Logo SKiE Centrum Kultury SKiE

Wydarzenia

GRUDNIOWE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 0-3

Dodano: 04.12.2023

Tematem ostatniego Centrum Kultury w tym roku jest Muzyka Bożego Narodzenia. Muzyka świąteczna od średniowiecza do czasów współczesnych na przykładach muzycznych.

Średniowieczne śpiewy bożonarodzeniowe w języku łacińskim (chorał gregoriański)

Kolęda renesansowa w języku polskim do tekstu Jana Kochanowskiego.
Muzyka-Anonim, XVI wiek, opracowanie-Jacek Urbaniak. Śpiewa Andrzej Hiolski. Gra zespół Canor Anticus p.kier. Marcina Zalewskiego i zespół Ars Nova p.kier Jacka Urbaniaka.

Barok - Jan Sebastian Bach - Christmas oratorio - koncert bożonarodzeniowy z orkiestrą i chórem

Muzyka romantyzmu - Piotr Czajkowski - balet „Dziadek do orzechów”

Skaldowie, lata 60-te - „Będzie kolęda”

Kolęda do Tęczowego Boga - muzyka: Grzegorz Turnau, wykonanie: Magda Umer, Grzegorz Turnau

„Kolęda Syryjska i polskich rodzin”, wyk. Violetta Brzezińska

Czas świąt to najbardziej rodzinny i magiczny czas w roku. Pomyślmy o innych, o tych, którzy nie będą mogli w tym roku usiąść przy wspólnym stole, złożyć sobie życzeń i wręczyć prezentów.

LISTOPADOWE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 7-8

Dodano: 24.11.2023

Co to jest opera współczesna?

Specjalnie na dzisiejsze zajęcia przybył pan Jerzy Kornowicz - kompozytor, pianista, animator życia muzycznego, od 6 lat dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień”. Wspólnie obejrzeliśmy „Album rodzinny” - operę dla dzieci na sopran, kontratenor, orkiestrę smyczkową i według libretta Michała Rusinka. 

Dyrygent: Marek Moś

Wykonawcy:
AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy
Ewa Biegas – sopran
Jan Jakub Monowid – kontratenor
Natalia Babińska – reżyseria
Tomasz Strojecki – animacje

W drugiej części spotkania obejrzeliśmy film dokumentalny „BUENA VISTA SOCIAL CLUB” w reżyserii Wima Wendersa. Obraz zdobył nominację do Oscara za najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny.

W 1996 roku legendarnych muzyków kubańskich odwiedził w Hawanie kompozytor Ry Cooder. Powstał wtedy słynny album „Buena Vista Social Club”, który został nagrany w ciągu zaledwie 7 dni w Hawanie. Zafascynowany nim reżyser Wim Wenders pojechał na Kubę z ekipą filmową i przez wiele miesięcy towarzyszył muzykom podczas koncertów. 

LISTOPADOWE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 4-6

Dodano: 22.11.2023

„Nic co ludzkie nie jest mi obce” - Terencjusz

W tym roku tematem przewodnim jest renesans. Dzisiejsze Centrum Kultury było zatem wprowadzeniem do renesansu.

Pierwsza część zajęć poświęcona była architekturze i sztuce renesansu, którą poprowadziła pani Agnieszka Bocianowicz, znana dobrze naszym Uczniom z zajęć Historii sztuki.

Na przykładach renesansowych budowli i architektury szukaliśmy wzorców starożytnych w interpretacji artystów renesansowych. Mitologię odnaleźć także można w malarstwie i rzeźbie takich artystów: Botticelli, Michał Anioł, Rafał Santi i oczywiście Leonardo da Vinci.

Druga część spotkania dotyczyła muzyki. Pani Marta Kornowicz zaprezentowała przykłady muzyczne charakterystyczne dla renesansu. W przeciwieństwie do poprzedniej epoki, muzyka stała się wielogłosowa, była muzyką dworską i do tańca.

Najważniejsi kompozytorzy renesansu to: Jasquin des Prez, Giovanni Pierluigi da Palestrina oraz Orlando di Lasso.

LISTOPADOWE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 0-3

Dodano: 20.11.2023

Jak to się zaczęło? Muzyka starożytna i średniowieczna.
Powtórzenie informacji z poprzednich lat.

Muzyka w starożytnej Grecji pełniła bardzo ważną rolę w życiu publicznym, towarzyszyła również uroczystościom prywatnym i umilała spędzanie wolnego czasu.

Najciekawszymi instrumentami epoki starożytnej były instrumenty szarpane, takie jak: kitara, lira, harfa, magedis, monochord. Do instrumentów blaszanych zaliczyć można trąbę oraz  róg, a do dętych: aulos, flet oraz fletnia Pana.

Kolejną epoką, którą omawialiśmy pod kontem muzyki było średniowiecze. We wczesnym okresie średniowiecza muzyka służyła do chwały Boga. Najczęściej wykonywanym rodzajem śpiewu był chorał gregoriański, jednogłosowy śpiew liturgiczny. Najstarszą polską pieśnią religijną, która powstała w epoce średniowiecza jest „Bogurodzica".