Logo SKiE Centrum Kultury SKiE

Wydarzenia: Listopad 2022r

LISTOPADOWE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 7-8: TANIEC - SZTUKA BALETU

Dodano: 24.11.2022

Taniec klasyczny, zwany popularnie baletem, to jedna z najstarszych znanych form tańca scenicznego, wywodząca się z tańców dworskich. 

Początek baletu to renesansowe widowiska dworskie we Włoszech, złożone z recytacji, śpiewu, muzyki, pantomimy i tańca. W XVI–XVII w. na francuskim dworze królewskim balet przybrał formę widowiska o mitologicznej treści, wykonywanego przez dworzan, w XVIII w.

Podczas dzisiejszych zajęć mieliśmy okazję zobaczyć fragment jednego z najpiękniejszych spektakli baletowych świata „Jezioro Łabędzie” Piotra Czajkowskiego, współczesną wersję „Kopciuszka” Siergieja Prokofiewa w wykonaniu Lyon Opera Ballet w choreografii Maguy Marin oraz pokaz baletu "Notre Dame de Paris”, francuskiego choreografa Rolanda Petita, opartego na powieści Victora Hugo z 1831 roku „Dzwonnik z Notre Dame”.

W drugiej części spotkania obejrzeliśmy obsypany nagrodami film „Billy Elliot”. Pochodzący z górniczej rodziny jedenastoletni Billy, na przekór ojcu, który wróży mu karierę bokserską, pragnie zostać tancerzem Królewskiej Akademii Tańca.

LISTOPADOWE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 4-6: TANIEC KLASYCZNY - BALET

Dodano: 23.11.2022

Taniec klasyczny, zwany popularnie baletem, to jedna z najstarszych znanych form tańca scenicznego, wywodząca się z tańców dworskich. 

Styl tańca klasycznego polega na wirtuozowskiej technice, linearnym pięknie form, harmonii i koordynacji wykonywanych pas tanecznych. Metodyka nauczania jest oparta na zasadach techniki rosyjskiej szkoły tańca klasycznego, z zachowaniem tradycji baletu francuskiego.

Początek baletu to renesansowe widowiska dworskie we Włoszech, złożone z recytacji, śpiewu, muzyki, pantomimy i tańca. W XVI–XVII w. na francuskim dworze królewskim balet przybrał formę widowiska o mitologicznej treści, wykonywanego przez dworzan, w XVIII w.


Najsłynniejsze spektakle baletowe:

„Jezioro łabędzie” (balet klasyczny w 3 aktach w choreografii Marius’a Petipa i Lew Iwanow. Muzyka: Piotr Czajkowski. Premiera odbyła się w Moskwie w 1877 roku),

„Śpiąca królewna” (balet-feeria w 3 aktach, pięciu obrazach z prologiem i apoteozą. Choreografią stworzył Marius Petipa. Muzyka: Piotr Czajkowski. Premiera odbyła się 3 stycznia 1890 roku w Sankt Petersburgu),

„Dziadek do orzechów” (balet w 2 aktach, 3 obrazach w choreografii Lew Iwanow. Muzyka: Piotra Czajkowskiego. Premiera miała miejsce w petersburskim Teatrze Maryjskim w 1892 roku),

„Romeo i Julia” (balet w 3 aktach, 13 obrazach w choreografii Leonida Ławrowskiego. Muzyka: Siergiej Prokofjew. Premiera odbyła się 11 stycznia 1940 r. w Leningradzie)

Na dzisiejszym spotkaniu Centrum Kultury mieliśmy okazję obejrzeć fragment klasycznego baletu „Kopciuszek” Siergieja Prokofiewa oraz jego współczesną wersję w wykonaniu Lyon Opera Ballet w choreografii Maguy Marin. 

Zajęcia zakończył pokaz baletu "Notre Dame de Paris”, francuskiego choreografa Rolanda Petita, opartego na powieści Victora Hugo z 1831 roku „Dzwonnik z Notre Dame”.

LISTOPADOWE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 0-3

Dodano: 21.11.2022

Polska muzyka średniowiecza - omówienie pierwszych polskich kompozytorów (Wincenty z Kielczy, Mikołaj z Radomia) i najważniejszych utworów średniowiecznej muzyki polskiej:

„Gaude, Mater Polonia” (polski średniowieczny hymn ku czci św. Stanisława ze Szczepanowa skomponowany do słów Wincentego z Kielczy),

„Bogurodzica” (średniowieczna polska pieśń religijna i najstarszy zachowany wraz z melodią polski tekst poetycki)

„Pieśń Wojów Bolesław Krzywoustego” Galla Anonima (jedna z najstarszych pieśni polskich) w interpretacji Czesława Niemena.

LISTOPADOWE CENTRUM KULTURY DLA LICEUM: JAK SŁUCHAĆ MUZYKI WSPÓŁCZESNEJ?

Dodano: 15.11.2022

Listopadowe Centrum Kultury dla Liceum to spotkanie z muzyką i Jerzym Kornowiczem, kompozytorem, pianistą, animatorem kultury muzycznej, wykładowcą, dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2014) oraz Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2016).

Jerzy Kornowicz Studiował kompozycję u Tadeusza Bairda i Mariana Borkowskiego w Akademii Muzycznej w Warszawie oraz u Louisa Andriessena w Konserwatorium Królewskim w Hadze.

Jego utwory prezentowane były na Warszawskiej Jesieni, Światowych Dniach Muzyki, Radiowym Festiwalu BBC,
festiwalach w MiddelburguCheltenhamParyżuLilleBukareszcieMińskuKijowieOdenseNowym Jorku i Tokio.

Obok pracy twórczej Jerzy Kornowicz prowadzi szeroką działalność społeczną i organizatorską. Był przewodniczącym Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich (1988-90), członkiem Zarządu Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej (1989-92 i 2002-07). W latach 2003-2015 był prezesem Związku Kompozytorów Polskich.

Brał udział w powołaniu Europejskiego Forum Kompozytorów w Wiedniu oraz Europejskiego Porozumienia Kompozytorów i Autorów w Brukseli. Był jurorem w konkursach kompozytorskich im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, im. Karola Szymanowskiego w Warszawie i im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach.

Wykładał na Uniwersytecie im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, a gościnnie na wielu uczelniach polskich i zagranicznych. Jest projektodawcą „Akademii dźwięku” – serii koncertów muzyki współczesnej prezentowanych w warszawskich szkołach.

Od 1994 roku zajmuje się animacją muzyczną w szkołach Stowarzyszenia Kultury i Edukacji w ramach projektu Centrum Kultury.

W latach 2003-2015 prezes Związku Kompozytorów Polskich. W 2008 otrzymał Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS za zasługi w dziedzinie promocji muzyki polskiej.

Na spotkaniu mieliśmy okazję poznać twórczość naszego Gościa - muzykę skomponowaną do spektakli teatralnych, filmów oraz songów i piosenek.