęśliwi, wymyśla wiele misternych intryg, np. próbuje odnaleźć dorosłego właściciela pudełka z dziecięcymi zabawkami, które znajduje w swoim mieszkaniu, obmyśla genialny plan, by rozbawić ojca, kradnąc jego ulubionego krasnala ogrodowego. Przyjdzie jednak moment, kiedy Amelia będzie musiała zająć się własnym losem i własnym szczęściem. Znajdzie miłość w równie nieśmiałym jak ona młodym Nino.

 

„JAKUB JÓZEF ORLIŃSKI - MUSIC FOR A WHILE” (2022’)

reżyseria: Martin Mirabel

Zaszufladkować Jakuba Józefa Orlińskiego to tak, jak chcieć schwytać ocean w pudełko od zapałek. Jest wielkim odkryciem sceny kontratenorowej, zapalonym tancerzem breakdance'a, modelem i ikoną reklamy. Polski artysta magnetyzuje swoim urokiem i talentem przedstawicieli i przedstawicielki wszystkich pokoleń. Dla środowiska operowego jest powiewem świeżego powietrza, dla młodszych fanów - twórcą oryginalnych treści na mediach społecznościowych i wzorem do naśladowania.

 

Dokument do obejrzenia online: https://www.arte.tv/pl/videos/107200-000-A/jakub-jozef-orlinski/

MAJOWE CENTRUM KULTURY DLA LICEUM

Dodano: 16.05.2023

W tym roku mija 60 lat od premiery od premiery filmu „OSIEM I PÓŁ” Federico Felliniego.

8½ (wł. Otto e mezzo) – włoski film psychologiczny z 1963 w reżyserii Federica Felliniego, z Marcellem Mastroiannim w roli głównej. Uznawany za jeden z najlepszych, najbardziej inspirujących i wpływowych filmów w historii kina europejskiego i światowego.

Tytuł nawiązuje do faktu, że jest to „ósmy i pół” film Felliniego. Twórca poprzednio wyreżyserował sześć filmów pełnometrażowych, dwa krótkometrażowe oraz pół filmu we współpracy z Albertem Lattuadą; ostatnie trzy wymienione produkcje liczone są „po pół”.

Film opowiada o reżyserze w średnim wieku, który przeżywa kryzys twórczy. W swojej wizualnej cyrkowo-filozoficznej formie, film zawiera nieskończoną głębię odniesień. Rzeczywistość miesza się z marzeniami a przeszłość z wizją kolejnego filmu.

Film zdobył dwa Oscary: za najlepszy film nieanglojęzyczny oraz za najlepsze kostiumy.

Z ciekawostek, historia opowiedziana w "Osiem i pół" była inspiracją dla wystawianego na Broadwayu musicalu "Dziewięć", który w 1982 roku zdobył prestiżową Nagrodę Tony.

Reżyser Federico Fellini umieścił sobie przy kamerze napis motywujący: "Pamiętaj, że to komedia".