Wydarzenia
CZERWCOWE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 7-8
Dodano: 15.06.2023W pierwszej części spotkania obejrzeliśmy obsypany nagrodami niezwykły amerykański film dokumentalny „NASZE MIEJSCE NA ZIEMI” (The Biggest Little Farm). Po seansie rozmawialiśmy o tym, co dla każdego z nas oznacza ekologia i „bycie eko” oraz jak ważne jest zachowanie równowagi struktury ekosystemu.
Reżyser John Chester wraz z żoną Molly muszą opuścić swoje małe mieszkanko w Los Angeles. Wszystko za sprawą ukochanego psa Todda, którego szczekanie drażni sąsiadów. Chesterowie traktują swoje wygnanie jako pretekst do realizacji marzenia o własnej farmie funkcjonującej w zgodzie z prawami natury. 80 hektarów ziemi w upalnej Kalifornii staje się odtąd ich nowym domem. Z pomocą przyjaciół i zapaleńców z całego świata, Jack i Molly realizują wyjątkowy projekt: 10 tysięcy drzew, ponad 200 rodzajów upraw i dziesiątki gatunków zwierząt żyjących w zgodzie ze sobą i swoją naturą, a wszystko to bez udziału szkodliwej chemii i bezdusznej technologii.
W drugiej części poznaliśmy francuskich kompozytorów - Olivier Messiaen oraz Claude Debussy, których kompozycje ilustrowały zjawiska natury w muzyce. Nie miały idealnie odwzorować natury w muzyce, lecz uchwycić emocje jakie wywołuje w nas otaczająca przyroda. Debussy był zdania, że wystarczy wsłuchać się w muzykę i odgłosy natury, aby poczuć się zrelaksowanym i odstresowanym.
SPEKTAKL SZÓSTEJ KLASY
Dodano: 14.06.2023OGROMNE BRAWA należą się naszym szóstoklasistom za dzisiejszy spektakl muzyczny "Piotruś Pan" na podstawie powieści Jamesa Barrie.
Jesteśmy pod wrażeniem wspaniałej gry aktorskiej, Waszego zaangażowania w pracę przy spektaklu i niezwykłej atmosfery jaka biła dzisiaj ze sceny.
Brawo!!!
Tekst: Jeremi Przybora
Reżyseria: pani Beata Chwedorzewska
Scenografia i kostiumy: pan Dariusz Kunowski
Muzyka: pan Jerzy Kornowicz
Akompaniament i opieka muzyczna: pani Marta Kornowicz
CENTRUM KULTURY - DZIEŃ MUZYCZNY
Dodano: 14.06.2023CENTRUM KULTURY - DZIEŃ MUZYCZNY
Łapanie dźwięku za słowo
Kompozycje / improwizacje
UDZIAŁ BIORĄ:
Jarosław Kaczmarek, opowiadacz ( Grupa Studnia O.) – improwizacje tekstowe
Tadeusz Wielecki – kontrabas, kompozycje i improwizacje
Aleksandra Kornowicz – skrzypce
Szymon Drabiński – fortepian
Jerzy Kornowicz – fortepian, kompozycje i improwizacje
Uczniowie Liceum Stowarzyszenia Kultury i Edukacji – improwizacje
TEKSTY I KOMPOZYCJE:
Mitologia
Karol Szymanowski
Aleksander Tansman
Witold Lutosławski
Leszek Kołakowski
Jarosław Kaczmarek
Tadeusz Wielecki
Jerzy Kornowicz
Uczniowie Liceum Szkół Stowarzyszenia Kultury i Edukacji !!!
***
Karol Szymanowski
(1882-1937) - jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskich i światowych XX wieku. Estetycznie związany z ekspresjonizmem, a potem z folkloryzmem, uznawany jest za „ojca” modernizmu w Polsce. Na jego twórczość oddziałała kultura starożytnej Grecji i muzyka polskich Górali. Zamieszkiwał m.in. w Zakopanem w willi Atma.
Aleksander Tansman
(1897 - 1986) – polski kompozytor, pianista-wirtuoz i dyrygent żydowskiego pochodzenia osiadły w Paryżu. Niechętnie przyjmowany w Polsce wyjechał do Paryża, potem do USA, aby w końcu osiąść w Paryżu. Wszędzie był już przyjmowany z entuzjazmem. Ciekawostką jest fakt, że jest pierwszym Polakiem nominowanym do Oscara za muzykę filmową.
Witold Lutosławski
(1913-1994) – polski kompozytor i dyrygent, jeden z najwybitniejszych kompozytorów świata 2 połowy XX i w. Wypracował język muzyczny zwany aleatoryzmem kontrolowanym, który był inspiracją dla kilku pokoleń kompozytorów z całego świata. Był jedną z najważniejszych postaci związanych z Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień.
Leszek Kołakowski
(1927-2009) - polski filozof zajmujący się głównie historią filozofii, historią idei oraz filozofią religii; eseista, publicysta i prozaik. Za zbyt radykalną krytykę władz i odchodzenie w nauczaniu studentów od oficjalnego kanonu marksizmu w października 1966 wydalono go z partii. W jego obronie wysłano do KC list sygnowany przez piętnastu literatów i intelektualistów. W 1968, za udział w wydarzeniach marcowych, odebrano mu prawo wykładania i publikowania, co zmusiło go do emigracji. Osiadł ostatecznie do Anglii, gdzie wykładał na Uniwersytecie w Oksfordzie.
Jarosław Kaczmarek
warszawski opowiadacz historii. Współorganizuje projekty, których przedmiotem jest sztuka opowiadania historii. Opowiada także pieśnią, komponując muzykę do własnych tekstów. Gra na gitarze. Jest twórcą zespołów: Księżycowo i Buszmeni. Gościł na festiwalach Wędrowne spotkania z opowieścią, Zaczarowany Lublin, Festiwalu Opowiadaczy „Słowo Daję”.
Tadeusz Wielecki
(ur. 1954) – kompozytor i kontrabasista. Studiował w Warszawie, Berlinie Zachodnim i Fryburgu. Jako kontrabasista koncertował w wielu krajach Europy, a także w Azji i Stanach Zjednoczonych. Uprawia również muzykę improwizowaną, grając z zespołami Kawalerowie Błotni i Laterna. Jego utwory były wykonywane na czołowych festiwalach świata i otrzymały szereg nagród i wyróżnień. Zajmuje się także propagowaniem muzyki współczesnej i edukacją artystyczną, m.in. w Polskim Radio. W latach 1999-2016 Tadeusz Wielecki był dyrektorem festiwalu Warszawska Jesień.
Jerzy Kornowicz
(ur. 1959) – kompozytor, pianista-improwizator, twórca wielu gatunków muzycznych. Jego utwory były wykonywane w kilkunastu krajach świata. Członek grupy muzycznych improwizatorów Kawalerowie Błotni, z którą koncertował w krajach Europy. Współtwórca i kurator Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY w Lublinie, dyrektor festiwalu Warszawska Jesień. Animator działań i inicjatyw na rzecz muzyki, edukacji i kreatywności.
SPEKTAKLE SIÓDMYCH KLAS
Dodano: 07.06.20236 czerwca 2023 roku mieliśmy ogromną przyjemność obejrzeć dwa spektakle, nad którymi nasi Uczniowie pracowali w ramach zajęć z teatru: "Pchła Szachrajka" w wykonaniu klasy 7m oraz "Szelmostwa Lisa Witalisa" klasy 7mm.
WIELKIE BRAWA dla naszych Uczniów, którzy wykazali się niezwykłą wrażliwością artystyczną oraz dojrzałym podejściem do interpretacji tekstu. Dzisiejszy dzień pokazał również, że wspólną pracą możecie dokonać czegoś wspaniałego!
Tekst: Jan Brzechwa
Reżyseria: pani Beata Chwedorzewska
Scenografia i kostiumy: pan Darek Kunowski
Muzyka: pan Jerzy Kornowicz
Akompaniament i opieka muzyczna: pani Marta Kornowicz