Logo SKiE Centrum Kultury SKiE

Wydarzenia: Marzec 2024r

MARCOWE CENTRUM KULTURY DLA LICEUM

Dodano: 26.03.2024

Dzisiejsze spotkanie składało się z dwóch części tematycznych. W pierwszej, którą poprowadziła pani Beata Chwedorzewska obejrzeliśmy dwie interpretacja znanego baletu „Święto wiosny”.

Pierwszy spektakl był rekonstrukcją baletu z choreografią Wacława Niżyńskiego z 1913 roku do libretta Igora Strawińskiego i Nikołaja Roericha w wykonaniu Baletu i Orkiestry Teatru Maryjskiego w Petersburgu. Balet zarejestrowany został w czerwcu, 2008 roku.

Druga interpretacja „Święta wiosny” („Le Sacre du printemps”) w choreografii Piny Bausch, wybitnej niemieckiej tancerki oraz choreografki tańca współczesnego.

Po pokazie dyskusję poprowadził pan Krzysztof Chlipalski o tym co łączyło, a co różniło oby spektakle i jakie wywołało w nas emocje.

 

W drugiej część Centrum Kultury obejrzeliśmy zarejestrowany koncert w zakopiańskim kościele, III Symfonia op. 36 „Symfonia pieśni żałosnych” Henryka Mikołaja Góreckiego. Dzieło powstało pod wpływem słów wyrytych na ścianie więziennej celi w kwaterze Gestapo podczas II wojny światowej przez Helenę Błażusiak: ”Mamo, nie płacz, nie. Niebios Przeczysta Królowo, Ty zawsze wspieraj mnie. Zdrowaś Mario”.

W 1992 roku wydawnictwo Elektra Records opublikowało symfonię w wykonaniu London Sinfonietta i umieściło na amerykańskiej i brytyjskiej liście przebojów z muzyką poważną. Symfonia Góreckiego trafiła na czołowe miejsca, a płyta sprzedała się w ponad milionowym nakładzie.

MARCOWE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 0-3

Dodano: 25.03.2024

Tematem przewodnim w tym roku jest renesans. Kolejne spotkanie w ramach Centrum Kultury poświęcone jest muzyce.
Dziś poznaliśmy instrumenty epoki renesansu. Wielkie odkrycie instrumentów drewnianych - lutnia, flety, viola, szpinet.

 

Jak powstaje lutnia

Jak brzmi lutnia

Jak zbudowany jest szpinet

Gra na klawesynie

Zespół muzyki renesansowej - Bourée d'Avignonez. Anonyme

MARCOWE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 7-8

Dodano: 21.03.2024

MARCOWE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 7-8

W pierwszej cześci spotkanie, które poprowadziła pani Beata Chwedorzewska najpierw porozmawialiśmy o życiu i twórczości Aleksandra Fredry, następnie obejrzeliśmy film”Zemsta” w reżyserii Andrzeja Wajdy w rewelacyjnej obsadzę: Janusz Gajos, Daniel Olbrychski, Andrzej Seweryn, Roman Polański, Agata Buzek, Katarzyna Figura, Rafał Królikowski.

Do filmu muzykę skomponował Wojciech Kilar.

W części muzycznej spotkanie, które należało do pani Marty Kornowicz poznaliśmy lepiej twórczość właśnie Wojciecha Kilara, kompozytora muzyki poważnej, pianisty oraz twórcy muzyki do ponad 120 filmów, m.in. „Pana Tadeusza”, „Zemsty”, „Ziemi obiecanej”, „Pianisty” czy „Drakuli” Francisa Forda Coppoli.

Wojciech Kilar skomponował muzykę filmową do wielu obrazów Andrzeja Wajdy i do wszystkich filmów Krzysztofa Zanussiego. Obaj reżyserzy niezwykle miło wspominają współpracę z kompozytorem.

 

Wojciech Kilar, Walc z filmu "Ziemia obiecana”

Wojciech Kilar, Walc z filmu „Trędowata”

Pan Tadeusz, Polonez z filmu „Pan Tadeusz”

Andrzej Wajda o Wojciechu Kilarze 

Krzysztof Zanussi o Wojciechu Kilarze

Wojciech Kilar, "Vampire hunters" - temat z muzyki do filmu "Dracula" F.F.Coppoli

MARCOWE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 4-6

Dodano: 13.03.2024

Żegnamy zimę i witamy wiosnę baletem!

Dla porównania obejrzeliśmy dziś dwa niezwykłe widowiska. Klasyczny balet „Ognisty ptak” według rosyjskich baśni ludowych z muzyką Igora Strawińskiego, librettem i choreografią Michaiła Dolina oraz przepiękną scenografią Aleksandra Gołowina.

W drugiej części spotkania zobaczyliśmy pierwszy akt przełomowego baletu Igora Strawińskiego „Święto wiosny” napisanego dla zespołu Sergiusza Diagilewa w legendarnej choreografii Wacława Niżyńskiego.

I tak jak pierwszy balet, którego premiera odbyła się 25 czerwca 1910 roku w Théâtre National de l’Opéra w Paryżu zachwycił widzów, tak drugie dzieło muzyczne Strawińskiego wzbudziło skrajne emocje. W dniu premiery, 29 maja 1913 roku doszło do rękoczynów i wyzwisk wśród publiczności, 40 osób musiało opuścić teatr.