Logo SKiE Liceum Ogólnokształcące nr 50 SKiE

AKADEMIA WIEDZY DLA LICEUM: PODSTAWY KOMUNIKACJI SPRZĘŻENIA

Powrót >>

Trzecie spotkanie AKADEMII WIEDZY dla klas I-III LO. Dzisiejszy temat: PODSTAWY KOMUNIKACJI SPRZĘŻENIA

1. Sprzężenie zwrotne - czym jest?

2. Jacek i Agatka czyli cykl: bodziec -> reaktywność -> reakcja

3. Ja i ja. Kto jest winien?

4. Twój „pierwszy krok”

5. Kto - i jak - może przerwać sprzężenie?

6. Sprzężenia dodatnie i ujemne, zbieżne i rozbieżne

Akademię Wiedzy prowadzi pan Jacek Olszewski.

Wzajemne oddziaływania między dwojgiem ludzi przedstawia model sprzężenia zwrotnego. Oddziaływania te polegają na przemiennych gestach, uwagach, wypowiedziach itp. Przypomina to grę w brydża, gdzie licytuje się dopiero po usłyszeniu odzywki przeciwnika.

Każde zachowanie partnera wynika zarówno z tego, jak Ty się zachowałeś, jak i z tego, jaki on sam jest/ inaczej mówiąc z jego REAKTYWNOŚCI. Każde Twoje zachowanie wynika zarówno z tego, jak zachował się partner, jak i z Twojej osobowości i bagażu doświadczeń/ inaczej mówiąc z Twojej REAKTYWNOŚCI.

Sprzężenie w relacji może być tylko zwrotne. To znaczy relacja może być tylko wzajemna albo żadna. Konflikty są do rozwiązania, a nie do obwiniania.

Zachowanie każdego z partnerów zależy od podstaw obu partnerów NARAZ, nie zaś tylko jednego lub tylko drugiego. Zachowanie każdego partnera zależy od tego jaki on sam jest i od tego, jak zachował się jego partner.

Przykład 1:

To, że drzewo zostanie przewrócone przez burzę, zależy od siły wiatru /BODZIEC/, ale i od wytrzymałości samego drzewa /REAKTYWNOŚĆ/.

Z drugiej strony - warto też zauważyć, że niektóre inne drzewa, o bardzo słabej wytrzymałości, nie zniosłyby nawet wyraźnie mniejszego wiatru.

Przykład 2:

To, czy pojazd zostawił na drodze trwały ślad zależy od jego masy /BODZIEC/, ale i od materiału, z którego zbudowana jest droga /REAKTYWNOŚĆ/. Na drodze piaszczystej pojazd ciężkiego samochodu wyżłobi koleinę, podczas gdy drogi utwardzane zniosą taki przejazd bez problemu. Z drugiej strony - na drodze miękkiej, gliniastej, nawet ślad roweru odciśnie się trwale.

Przykład 3:

Roślina nie podlewana przez 10 dni /BODZIEC/ okazała się wrażliwa na dłuższy brak wody / REAKTYWNOŚĆ/ i uschła. Tymczasem inne rośliny nie podlewane nawet przez dwa tygodnie przetrwały ten czas bez więdnięcia. Ale przecież są też rośliny, które bez wody nie przetrwały i pięciu dni.

Zastanów się czy PRZYCZYNĄ Twoich konfliktów, spotykających Cię przykrości i niezadowolenia są:
- spotykające Cię wydarzenia?
- czy Twój sposób reagowania?

Inaczej mówiąc:
- czy cierpisz z powodu zachowań innych ludzi, z którymi się kontaktujesz /BODZIEC/
- czy z powodu Twojego sposobu odpowiadania na te zachowania / REAKTYWNOŚĆ/

Jeśli Twoje niezadowolenie dotyczy WIELU ludzi, WIELU wydarzeń - z pewnością warto zanalizować swój sposób reagowania.