Logo SKiE Centrum Kultury SKiE

Wydarzenia

PAŹDZIERNIKOWE CENTRUM KULTURY DLA LICEUM

Dodano: 26.10.2023

Październikowe zajęcia nazwaliśmy Akademia. Październik to miesiąc, gdy rozpoczynają się zajęcia na wyższych uczelniach. To świetny moment, by zadać pytanie o edukację, jej cele i formy. W październiku pokażemy amerykański dramat z 1997 roku  w reżyserii Gusa Van Santa „Buntownik z wyboru”, nagrodzony dwoma Oscarami: za najlepszy scenariusz stworzony przez Bena Afflecka i Matta Damona i najlepszą rolę drugoplanową – psychoterapeuty Seana Maguire'a, w którego wcielił się Robin Williams. 

PAŹDZIERNIKOWE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 4-6

Dodano: 18.10.2023

Czy muzyka współczesna jest dla dzieci?

Na to pytanie wspólnie z naszym zaproszonym gościem szukaliśmy odpowiedzi. Specjalnie na dzisiejsze Centrum Kultury przybył do nas Jerzy Kornowicz - kompozytor, pianista, animator życia muzycznego, a od 6 lat dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień".

W programie znalazła się prezentacja współczesnych oper dla dzieci:

Tadeusz Wielecki - "Jak by to powiedzieć" (słuchowisko na sopran, dwoje aktorów, orkiestrę kameralną i elektronikę),

Jerzy Kornowicz - "Album rodzinny" (opera na sopran, kontratenor i orkiestrę kameralną wg libretta Michała Rusinka).

WRZEŚNIOWE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 7-8

Dodano: 28.09.2023

Wrześniowe Centrum Kultury - Kartka z historii, II wojna światowa w filmie i muzyce.

Krzysztof Penderecki - przybliżenie postaci  wybitnego muzyka, dyrygenta, pedagoga muzycznego oraz jednego z najważniejszych kompozytorów muzyki współczesnej.

Skomponował cztery opery, osiem symfonii i szereg innych utworów orkiestrowych, koncertów instrumentalnych, oprawę chóralną głównie tekstów religijnych, a także utwory kameralne i instrumentalne. Wśród jego najbardziej rozpoznawalnym utworem wykonywanym na całym świecie jest utwór z 1960 roku  - „Tren Ofiarom Hiroszimy”.

W drugiej części spotkania obejrzeliśmy film biograficzny z 1990 roku w reżyserii Andrzeja Wajdy, nakręcony na podstawie scenariusza Agnieszki Holland z wybitną rolą Wojciecha Pszoniaka - „Korczak”. 

Rok 1936. Doktor Korczak, który prowadzi popularne pogadanki radiowe, zostaje wezwany do szefa i dowiaduje się, że jego audycja została zdjęta z anteny. Rozczarowany tym przejawem antysemityzmu, poświęca się całkowicie pracy wychowawczej. Prowadzi sierociniec dla dzieci żydowskich, wykłada w Akademii Medycznej.

Wrzesień 1939. Wybucha wojna. W czasie obrony Warszawy doktor Korczak pełni funkcję lekarza wojskowego. Po kapitulacji wraca do swego sierocińca, który wkrótce zostaje przeniesiony do getta. Doktor Korczak trwa przy „swych” dzieciach, aż do końca, do wywózki do obozu koncentracyjnego w Treblince.

Scenariusz Agnieszki Holland powstał na podstawie dzienników i listów Korczaka oraz relacji ludzi, którzy się z nim stykali.

Film był polskim kandydatem do Oscara w 1991 roku.

 

Prowadzenie CK: pani Marta Kornowicz oraz pani Beata Chwedorzewska

WRZEŚNIOWE CENTRUM KULTURY DLA LICEUM

Dodano: 26.09.2023

W tym roku Centrum Kultury zaczynamy od września, który kojarzy się z wybuchem II wojny światowej. Obejrzeliśmy film w reżyserii Andrzeja Wajdy na podstawie prozy Tadeusza Konwickiego „Kronika wypadków miłosnych”.

***

Centrum Kultury w roku szkolny 2023/2024 nazwaliśmy Kalendarz. 

Pomysł oparty jest na rytmie zajęć Centrum – co miesiąc spotykamy się w sali Kina Wisła, aby obejrzeć film i o nim pomówić. Temat kolejnego spotkania wyznacza wydarzenie związane z kalendarzem. Do poszczególnych miesięcy postanowiliśmy przypisać wspomnienia – wydarzenia – święta. W ten sposób program zajęć ma przypomnieć uczniom pewną powtarzalność polskiej historii, przygotować ich nie tylko do egzaminu maturalnego (klasa IV), ale również do świadomej obecności w kulturze. 

Centrum Kultury to stałe poszukiwania ważnych centrów polskiej kultury. Takie poszukiwania pozwalają budować świadomość zakorzeniania w świecie, gdzie często uczniom brakuje elementów budujących ich tożsamość.

Prowadzenie CK: pani Beata Chwedorzewska i pan Krzysztof Chlipalski.