Wydarzenia
MIKOŁAJKOWE WYJŚCIE DO TEATRU KOMEDIA "MISJA SOWY"
Dodano: 06.12.2023Z okazji Mikołajek klasa 3a oraz 3j wybrały się do Teatru Komedia na spektakl dla dzieci "MISJA SOWY".
Tosia i Franek gubią się w wielkim centrum handlowym. Rodzeństwo wyrusza na poszukiwanie rodziców, a ich misji towarzyszy przenikliwa Sowa i jej rezolutny kompan – zakochany w książkach pies Berti. Co ich czeka?
Przygodowa fabuła – połączona z elementami improwizacji i odkrywaniem zagmatwanego krajobrazu cyfrowych demonów oraz książkowych bohaterów – jest przewodnikiem dla najmłodszych po kosmosie książek i zakamarkach filozofii, która potrafi pomóc uporządkować świat wokół nas, zachęcać do obserwacji i zadawania pytań.
Spektakl powstał na podstawie książki Tomasza Stawiszyńskiego "Misja Sowy. Tosia, Franek i sekrety filozofii".
Reżyseria: Aneta Groszyńska, Michał Sufin
Scenografia i kostiumy: Michał Korchowiec
Muzyka: Radek Łukasiewicz
Ilustracje do projekcji: Zosia Sufin
Obsada: Ewelina Zawada, Małgorzata Mikołajczak, Wojciech Wereśniak, Grzegorz Woś.
GRUDNIOWE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 0-3
Dodano: 04.12.2023Tematem ostatniego Centrum Kultury w tym roku jest Muzyka Bożego Narodzenia. Muzyka świąteczna od średniowiecza do czasów współczesnych na przykładach muzycznych.
Średniowieczne śpiewy bożonarodzeniowe w języku łacińskim (chorał gregoriański)
Kolęda renesansowa w języku polskim do tekstu Jana Kochanowskiego.
Muzyka-Anonim, XVI wiek, opracowanie-Jacek Urbaniak. Śpiewa Andrzej Hiolski. Gra zespół Canor Anticus p.kier. Marcina Zalewskiego i zespół Ars Nova p.kier Jacka Urbaniaka.
Barok - Jan Sebastian Bach - Christmas oratorio - koncert bożonarodzeniowy z orkiestrą i chórem
Muzyka romantyzmu - Piotr Czajkowski - balet „Dziadek do orzechów”
Skaldowie, lata 60-te - „Będzie kolęda”
Kolęda do Tęczowego Boga - muzyka: Grzegorz Turnau, wykonanie: Magda Umer, Grzegorz Turnau
„Kolęda Syryjska i polskich rodzin”, wyk. Violetta Brzezińska
Czas świąt to najbardziej rodzinny i magiczny czas w roku. Pomyślmy o innych, o tych, którzy nie będą mogli w tym roku usiąść przy wspólnym stole, złożyć sobie życzeń i wręczyć prezentów.
LISTOPADOWE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 7-8
Dodano: 24.11.2023Co to jest opera współczesna?
Specjalnie na dzisiejsze zajęcia przybył pan Jerzy Kornowicz - kompozytor, pianista, animator życia muzycznego, od 6 lat dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień”. Wspólnie obejrzeliśmy „Album rodzinny” - operę dla dzieci na sopran, kontratenor, orkiestrę smyczkową i według libretta Michała Rusinka.
Dyrygent: Marek Moś
Wykonawcy:
AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy
Ewa Biegas – sopran
Jan Jakub Monowid – kontratenor
Natalia Babińska – reżyseria
Tomasz Strojecki – animacje
W drugiej części spotkania obejrzeliśmy film dokumentalny „BUENA VISTA SOCIAL CLUB” w reżyserii Wima Wendersa. Obraz zdobył nominację do Oscara za najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny.
W 1996 roku legendarnych muzyków kubańskich odwiedził w Hawanie kompozytor Ry Cooder. Powstał wtedy słynny album „Buena Vista Social Club”, który został nagrany w ciągu zaledwie 7 dni w Hawanie. Zafascynowany nim reżyser Wim Wenders pojechał na Kubę z ekipą filmową i przez wiele miesięcy towarzyszył muzykom podczas koncertów.
LISTOPADOWE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 4-6
Dodano: 22.11.2023„Nic co ludzkie nie jest mi obce” - Terencjusz
W tym roku tematem przewodnim jest renesans. Dzisiejsze Centrum Kultury było zatem wprowadzeniem do renesansu.
Pierwsza część zajęć poświęcona była architekturze i sztuce renesansu, którą poprowadziła pani Agnieszka Bocianowicz, znana dobrze naszym Uczniom z zajęć Historii sztuki.
Na przykładach renesansowych budowli i architektury szukaliśmy wzorców starożytnych w interpretacji artystów renesansowych. Mitologię odnaleźć także można w malarstwie i rzeźbie takich artystów: Botticelli, Michał Anioł, Rafał Santi i oczywiście Leonardo da Vinci.
Druga część spotkania dotyczyła muzyki. Pani Marta Kornowicz zaprezentowała przykłady muzyczne charakterystyczne dla renesansu. W przeciwieństwie do poprzedniej epoki, muzyka stała się wielogłosowa, była muzyką dworską i do tańca.
Najważniejsi kompozytorzy renesansu to: Jasquin des Prez, Giovanni Pierluigi da Palestrina oraz Orlando di Lasso.